Sari la conținut
Forum Roportal
Ciumpy

Sistemul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Traim intr-o societate sistematizata la maxim.Incepand cu lumea reala si pana la lumea virtuala si World Wide Web-ul ei(incluzand si fenomenul BigBrotherului-google).

Oamenii la inceput cresc luptand impotriva lui,incercand sa-l doboare(miscarile hippie si cele ecologice de acum intalnite in general in jurul tinerilor) dar in final majoritatea ajung doar o veriga din lant ,ajungand atat de legata de sistem incat i-ar fii imposibil sa supravietuiasca fara el.

Oare singurii care se mai gandesc catusi de putin la directia in care se indreapta socetatea sunt prea superficiali/neinformati in domeniu incat sunt incapabili sa lupte?sau fenomenul Sistematizarii este atat de puternic incat este inevitabil?

 

Ce vi se pare mai normal-sistemul sa conduca oamenii sau oamenii sa tina in frau sistemul?

Editat de Ciumpy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Traim intr-o societate sistematizata la maxim.Incepand cu lumea reala si pana la lumea virtuala si World Wide Web-ul ei(incluzand si fenomenul BigBrotherului-google).

Oamenii la inceput cresc luptand impotriva lui,incercand sa-l doboare(miscarile hippie si cele ecologice de acum intalnite in general in jurul tinerilor) dar in final majoritatea ajung doar o veriga din lant ,ajungand atat de legata de sistem incat i-ar fii imposibil sa supravietuiasca fara el.

Oare singurii care se mai gandesc catusi de putin la directia in care se indreapta socetatea sunt prea superficiali/neinformati in domeniu incat sunt incapabili sa lupte?sau fenomenul Sistematizarii este atat de puternic incat este inevitabil?

 

Ce vi se pare mai normal-sistemul sa conduca oamenii sau oamenii sa tina in frau sistemul?

 

 

E o mega-tema asta :beee:

 

Nu stiu daca rebelii ajung o veriga din lant. In sensul ca... daca crezi in acel lant, ei erau o veriga si inainte. Atata timp cat nu trebuie sa fii productiv poti sa-ti permiti mult mai multe. Cred ca in timp maturizarea schimba si perceptia fericirii - si o restrange la ceva personal, la familie, la hobby-uri, si mai putin la solutionarea unor probleme universale, de la cele filozofice la cele politice. Conform filozofiilor orientale suntem oricum intre-un "lant", cel al preconditionarilor biologice, de care trebuie practic sa ne eliberam (ma rog, de o buna parte din ele). Deci interpretarea sistemului si lupta impotriva lui sunt complet relative, depind de cultura, individ, experienta, s.a.m.d.

 

Oricum, istoria ne arata ca cei mai multi "revolutionari" erau cel putin... suciti. :) Figuri boeme, uneori cu mult sarm, dar nu neaparat intregi la cap. In Anglia erau o gramada de studenti cu tricouri cu Che Guevara, postere cu el, ba mai mult, sustinatori infocati. Grup foarte vizibil, mai ales dupa ce a aparut "Diarios de Motocicleta", care chiar e un film fain. Da' ii mai intrebam la o bere cum e cu dispozitia lui Che de a incepe un razboi atomic, la care ridicau doar din umeri si ziceau "well, yeah, f*ck it" :pardon:

 

Eu personal sunt de acord cu Noam Chomsky, care spune ca orice fel de putere - autoritate asupra oamenilor - este ilegitima din principiu. Deci ca sa devina legitima trebuie sa dovedeasca acest lucru, sarcina care revine exclusiv autoritatii (cu alte cuvinte, nu oamenii trebuie sa dovedeasca ilegitimitatea puterii, ci puterea trebuie sa-si dovedeasca legitimitatea, pe care altfel pur si simplu nu o are). Da' avand in vedere ca sunt intr-o minoritate restransa cu parerea asta, si nu se va schimba asta pe durata vietii mele, incerc sa ma simt bine, pe cat pot, si in ciuda sistemului, sau chiar pe seama lui. :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E o mega-tema asta :-

:D glad u like it!

Nu stiu daca rebelii ajung o veriga din lant. In sensul ca... daca crezi in acel lant, ei erau o veriga si inainte. Atata timp cat nu trebuie sa fii productiv poti sa-ti permiti mult mai multe. Cred ca in timp maturizarea schimba si perceptia fericirii - si o restrange la ceva personal, la familie, la hobby-uri, si mai putin la solutionarea unor probleme universale, de la cele filozofice la cele politice.

Da' intrebarea este...oare chiar maturizarea schimba perceptia oamenilor?eu nu cred ca maturizarea se indreapta obligatoriu in directia asta, dimpotriva consider ca adevarata maturizare a unui consta si in a gandi in plan global.

Deci, de unde vine schimbarea asta?

