Biserica ortodoxa secreta = o nouă sectă în România?!Oare când vor reacţiona autorităţile? Biserica ortodoxa secreta
#1
Scris 02 October 2007 - 03:15 PM
Oare când vor reacţiona autorităţile?
O nouă aşa-zisă disidenţă, intitulată "Biserica Ortodoxă Secretă" - B.O.S., sau "Biserica Ortodoxă Ascunsă a Maicii Domnului", ce reclamă că ar fi desprinsă din biserica strămoşească, şi-a făcut simţită prezenţa în ţara noastră în ultimii ani.
Fondată de un anume Constantin Dogaru, originar de prin Vaslui, "teolog" în virtutea fostei sale ocupaţii, de maistru în discipline tehnice la Liceul Industrial nr. 1 din Tecuci, judeţul Galaţi, B.O.S. îşi propune nici mai mult nici mai puţin decât "reformarea ortodoxiei".
Nici nu mai punem întrebarea legitimă de ce ar fi nevoie ca ortodoxia să fie reformată, ci ne întrebăm la îndemnul cui? Cât ar părea de nelalocul lui, răspunsul este simplu: la ordinul "Sfintelor Personalităţi Cereşti", unite în "Consiliul Divin de Administrare a Universului", "comunicat" lui Dogaru (numit de adepţii săi chiar "Înalt Comunicator")!!!
Cum o comunica "Înaltul" cu Personalităţile Cereşti nu ştim, dar cert e că o face foarte des, iar mesajele le tipăreşte într-o sumedenie de cărţi pe care le publică ici-colo, majoritatea părând copiate după cele ortodoxe. Cartea de căpătâi a B.O.S., scrisă de Dogaru, e chiar impresionantă, având cam la o mie de pagini în format A4, şi se numeşte "Ţara Sfântă Ortodoxă România - Biblia Maicii Domnului în România". În această carte suntem îndemnaţi să credem că, ţara noastră are un rol principal într-o nouă organizare a lumii, deoarece, în viziune a lui Dogaru "Ţara Sfântă se va întinde din România în tot mapamondul" .
Bineînţeles că forma actuală de guvernământ nu este potrivită pentru acest plan măreţ, noua conducere urmând să fie formată din 7 preoţi ai B.O.S., printre ei figurând şi - uimitor, nu? - chiar Constantin Dogaru în persoană.
Pe lângă dorinţa de mărire (ori "preamărire") a liderului, pe lângă asumarea falsă a titulaturii de preot ortodox pe lângă cea de profesor (de lucru manual?), pe lângă faptul că "hirotoneşte" în dreapta şi în stânga "preoţi" şi "preotese", "arhierei" şi "arhieriţe", este ciudat că unii oameni se lasă impresionaţi de acest "comunicator" şi de colaboratorii săi, şi îi cumpără scriiturile distribuite la sume astronomice comparativ cu preţurile la care poţi găsi în librării literatură science-fiction consacrată şi eventual, premiată cu Nebula sau Hugo. Pentru că asta sunt tipăriturile individului, S.F. în toată regula, dar de o proastă calitate, datorată în mare parte limbajului sărac, abordări aberante ale unor teme ş. a.
Unde mai pui faptul că mesajele "transmise" de "îngeri" cu nume total ridicole, precum Harpsandarius, Hantrics, Fritzman, Fuziman, Uraganus, Muzicescus, Antifrigus, Marcelus-Fetus-Amin, Grozavenum, Dreptymm, Vestigyann (care poate unui psiholog i-ar spune câte ceva despre frustrările amicului nostru), sunt pline de ură şi venin chiar împotriva creştinilor, nu avem de ce să ne mirăm că autorul nu doreşte nici mai mult nici mai puţin decât distrugerea iudaismului. Oare ce o avea cu evreii? O fi lăsat vreun tânăr de această naţie corigent pentru că nu i-a dat "dreptul", iar tânărul l-o fi reclamat la conducerea liceului?
Mai mult, "autorul" face vorbire în "scrierile" sale de "misiunea încredinţată de Dumnezeu Rusiei, de a unifica lumea sub credinţa ortodoxă". Iar Rusia. Din nou unificare sub tutela ei. Parcă românilor nu le-a ajuns atâta amar de vreme sub ruşi şi sub comuniştii eliberatori veniţi de pe la ei.
Nu vreau să se înţeleagă că autorul nu e conştient de corupţia unor preoţi ortodocşi, sau că se împotriveşte libertăţii de exprimare. Dar enormităţile promovate de Dogaru te îndeamnă la replică, chiar dacă, la fel ca şi el, nu ai pregătire teologică. Unde mai pui că "Înaltul Comunicator" s-a înhăitat cu un răspopit, "Mitropolitul Bisericii Creştin-Ortodoxe Române" - B.C.O.R. - Ioan Preoteasa, făcut "arhiereu" de "ruşii albi" (din nou omniprezenţii "vecini"), cunoscut ca un cal breaz pe la Patriarhie pentru scandalurile pe care le provoacă pe unde trece (Rugineşti vă sună cunoscut? Sau Copăceni din judeţul Ilfov?). Iar, din câte s-au văzut, "ruşii albi" s-au unit anul acesta cu Biserica Ortodoxă Rusă. Asta înseamnă că avem "mitropolit rus" la noi în ţară, iar biserica noastră şi autorităţile statului dorm, până se vor găsi faţă în faţă cu un fapt împlinit. Ce-or să facă atunci, vom vedea.
