Sari la conținut
Forum Roportal
fericirea

Loc de munca si facultatea?

Postări Recomandate

As vrea sa aud parerile voastre cat mai vaste despre subiectul acesta.

Cat de compatibila este munca cu facultatea,se pot combina cele doua?

Cati dintre voi ati lucrat/lucrati in timpul facultatii?

...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lucrez si fac si facultatea

deocamdata ma descurc

mai greu e acum in sesiune cand am si examene

dar in rest nu mi se pare imposibil de realizat si de impacat cele 2 :huggles: :huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si de cate ore lucrezi si de natura job-ului.Daca lucrezi 8 ore si esti la zi in facultate e cam greu.Eu nu prea am putut lucra in facultate deoarece aveam unele cursuri unde se cerea prezenta si conta destul de mult la examen.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am un program flexibil

pana in vara mi se permite sa vin in unele zile cu jumatate de norma

cand vine cu norma intreaga, vin de la 7 la 16 si apoi fuga la scoala pana la 20

apoi acasa.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea sa aud parerile voastre cat mai vaste despre subiectul acesta.

Cat de compatibila este munca cu facultatea,se pot combina cele doua?

Cati dintre voi ati lucrat/lucrati in timpul facultatii?

  ...

[snapbacca]44271[/snapbacca]

 

Eu am inceput la seral ( 6 ani) dar am rezistat 3, dupa care am trecut la zi. ( 1986-1992) Este foarte greu pentru ca fie ne place sau nu, capacitatea pe zi de munca are o limita optima. Limita este flexibila, adica daca "tragi tare" trebuie sa-o faci pe termen scurt daca nu vrei sa te trezesti visind ( la propriu!!!) cu ochii deschisi in fata unui curs sau...a sefilor de la slujba. Conjugarea acestor doua activitati este dificila si prin faptul ca are " darul" de a genera dezordine si confuzie in gindire

(efect pe termen lung) din cauza fuziunii mentale a diferitelor termene, sarcini, pe fondul oboselii. Peste toate astea ai nevoie de profesori / sefi foarte intelegatori, pentru ca de multe ori programul se suprapune. Rezultatele pot fi mediocre in cel mai bun caz, daca nu cumva ai norocul sa lucrezi chiar in domeniul in care te pregatesti in facultate. Daca vrei sa lucrezi pe timpul facultatii este bine sa faci un fell de " normare" a zilei, si mai ales nu subestima distantele ( de la cazare la masa- lucru- masa- sala de curs sau atelier) daca nu dispui de un vehicul si de ceva timp te vor darima moral, mai ales iarna si contra cronometru. Daca poti grupeaza aceste elemente cit mai aproape. Cauta sa centrezi totul intr-un "poligon" cit mai mic/ eficient cu putinta, si la alegerea locului de munca tine cont de faptul ca si transportul costa o groaza, alege in consecinta loculca pe baza de prioritate ded locatie! Bafta MAXIMA.!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt la facultate si muncesc.Recunosc ca imi fac programul oarecum in functie de facultate. La mine asta a si fost unul din problemele puse in discutie cand m-am angajat. .Sincer eu cred ca am cam neglijat facultatea... din cauza faptului ca fiind si obosita dupa munca, nu prea mai am tragere de inima sa ajung si pe la facultate. Dar se poate. asta inseamna oarecum sa tragi un pic de tine si sa iti intinzi niste "limite" un pic mai sus decat erau pana in clipa aceea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt in anul trei de facultate si din anul intai am lucrat un an jumatate din cauza lipsei de bani,bineinteles,nu de placere.Desigur ca am acumulat experienta,care se cere peste tot ,in mai multe domenii dar cel mai important in domeniul meu.Am invatat lucruri pe care la facultate nu te invata nimeni deoarece aici ,teoria e mai importanta iar practica pe care o invatam aici are o arie de aplicabilitate destul de redusa.Desigur ca mi-a fost foarte greu pentru ca serv il incepeam la 4 dimineata.O perioada de timp am reusit sa tin pasul si cu scoala.....dar nu pentru mult timp.Asa ca am ramas in urma cu materia iar sesiunii i-am facut foarte greu fata...Oricum pentru cine vrea sa lucreze in timpul facultatii sa se asigure ca poate castiga destul de multi bani pentru ai da la profesori in sesiune sau un patron foarte intelegator...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Thancas all pentru raspunsuri,sa ma prezint si eu- sunt din targu mures si am 19 ani,de ce am postat? vroiam sa aud parerile voastre,a altora care au experienta in domeniu,eu am inceput facultatea de psihologie,acuma termin anul I,dar nu la facultatea care o vroiam,din toamna vreau sa merg la Timisoara la Universitatea de Vest,nu as dori sa stau pe capul parintilor,cel putin nu si pentru chiria in camin -necunoscand pe nimeni in tm-

pentru cine e din Tm am o intrebare : aproximativ cat e pe luna plata pentru caminele facultatii De Vest TM?

Eu raman la "faptul" ca daca ai o motivatie puternica,vointa, incredere in tine si prietenii aproape, nimic nu este imposibil. Poate fi luata ca o experienta de viata,cu atat mai mult daca ai persoana draga tie aproape de tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea se impaca pre mult oricum ai face nu ai cum daca ai laboratore si nu poti sa chiulesti ...ai dat de drequ ...si daca iti iei liber practic nu mai ai weecaend...si pa pa odihna ...am colegi care lucreaza 8 ore pe zii si nu ii vezi cu saptamanile pe la sc ..si la examene sunt morti ..+ ca la unee materii nu te baga in examen fara prezente ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×