Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

Iisus vs. Mohammed

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt doua personaje istorice diferite.Unul este un filozof utopic,al doilea a fost un conducator si un razboinic.primul nu a facut sex,iar al doilea a facut.Decizie personala,din cate stiu eu sa faci dragoste nu e ceva rau.isus nu a folosit niciodata violenta(sau cel putin asta reiese din biblie),dar el nu a avut niciodata raspunderile politice si militare pe care le-a avut Muhammed.isus nu si-a raspandit in niciun fel religia,ea incepand sa se extinda cu mult dupa moartea lui.si au avut grija urmasii lui sa foloseasca din plin violenta.Si despre Muhammed se spune ca a facut minuni.iar ideea raiului-gusturile nu se discuta-de ex as prefera iadul crestin decat locul de preamarire a lui D-zeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e nimic tendentios, prezint doar realitatea extrasa din Biblie si Coran:

 

..................

 

-iisus nu a avut nici un pacat(acceptat si de catre coran)

 

Nu considera Biblia şi Coranul ca fiind două surse independente. Imaginează-ţi că vezi două filme documentare, unul pe Discovery, altul pe National Geographic, despre acelaşi eveniment. De exemplu, bătălia de la Hastings (1066). Poţi accepta abordări sau interpretări diferite oferite de cele două documentare, dar nu poţi considera că un aspect pe care-l prezintă ambele documentare ar fi mai credibil. Pentru că documentarele respective nu pot fi considerate "surse"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e nimic tendentios, prezint doar realitatea extrasa din Biblie si Coran:

 

diferente intre Iisus si mohammed:

 

-iisus a fost nascut din fecioara(acceptat si de catre coran)

 

-mohammed a fost nascut ca un om normal,prin pacat

 

-iisus nu a avut nici un pacat(acceptat si de catre coran)

 

-mohammed a fost plin de pacate(dupa coran)

 

-iisus nu a facut niciodata sex

 

-mohammed a avut peste 20 de sotii

 

-iisus nu a facut nimic rau nici macar unui animal

 

-mohammed a violat fetele pe care le prindea ca prada,a omorat si a spus ca aceste lucruri sunt acceptata in fata lui Dumnezeu

 

-iisus a murit pentru noi pe cruce,in chinuri, a murit si a inviat inaltandu-se la cer(dupa biblie) sau a fost luat de catre Dumnezeu inainte ca el sa moara(dupa coran)

 

-mohammed a murit ca un om normal in bratele sotiei lui si este inmormantat la medina

 

-iisus a spus sa te rogi pentru dusmanii tai

 

-mohammed nu doar ca a spus sa te razbuni pe ei si sa-i omori(daca este cazul),dar a si facut-o

 

-nicaieri in biblie nu scrie ca va veni alt profet dupa mohammed(si nici nu ar fi avut rost pentru ca iisus a adus legea perfecta)

 

-mohammed a venit dupa 500 de ani cu o lege noua,intr-o limba noua,si cu o alta viziune despre moise,avraam,iisus si ceilalti profeti

 

-iisus si-a extins religia cu cuvantul si cu dragostea

 

-mohammed si-a extins religia cu sabia,teroarea si forta

 

-toate profetiile din biblie se intampla in zilele noastre(in special despre israel)

 

-mohammed nu a facut nici o profetie

 

-Iisus a facut nenumarate minuni

 

-mohammed nu a fost in stare sa faca nici o minune atunci cand i s-a cerut

 

-paradisul prevestit de mohammed inseamna sex cu fecioare,bautura si mancare

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa enumerarea acestor diferente, e clar, ca Iisus nu e ca Mahomed, dar e oare Mahomed ca Moise?

In Deuteronom 18:18 scrie:"Eu le voi ridica Prooroc, din mijlocul fratilor lor, cum esti tu si voi pune cuvintele Mele in gura Lui si el le va grai tot ce le voi porunci Eu."

Cine e acest prooroc? Sa fie Iisus? Sau Mahomed?

Cine sunt fratii evreilor, nu arabii?

Mahomed nu stia sa citeasca, cu atat mai mult, Cuvintele au fost puse in gura lui.

Iata ca se poate demonstra ca se vorbeste si despre Mahomed in Biblie.

da si mai sunt versete care au fost scoase

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conceptii islamice despre Isus:

1.Isus nu a murit pe cruce (Sura3:54-55),ci Allah L-a rapit la el(Sura 4:157-158)

2.Isus nu a inviat

3.Isus nu este Mantuitorul

4.Isus, desi este descris ca fiind Mesia, nu este Unsul profetit in Vechiul Testament.