Cei doi caută să-şi facă cuib aici, la noi, în Vrancea. Au reuşit să-l atragă pe fostul preot de la Parohia Rugineşti 1, Dumitru Poiană, iar în Adjud, Dogaru este ajutat de "arhieriţele" Reta Miron, care a lucrat la un magazin din Piaţa Centrală, şi Olimpia Ciobotaru, croitoreasă, dar şi de "preotul" Viorel Gabor, pensionar, fost angajat al depoului C.F.R., persoane cu o "adâncă pregătire teologică" şi "pline de har divin".
Pe "capii" B.O.S. din Adjud i-a vizitat însuşi "supremul lider" al noii biserici, Dogaru, împreună cu care au ţinut o slujbă în toată regula (îmbrăcaţi în veştminte albe, cu odăjdii şi reverende) în apartamentul Retei, ceremonial efectuat, cum altfel decât în mod ... "secret".
Cazurile Dogaru şi Preoteasa au fost mediatizate în cotidianele locale, precum şi în cele centrale, dar până în prezent autorităţile statului nu au luat măsuri împotriva acestor doi preoţi închipuiţi, care atrag în continuare neştiutori (cărora le cer bani şi câte şi mai câte) în grupările ilegale pe care le conduc. Iar popii noştri ortodocşi, uitând că trebuie să-şi păstorească atent şi cu devoţiune "mioarele", nu le povestesc enoriaşilor despre căile greşite pe care o apucă cei care se duc spre B.O.S. sau B.C.O.R..
#2
Scris 02 October 2007 - 03:21 PM
Aceasta postare a fost editata de lupini: 02 October 2007 - 03:24 PM
#3
Scris 02 October 2007 - 03:43 PM
Si Luther a avut "tupeul" de a spune ca lucrurile nu stau intocmai cum sunt prezentate.
Si de ce autoritatile ar trebui sa ia atitudine? Este aceasta nou secta un pericol la adresa natiunii romane?
Cum spunea si Lupini este noul curent (la ei deja invechit) din SUA.
Care-i problema?
Se simte cineva amenintat?
#4
Scris 02 October 2007 - 04:02 PM
#6
Scris 02 October 2007 - 06:26 PM
#8
Scris 03 October 2007 - 05:25 PM
zexelica, la Oct 3 2007, 06:16 PM, a spus:
ATATA TIMP CAT SUNT INVATATURILE OAMENILOR=0
BIBLIA SPUNE:
Coloseni 2:8 Luaţi seama ca nimeni să nu vă fure cu filosofia şi cu o amăgire deşartă, după datina oamenilor, după învăţăturile începătoare ale lumii, şi nu după Hristos.Coloseni 2:8 Luaţi seama ca nimeni să nu vă fure cu filosofia şi cu o amăgire deşartă, după datina oamenilor, după învăţăturile începătoare ale lumii, şi nu după Hristos.
OARE DUPA CE TREBUIE SA NE LUAM: dupa oameni SAU DUPA BIBLIE.(PUNCT).
#10
Scris 09 October 2007 - 04:40 PM
Citeaza
Oare când vor reacţiona autorităţile?
"Spune vulpii aceleia batrine: iata ca scot dracii si savirsesc vindecari astazi si miine, iar a treia zi voi ispravi!" (Luca 13:31-33). -stim cu totii despre cine este vorba
Ce legatura este intre biserica si autoritati. De cand au dreptul autoritatile sa intervina in astfel de cazuri?
Faptul ca imprejurarile au facut ca tara noastra sa fie indoctrinata de religia ortodoxa nu inseamna ca oamenii trebuie sa fie ortodoxi dupa ce citesc Biblia si afla Adevarul. Adevarul este ca nici o religie nu se incadreaza in regulile Bibliei. Si ortodoxia este foarte departe de Biblie; ba inca nici nu o mai baga in seama.
Si inca ceva: traim intr-o tara libera. Atunci de ce sa ne lasam indoctrinati de ortodoxie? Fiecare trebuie lasat sa creada ce vrea. Sa nu credem ca suntem mai buni ca suntem ortodoxi (BOR). Daca ne-am fi nascut in alta tara am fi apartinut religiei lor sau ramurilor desprinse din ea.
Asa ca mai bine sa nu ne facem griji, mai ales DACA bor detine Adevarul. Sau ce? Vrea sa tina fortat oameni in organizatia lor politica si gen inchizitia. Fara sa jignesc pe nimeni atitudinea ortodoxilor este cea a inchizitiei si asa a fost mereu. Lasati oamenii in pace! chiar daca nu mai primiti bani destui
Aceasta postare a fost editata de asd1982: 09 October 2007 - 04:40 PM
Impartaseste acest subiect:
Subiecte similare
| Topic | Deschis de | Replici | Vizualizari | |
|---|---|---|---|---|
|
Etichetarea si prejudecatile
sau sa nu mancam ciocolata, ca are copita nedespicata |
Aseneth | 33 | 3.075 |
|
Desanca Nicolai
Cum se naste un fenomen de acest gen? |
bogdanvlad | 129 | 38.838 |
|
Ce parere aveti de Armata Salvarii
Armata Salvarii |
Valibibi | 60 | 9.082 |
|
Opus Dei
Ce parere aveti despre secta lui Josemaria Escriva? |
Mashime | 2 | 1.579 |
|
Crislamul | VEMANS | 10 | 1.222 |
Contact
Facebook
Twitter
RSS















