Sari la conținut
Forum Roportal
neptun

despre destin....

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ce este destinul?..si daca intradevar traim ce ne-a fost scris in destin atunci ce vina avem pentru pacatele comise..putem avea destin si liber albitru in acelasi timp? Eu zic ca nu .... astept pareri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi imaginez un traseu intre 2 orase. Eu am ales traseul. Poate nici nu mai stiu cand am facut-o. Cert este ca ma aflu pe un drum. Ca sunt in mers (poate uneori ma satur de mers dar forta vietii e mai mare... ) Destinul e pargurea spre destinatie. Soarta ar fi atingerea tintei. Noroc ca sentimentul implinirii nu pare sa tina cont de asta. Se pare ca e mai importanta calatoria. Si experientele, probele. Soarta ar fi scorul, punctajul. Cat parcurgi din traseul ales.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce este destinul?..si daca intradevar traim ce ne-a fost scris in destin atunci ce vina avem pentru pacatele comise..putem avea destin si liber albitru in acelasi timp? Eu zic ca nu .... astept pareri

 

Imagineaza-ti o multitudine de destine care vazute de la "departare" de o creatura ce exista intr-o dimensiune superioara sunt foarte bine definte... o astfel de creatura "percepe" toate destinele si le vede in finalitatea lor la fel cum vezi tu de ex ramurile unui copac.

 

De fiecare data cand trebuie sa iei o decizie tu selectezi dintre 2 ramuri ce se bifurca... si constiinta ta va urma una dintre variante... DAR va exista o constiinta a ta ce o va urma si pe cealalta... faza e ca tu nu vei vedea efectele urmarii celuilalt drum... ci doar efectele urmarii drumului curent.

 

Deci... dpdv multidimensional DA, destinul e trasat... DAR nu e un destin liniar ci arborescent... iar din punctul de vedere al perceptiei... va parea ca exista liberul arbitru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca poti alege (ai liber arbitru) nu inseamna ca alegerea nu respecta legile creatiei (consecinte deci determinare).

Esti liber sa alegi. Dar fiecare alegere are propria ei viata, este o creatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca intradevar traim ce ne-a fost scris in destin atunci ce vina avem pentru pacatele comise..putem avea destin si liber albitru in acelasi timp?
da

 

ce este destinul?..
destinul cuprinde anumite momente prin care poti sa treci, asa cum sunt trecatorile pe un traseu de munte

cum si cand treci, depinde de liberul arbitru (al tau si al altora)

 

vina ta poate fi doar in relatie cu alegerile pe care le faci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce este destinul?..si daca intradevar traim ce ne-a fost scris in destin atunci ce vina avem pentru pacatele comise..putem avea destin si liber albitru in acelasi timp? Eu zic ca nu .... astept pareri

Pt pacatul initial, care e suficient sa mergi in iad, suntem clar responsabili. Eram in Adam cand s-a intamplat.

 

Romani 7:9

 

9Odinioară, fiindcă eram fără Lege, trăiam; dar c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce este destinul?
Drumul pe care ne e dat sa mergem.
si daca intradevar traim ce ne-a fost scris in destin atunci ce vina avem pentru pacatele comise..
N-avem vina,numai Dumnezeu are.E usor asa,nu? Dar asa am fost creati,sa avem vina.
..putem avea destin si liber albitru in acelasi timp?
Da,ni se traseaza o linie. Noi alegem calea,dar ajungem in acelasi punct.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×