Conform filozofiilor orientale suntem oricum intre-un "lant", cel al preconditionarilor biologice, de care trebuie practic sa ne eliberam (ma rog, de o buna parte din ele). Deci interpretarea sistemului si lupta impotriva lui sunt complet relative, depind de cultura, individ, experienta, s.a.m.d.

De accord! in functie de societatea[regiuni,familie etc.] in care am fost crescuti fiecare percepem eliberarea intr-un mod diferit, dar la un moment dat toti avem un punct comun[doar daca nu esti psihopat care pune la cale un plan diabolic de distrugere a lumii s.a.m.d.] :crazy:

Oricum, istoria ne arata ca cei mai multi "revolutionari" erau cel putin... suciti. 8) Figuri boeme, uneori cu mult sarm, dar nu neaparat intregi la cap. In Anglia erau o gramada de studenti cu tricouri cu Che Guevara, postere cu el, ba mai mult, sustinatori infocati. Grup foarte vizibil, mai ales dupa ce a aparut "Diarios de Motocicleta", care chiar e un film fain. Da' ii mai intrebam la o bere cum e cu dispozitia lui Che de a incepe un razboi atomic, la care ridicau doar din umeri si ziceau "well, yeah, f*ck it" :P

...deci e devina si superficialitatea :tease: ..practic ''revolutionarii'' mai mult idolatrizau sau admirau pe cineva[ex.de mai sus]dar nu luptau cu adevarat.

 

Eu personal sunt de acord cu Noam Chomsky, care spune ca orice fel de putere - autoritate asupra oamenilor - este ilegitima din principiu. Deci ca sa devina legitima trebuie sa dovedeasca acest lucru, sarcina care revine exclusiv autoritatii (cu alte cuvinte, nu oamenii trebuie sa dovedeasca ilegitimitatea puterii, ci puterea trebuie sa-si dovedeasca legitimitatea, pe care altfel pur si simplu nu o are). Da' avand in vedere ca sunt intr-o minoritate restransa cu parerea asta, si nu se va schimba asta pe durata vietii mele, incerc sa ma simt bine, pe cat pot, si in ciuda sistemului, sau chiar pe seama lui. :)

Si eu sunt de acord cu tine ci cu Noam Chomsky! :P

...dar ideea e ca dovedid-usi sau nu legitimitatea,oamenii tot nu sunt de-acord cu ea[numai cate scandale cu pensiile...]Norocul ar fii ca oamenii au dreptul de a alege autoritatea,dar din pacate oamenii nu au habar pe cine sa aleaga si de ce.Majoritatii oamenilor nici nu le mai pasa si asta de ce...nu tot din cauza sistemului?(aici mai mult al mass mediei si neamului de exp.in manipulari)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Traim intr-o societate sistematizata la maxim.Incepand cu lumea reala si pana la lumea virtuala si World Wide Web-ul ei(incluzand si fenomenul BigBrotherului-google).

Oamenii la inceput cresc luptand impotriva lui,incercand sa-l doboare(miscarile hippie si cele ecologice de acum intalnite in general in jurul tinerilor) dar in final majoritatea ajung doar o veriga din lant ,ajungand atat de legata de sistem incat i-ar fii imposibil sa supravietuiasca fara el.

Oare singurii care se mai gandesc catusi de putin la directia in care se indreapta socetatea sunt prea superficiali/neinformati in domeniu incat sunt incapabili sa lupte?sau fenomenul Sistematizarii este atat de puternic incat este inevitabil?

 

Ce vi se pare mai normal-sistemul sa conduca oamenii sau oamenii sa tina in frau sistemul?

intrebare...cand au tinut oamenii in frau sistemul?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intrebare...cand au tinut oamenii in frau sistemul?!

Niciodata :D Dar nu este asta punctul pe care il sustin.

Idee e :Este bine sau nu sa te rupi de sistem?

Preferi sa duci o viata controlata dar ''sigura'' sau preferi sa te trezesti si sa incepi sa lupti si sa traiesti-probabil ca replica asta suna aiurea pt cei care nu constientizeaza ceea ce se intampla.Cateodata si pt mine suna stupid dar sunt norocoasa ca nu mi se intampla des sa ajung confortably numb.

Pana acum niciodata n-au reusit oamenii sa tina in frau sistemul si chiar daca nu vor reusi, asta nu inseamna ca trebuie sa te dai batut si prostit la maxim de sistem-viata este dincolo de el.Iar exemple sunt zonele de pe pamant care au fost date uitarii, acolo oamenii sunt oameni, acolo este adevarata lupta pt supravietuire, iar pana cand nu o sa iasa mai multa lume din sistem, nimic din ceea ce este real nu o sa fie salvat.

