Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Realizez un studiu de caz pentru lucrarea de diploma si am mare nevoie de ajutor...fotografiile prezentate au fost publicate la interval de 17 ani si reprezinta o fata afgana...in cea de-a doua fotografie are cu aproximatie 28-30 de ani...se pare ca nici ea nu stie cu siguranta....Am mare nevoie de cat mai multe pareri despre cele doua fotografii, despre cum au fost ele realizate si ceea ce vor sa transmita....MULTUMIRI anticipate :">

post-3883-1115846041_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Realizez un studiu de caz pentru lucrarea de diploma si am mare nevoie de ajutor...fotografiile prezentate au fost publicate la interval de 17 ani si reprezinta o fata afgana...in cea de-a doua fotografie are cu aproximatie 28-30 de ani...se pare ca nici ea nu stie cu siguranta....Am mare nevoie de cat mai multe pareri despre cele doua fotografii, despre cum au fost ele realizate si ceea ce vor sa transmita....MULTUMIRI anticipate  :">

[snapbacca]41362[/snapbacca]

Nu a fost pe tema asta cumva o emisiune pe " Discovery" sau pe " National Geografic"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da !Pe Discovery a fost reportajul!Si a fost destul de interesant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da !Pe Discovery a fost reportajul!Si a fost destul de interesant.

[snapbacca]41591[/snapbacca]

 

 

A fost pe National Geographic....si tot NG, dar revista a publicat si imaginile...prima fotografie in 1985, cea de-a doua, insotita de alele ce infatisau intrega familie a lui sarbat Gula, in 2002...

Mi sa-a parut extrem de interesant subiectul, de aceea la+am si ales ca stiudiu de caz....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ariana, cunosc povestea "fetei afgane". Iata ce-mi transmit pozele :

- O fata frumoasa, chip armonios.

- Scanteia tineretii, hotarata sa biruie greutatile vietii de care este constienta si incredere in fortele proprii.

- Caracter integru, demna si multumita de personalitatea sa. Cred ca este foarte exigenta cu sine insasi.

- Seriozitate in tot, dupa modul in care isi fixeaza privirea.

- Ar putea fi considerata lider, sau conducator, daca ar fi coafata si imbracata dupa perceptele noastre si nu o fata simpla din popor imbracata modest, asa cum stim ca era.

- Gust in imbracaminte, in culori, in modul placut si usor neglijent (abia observabil) in care poarta voalul, sau ma rog salul, desi nu pune prea mare pret pe aranjarea podoabei capilare.

 

Dupa 20 de ani :

- Frumusetea chipului a ramas, transpus la diferenta data de trecerea anilor.

- Desi sa-au facut speculatii ca ar fi alta figura, dif. nu sunt mari si nu ne putem insela .

- Resemnare in parte, in fata vietii, dar mai are destula vitalitate in ea.

- Trasaturi aspre ale chipului, denota viata grea ce a trecut in acesti 20 de ani peste ea si familia ei.

- Monotonie in alegerea imbracamintii, probabil noul statut de femeie maritata si mama, are alte cerinte . Dar si fundalul inchis in care este pozata o dezavantajeaza.

- Ordonata in imbracaminte ( vezi ce spuneam ca este exigenta cu ea insesi )

- Seriozitatea si caracterul integru il percep la acelasi nivel ca si in tinerete.

 

 

Asta cred, asta am scris.

Adaug ca m-a impresionat ca a acceptat sa apara din nou in fata camerei foto, destul de usor dupa ce a primit aprobarea sotului.

Pentru alte detalii, daca este necesar, gasesti e-mail-ul meu la Profil.

Editat de proweb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai cam zis tot ce era de zis!

Ciudat e ca a pozat in exact aceeasi postura, ochii par mai verzi (deschisi) in prima poza, parul era vizibil, culoarea rosie a vestmantului nu stiu ce semnificatie are in cultura lor - fata de culoarea albastra.

Draguta fata :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...Despre fata afgana...cate nu ar fi de spus.

Femeia supusa fara drept de replica, fara drept de a merge la scoala, de a se plimba singura pe strada, de a se implica in politica...!

Obligata sa poarte tchadorul sau burquasul( rochie lunga) pentru ca corpul ei sa fie de nevazut.Si daca se impotrivea era batuta, violata,omorata!!!

Razboiul, mai intai, apoi islamistii fundamentalisti, si pe urma, cei mai rai, TALIBANII, au furat pe rand identitatea femeii afgane, transformand-o intr-o piatra,insa cu inima vie si sangeranda....DA!!!

Acum, dupa prabusirea regimului taliban, lupta pentru recuperarea drepturilor ei, a copiilor ei!!!

In prima poza pare speriata; in a doua, pare indarjita, dornica de razbunare; dar se vede ca e epuizata si ca a suferit.

Sper din tot sufletul ca femeia afgana sa se lupte ca sa-si recastige integritatea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand vreau sa va multumesc tuturor pentru ajutor....inseamna mult pentru mine....

Prima fotografie a fetei afgane am vazut cu ft multi ani in urma, cand inca eram un copil(nici macar nu imi mai amintesc unde), iar privirea ei atat de patrunzatoare, de calda si parca totusi dandu-ti o stare de nesiguranta si de teama, m-a urmarit multa vreme....Nu am stiut absolut nimic despre ea, nici macar ca este numita "fata afgana".....pana anul trecut cand tot printr-un proiect de la facultate, care ne cerea sa comentam o imagine care ne-a marcat sau doar ne-a placut, m-am gandit la EA....o zi intreaga am stat pe internet si in cele din urma am gasit to ce vroiam sa stiu. Acum sunt la faza proiectului de licenta, la studiu de caz, cand orice parere imi poate fi de ajutor...Asadar, inca o data va multumesc :pee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×