5.Isus nu este Dumnezeu(Sura 5:17),nici o fiinta asemanatoare cu El si nici Fiul lui Dumnezeu(Sura 4:171).Conform Coranului ,aceste afirmatii despre Sine le-a facut El insusi (Sura 5:72).

6.Isus nu este Domnul(arab.Rabb)(Sura 9:71)

7.Isus nu este a doua persoana din trinitate (Sura 5:73)

 

 

Coranul este o dovada clara a faptului ca toate asemanarile exterioare ale islamului cu crestinismul sunt doar aparente.Islamul reprezinta mai degraba o religie si-o invatatura falsa ;nu ar trebui sa ne fie frica sa-i catalogam drept ceea ce este,si anume anticrestinism in toata regula. Ori Isus Cristos ori Mahomed a rostit adevarul.Nu pot avea dreptate ambii. Isus spune "Cerul si pamantul vor trece ,dar cuvintele Mele nu vor trece"(Matei 24:35).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Conceptii islamice despre Isus:

1.Isus nu a murit pe cruce (Sura3:54-55),ci Allah L-a rapit la el(Sura 4:157-158)

2.Isus nu a inviat

3.Isus nu este Mantuitorul

4.Isus, desi este descris ca fiind Mesia, nu este Unsul profetit in Vechiul Testament.

5.Isus nu este Dumnezeu(Sura 5:17),nici o fiinta asemanatoare cu El si nici Fiul lui Dumnezeu(Sura 4:171).Conform Coranului ,aceste afirmatii despre Sine le-a facut El insusi (Sura 5:72).

6.Isus nu este Domnul(arab.Rabb)(Sura 9:71)

7.Isus nu este a doua persoana din trinitate (Sura 5:73)

Coranul este o dovada clara a faptului ca toate asemanarile exterioare ale islamului cu crestinismul sunt doar aparente.Islamul reprezinta mai degraba o religie si-o invatatura falsa ;nu ar trebui sa ne fie frica sa-i catalogam drept ceea ce este,si anume anticrestinism in toata regula. Ori Isus Cristos ori Mahomed a rostit adevarul.Nu pot avea dreptate ambii. Isus spune "Cerul si pamantul vor trece ,dar cuvintele Mele nu vor trece"(Matei 24:35).

poti sa imi dai si mie un verset in care iisus spone ca e fiul lui dumnezeu si nu fiul omului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poti sa imi dai si mie un verset in care iisus spone ca e fiul lui dumnezeu si nu fiul omului?

Isus spune:

MAT 26: 63 Isus tacea. Si marele preot a luat cuvintul si I-a zis: ,,Te jur, pe Dumnezeul cel viu, sa ne spui daca esti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu.``

MAT 26: 64 ,,Da``, i-a raspuns Isus, ,,sint! ,,Ba mai mult, va spun ca de acum incolo veti vedea pe Fiul omului sezind la dreapta puterii lui Dumnezeu, si venind pe norii cerului.``

 

IOAN 10: 36 cum ziceti voi ca hulesc Eu, pe care Tatal M'a sfintit si M'a trimes in lume? Si aceasta, pentruca am zis: ,Sint Fiul lui Dumnezeu!`

 

Ucenicii spun:

MAT 14: 33 Ceice erau in corabie, au venit de s'au inchinat inaintea lui Isus, si I-au zis: ,,Cu adevarat, Tu esti Fiul lui Dumnezeu!``

 

Duhurile rele si diavolul spun:

MAT 4: 6 si I-a zis: ,,Daca esti Fiul lui Dumnezeu, arunca-Te jos; caci este scris: ,El va porunci ingerilor Sai sa vegheze asupra Ta; si ei Te vor lua pe mini, ca nu cumva sa Te lovesti cu piciorul de vreo piatra.``

MAT 8: 29 Si iata ca au inceput sa strige: ,,Ce legatura este intre noi si Tine, Isuse, Fiul lui Dumnezeu? Ai venit aici sa ne chinuiesti inainte de vreme?``

 

Martorii la rastignire spun:

MAT 27: 43 S'a increzut in Dumnezeu: sa-l scape acum Dumnezeu, daca-L iubeste. Caci a zis: ,Eu sint Fiul lui Dumnezeu!``

MAT 27: 54 Sutasul, si ceice pazeau pe Isus impreuna cu el, cind au vazut cutremurul de pamint si cele intimplate, s'au infricosat foarte tare, si au zis: ,,Cu adevarat, acesta a fost Fiul lui Dumnezeu!``

 

Ingerii din ceruri spun:

LUCA 1: 35 Ingerul i-a raspuns: ,,Duhul Sfint Se va pogori peste tine, si puterea Celui Prea Inalt te va umbri. De aceea Sfintul care Se va naste din tine, va fi chemat Fiul lui Dumnezeu.