Oamenii din lumea globalizata o sa vada numai reclame la prajituri si stiri cu noile magazine de catelusi(nu sunt numai stiri de genul,dar in final lumea -ma refer in general la viitorul lumii-tinerii de azi,pentru ca batranii sufera destul-o sa creada ca totul e ok)-continui-si nu o sa-si dea seama de adevarul din jurul lor.So does it worth the fight?even though we may not win?Offcourse-meanwhile you might just save some lifes...

In final toti murim,does it stop us from living life?

Editat de Ciumpy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Niciodata :- Dar nu este asta punctul pe care il sustin.

Idee e :Este bine sau nu sa te rupi de sistem?

Preferi sa duci o viata controlata dar ''sigura'' sau preferi sa te trezesti si sa incepi sa lupti si sa traiesti-probabil ca replica asta suna aiurea pt cei care nu constientizeaza ceea ce se intampla.Cateodata si pt mine suna stupid dar sunt norocoasa ca nu mi se intampla des sa ajung confortably numb.

Pana acum niciodata n-au reusit oamenii sa tina in frau sistemul si chiar daca nu vor reusi, asta nu inseamna ca trebuie sa te dai batut si prostit la maxim de sistem-viata este dincolo de el.Iar exemple sunt zonele de pe pamant care au fost date uitarii, acolo oamenii sunt oameni, acolo este adevarata lupta pt supravietuire, iar pana cand nu o sa iasa mai multa lume din sistem, nimic din ceea ce este real nu o sa fie salvat.

Oamenii din lumea globalizata o sa vada numai reclame la prajituri si stiri cu noile magazine de catelusi(nu sunt numai stiri de genul,dar in final lumea -ma refer in general la viitorul lumii-tinerii de azi,pentru ca batranii sufera destul-o sa creada ca totul e ok)-continui-si nu o sa-si dea seama de adevarul din jurul lor.So does it worth the fight?even though we may not win?Offcourse-meanwhile you might just save some lifes...

In final toti murim,does it stop us from living life?

da...stiam la ce te refereai...sunt TOTAL de acord cu tine...eu am cam inceput sa ma rup de sistem...problema sunt altii...nu, noi, cei care constientizam...dar consider totusi ca intrebarea nu isi prea are rostul...este evident ca merita sa luptam impotriva lui...cel putin noi sa ne "purificam"...sa tindem spre adevar!:jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cheers! :jester: ... lol.pai totusi aduc subiectul in discutie pt ca din pacate nu multa lume se gandeste la asta, si daca nu se gandesc ei maca eu sa postez un topic dinasta ''enervant si boring'' care poate o sa-i ajute pe altii sa gandesca unpic mai mult si mai departe.

Editat de Ciumpy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Traim intr-o societate sistematizata la maxim.Incepand cu lumea reala si pana la lumea virtuala si World Wide Web-ul ei(incluzand si fenomenul BigBrotherului-google).

Oamenii la inceput cresc luptand impotriva lui,incercand sa-l doboare(miscarile hippie si cele ecologice de acum intalnite in general in jurul tinerilor) dar in final majoritatea ajung doar o veriga din lant ,ajungand atat de legata de sistem incat i-ar fii imposibil sa supravietuiasca fara el.

Oare singurii care se mai gandesc catusi de putin la directia in care se indreapta socetatea sunt prea superficiali/neinformati in domeniu incat sunt incapabili sa lupte?sau fenomenul Sistematizarii este atat de puternic incat este inevitabil?

 

Ce vi se pare mai normal-sistemul sa conduca oamenii sau oamenii sa tina in frau sistemul?

Hm. Ai vazut filmul I, Robot (eu, robotul) ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... nu :cheer: ...pune-ma la curent, te rog.

offcourse, on topic 8)

 

(am vazut o reclama la el,si imi dau seama si din titlu ca are legatura cu robotii,dar cam atat)

Editat de Ciumpy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Traim intr-o societate sistematizata la maxim.Incepand cu lumea reala si pana la lumea virtuala si World Wide Web-ul ei(incluzand si fenomenul BigBrotherului-google).

Oamenii la inceput cresc luptand impotriva lui,incercand sa-l doboare(miscarile hippie si cele ecologice de acum intalnite in general in jurul tinerilor) dar in final majoritatea ajung doar o veriga din lant ,ajungand atat de legata de sistem incat i-ar fii imposibil sa supravietuiasca fara el.

Oare singurii care se mai gandesc catusi de putin la directia in care se indreapta socetatea sunt prea superficiali/neinformati in domeniu incat sunt incapabili sa lupte?sau fenomenul Sistematizarii este atat de puternic incat este inevitabil?

 

Ce vi se pare mai normal-sistemul sa conduca oamenii sau oamenii sa tina in frau sistemul?

Cum crezi tu ca te poti rupe de sistem, si ce ai deveni daca ai reusi?...o curiozitate a mea. :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×