Sari la conținut
Forum Roportal
Beniamin 1954

Consultare privind alimentatia bolnavilor de ADHD

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am citit pe diferite forumuri ce trebuie avut in vedere atunci cand avem un copil bolnav cu ADHD insa in afara de faptul ca ni se spune ce nu au voie sa consume copii cu ADHD, nu am gasit nicaieri sfaturi privind alimentatia lor (mai precis,ce au voie sa consume) tinand cont de faptul ca sunt in crestere si au nevoie de o alimentatie destul de bogata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am citit pe diferite forumuri ce trebuie avut in vedere atunci cand avem un copil bolnav cu ADHD insa in afara de faptul ca ni se spune ce nu au voie sa consume copii cu ADHD, nu am gasit nicaieri sfaturi privind alimentatia lor (mai precis,ce au voie sa consume) tinand cont de faptul ca sunt in crestere si au nevoie de o alimentatie destul de bogata.

 

Intai trebuie sa te intrebi daca ADHD-ul este altceva decat un "concept" in mintea unor psihiatri.

Editat de elandi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intai trebuie sa te intrebi daca ADHD-ul este altceva decat un "concept" in mintea unor psihiatri.

 

Ar fi cam greu sa-si puna intrebarea asta din moment ce o preocupa doar alimentatia "piesei biologice" numita copil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Diagnostivul ADHD este unul pur psihiatric, dar care nu a vindecat pe nimeni. Copilul cu ADHD este un copil perfect normal, supus unor probleme afective in familie....fie parintii care nu ii dau suficienta atentie, iar agitatia lui este modul prin care copilul le arata ca si el exista in viata lor si doreste sa fie iubit asa cum are nevoie, nu numai de bunici, matusi sau bone, ci chiar de parintii biologici, fie este manifestarea copiilor de respingere a unei atitudini de afectiune posesiva din partea parintilor, sau a celor care il cresc si care nu il lasa sa faca nimic liber....ceva de genul...nu te duce acolo ca poti cade, nu pune mana ca te murdaresti, nu alerga ca transpiri, etc...adica numai restrictii ale libertatii.

Personal, ca si parinte, as face un test simplu, pentru a verifica acest lucru. O perioada de timp, as arata mai multa grija si afectiune mai multa copilului( m-as juca cu el, l-as imbratisa mai mult), l-as asculta ce doreste sa ma intrebe, mi-as face timp sa discut cu el, exact pe temele de discutie pe care le doreste copilul , etc, nu l-as sufoca urmarind tot timpul ce face, si punandu-i interdictii...aia nu e bine, nu ai voie aia, nu faci bine asta...si as vedea ce se mai intampla in...sa zicem 2 saptamani. :P

Bafta...regimul alimentar este idem cu al tuturor copiilor de varsta respectiva, insa afectiunea trebuie sa fie mai mare. Si....ideal ar fi consultul nu al unui psihiatru, ci al unui psihoterapeut. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×