 

Famenul a spus:

TE 8: 37 Filip a zis: ,,Daca crezi din toata inima, se poate.`` Famenul a raspuns: ,,Cred ca Isus Hristos este Fiul lui Dumnezeu.``

 

Tatal din ceruri spune:

MAT 3: 17 Si din ceruri s'a auzit un glas, care zicea: ,,Acesta este Fiul Meu prea iubit, in care Imi gasesc placerea.``

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Conceptii islamice despre Isus:

1.Isus nu a murit pe cruce (Sura3:54-55),ci Allah L-a rapit la el(Sura 4:157-158)

2.Isus nu a inviat

3.Isus nu este Mantuitorul

4.Isus, desi este descris ca fiind Mesia, nu este Unsul profetit in Vechiul Testament.

5.Isus nu este Dumnezeu(Sura 5:17),nici o fiinta asemanatoare cu El si nici Fiul lui Dumnezeu(Sura 4:171).Conform Coranului ,aceste afirmatii despre Sine le-a facut El insusi (Sura 5:72).

6.Isus nu este Domnul(arab.Rabb)(Sura 9:71)

7.Isus nu este a doua persoana din trinitate (Sura 5:73)

Coranul este o dovada clara a faptului ca toate asemanarile exterioare ale islamului cu crestinismul sunt doar aparente.Islamul reprezinta mai degraba o religie si-o invatatura falsa ;nu ar trebui sa ne fie frica sa-i catalogam drept ceea ce este,si anume anticrestinism in toata regula. Ori Isus Cristos ori Mahomed a rostit adevarul.Nu pot avea dreptate ambii. Isus spune "Cerul si pamantul vor trece ,dar cuvintele Mele nu vor trece"(Matei 24:35).

ma bucur ca ataci religia musulmana....

cu negrii nu ai nimik??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Isus spune:

MAT 26: 63 Isus tacea. Si marele preot a luat cuvintul si I-a zis: ,,Te jur, pe Dumnezeul cel viu, sa ne spui daca esti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu.``

MAT 26: 64 ,,Da``, i-a raspuns Isus, ,,sint! ,,Ba mai mult, va spun ca de acum incolo veti vedea pe Fiul omului sezind la dreapta puterii lui Dumnezeu, si venind pe norii cerului.``

 

IOAN 10: 36 cum ziceti voi ca hulesc Eu, pe care Tatal M'a sfintit si M'a trimes in lume? Si aceasta, pentruca am zis: ,Sint Fiul lui Dumnezeu!`

 

Ucenicii spun:

MAT 14: 33 Ceice erau in corabie, au venit de s'au inchinat inaintea lui Isus, si I-au zis: ,,Cu adevarat, Tu esti Fiul lui Dumnezeu!``

 

Duhurile rele si diavolul spun:

MAT 4: 6 si I-a zis: ,,Daca esti Fiul lui Dumnezeu, arunca-Te jos; caci este scris: ,El va porunci ingerilor Sai sa vegheze asupra Ta; si ei Te vor lua pe mini, ca nu cumva sa Te lovesti cu piciorul de vreo piatra.``

MAT 8: 29 Si iata ca au inceput sa strige: ,,Ce legatura este intre noi si Tine, Isuse, Fiul lui Dumnezeu? Ai venit aici sa ne chinuiesti inainte de vreme?``

 

Martorii la rastignire spun:

MAT 27: 43 S'a increzut in Dumnezeu: sa-l scape acum Dumnezeu, daca-L iubeste. Caci a zis: ,Eu sint Fiul lui Dumnezeu!``

MAT 27: 54 Sutasul, si ceice pazeau pe Isus impreuna cu el, cind au vazut cutremurul de pamint si cele intimplate, s'au infricosat foarte tare, si au zis: ,,Cu adevarat, acesta a fost Fiul lui Dumnezeu!``

 

Ingerii din ceruri spun:

LUCA 1: 35 Ingerul i-a raspuns: ,,Duhul Sfint Se va pogori peste tine, si puterea Celui Prea Inalt te va umbri. De aceea Sfintul care Se va naste din tine, va fi chemat Fiul lui Dumnezeu.

 

Famenul a spus:

TE 8: 37 Filip a zis: ,,Daca crezi din toata inima, se poate.`` Famenul a raspuns: ,,Cred ca Isus Hristos este Fiul lui Dumnezeu.``

 

Tatal din ceruri spune:

MAT 3: 17 Si din ceruri s'a auzit un glas, care zicea: ,,Acesta este Fiul Meu prea iubit, in care Imi gasesc placerea.``

in care din versurile astea spune el sint fiul lui dumnezeu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×