Sari la conținut
Forum Roportal
FAFAFA

Chakra

Postări Recomandate

In ultimul timp am fost interesat sa descopar mai multe lucruri despre chakrele energetice. As vrea sa imi daiti si mie mule informatii. Din totdeauna am fost foaaaaaaarte curios in multe domenii :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ultimul timp am fost interesat sa descopar mai multe lucruri despre chakrele energetice. As vrea sa imi daiti si mie mule informatii. Din totdeauna am fost foaaaaaaarte curios in multe domenii :bataita:

 

 

Pe google=>chakre=>cautare=pagini de citit pana te plictisesti sau pana ti le armonizezi :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. MULADHARA - Centrul energetic al bazei ( radacina ) - situata in zona pelvisului

2. SWADHISTANA - Centrul energetic sacral ( al bazinului )

3. MANIPURA - Centrul energetic al plexului solar - situata in zona buricului

4. ANAHATA - Centrul energetic al inimii - situata in mijlocul pieptului

5. VISHUDA - Centrul energetic al bazei gatului

6. AJNA - Centrul energetic al fruntii ( hipofizei ) - cel de-al treilea ochi

7. SAHASRARA - Centrul energetic al crestetului ( epifizei )

Editat de Shimadzu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

www.sahajayoga.com sau . ro

Editat de vali_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

faceti niste meditatii, deschideti-va chakrele si o sa aveti destula energie ca sa scrieti. Cum se numesc chakrele si unde sunt siutate stiam deja, eu vreau lucruri mai interesante :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
faceti niste meditatii, deschideti-va chakrele si o sa aveti destula energie ca sa scrieti. Cum se numesc chakrele si unde sunt siutate stiam deja, eu vreau lucruri mai interesante :lol2:

 

 

Deschideti-le tu pe ale tale ca sa ai energie sa cauti ce vrei :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am lucrat putin si parca mi-a mai trecut din lene...dar nu stiu pana cand.

 

 

Chakrele tridimensionale

 

Ckr de baza.

Prima ckr este asezamantul corpului fizic.Ea se concentreaza pe viata noastra terestra punandu-ne in mod specific in legatura cu pamantul.Ea se ocupa cu teme precum impamantarea si supravietuirea.In perioada veche Lemuriana,ckr de baza era cel mai adesea deschisa.Prima ckr se ocupa de viata noastra de aici,de pe pamant.Culoarea este rosu si este conectata cu gonadele.

 

Ckr a II-a

Este ckr polaritatii.Are legatura cu creativitatea,echilibrul masculin si feminin si cu energiile noastre sexuale.Partea din spate a ckr a II-a are legatura cu sediul mintii subconstiente.Glanda cu care este conectata este glanda Lyden,parte componenta a sistemului limfatic.Are culoarea portocalie.

 

Ckr aIII-a.

Este sediul corpului emotional.Glandele suprarenale au legatura cu aceasta ckr,iar culoarea asociata este galbenul.Perioada Atlantidei in istoria omenirii s-a concentrat asupra dezvoltarii acestei ckr.

 

Ckr inimii.

Are legatura cu dragostea neconditionata.Glanda cu care este asociata este timusul;culoarea cel mai des asociata cu ea este verdele.Asupra acestei ckr s-a pus accentul in perioada lui Christos.

 

Ckr gatului.

este legata de comunicare,exprimare si utilizarea vointei.Tiroida este glanda asociata.Culoarea cel mai des asociata cu ea este albastru.Ea este cea care este dezvoltata in epoca Varsatorului.

 

Ckr celui de al treilea ochi.

Este legata de vederea si viziunea spirituala.Glanda asociata cu aceasta ckr eate cea pituitara.Culoarea cel mai des asociata cu aceasta ckr este violetul.Ckr ajna are de asemenea legatura cu mintea constienta.

 

Ckr crestetului.

Are de-a face cu mintea supraconstienta,sufletul,sinele superior-Dumnezeu.Este cu adevarat poarta noastra prin care capatam energiile superioare.Culoarea cel mai des asociata cu aceasta ckr este lumina alba sau o lumina alba cu reflexe de curcubeu.Glanda asociata este cea pineala.

 

--daca asta stii,spune,sa nu ma mai obosesc sa scriu si continuarea,sunt vreo 5 pagini. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Centrii Energetici - CHAKRE

 

Centrii energetici (chakre sau vortexuri) au rol de a gestiona energia primita din univers catre campurile corpului, de a filtra energia primita pentru organele interne sau functiile diverselor sisteme ce mentin ansamblul biologic al fiintei.

 

Chakrele principale si functiile lor:

 

 

 

CHAKRA

 

Nume sanscrit

 

 

MULADHARA

 

 

SVADHISHTHANA

 

 

MANIPURA

 

 

ANAHATA

 

 

VISHUDDHA

 

 

AJNA

 

 

SAHASRARA

 

Culoare

 

rosu (si negru)

 

orange

 

galben

 

verde / rosu

 

albastru

 

Indigo albastru

 

Alb/Auriu

 

Nota

 

 

DO

 

 

RE

 

 

MI

 

 

FA

 

 

SOL

 

 

LA

 

 

SI

 

Mantra

 

 

Hum (Lam)

 

 

Svam (Vam)

 

 

Ram

 

 

Iam

 

 

Ham

 

 

Om

 

 

M

 

Pozitie

 

 

baza coloanei vertebrala gonadica

 

 

2-3 cm. sub buric vertebre sacrale suprarenala

 

 

plex solar cupola diafragmei

 

 

regiunea inimii centrul toracelui timusului

 

 

gat, cervicale

 

 

3 cm deasupra ochilor pe frunte

 

 

varful capului

Semnificatie

 

Forta Ancestrala

 

Centrul Sinelui

 

Centrul Orasului Nestematelor

 

Centrul Sunetului Neatins

 

Centrul Marii Puritati

 

Centrul Revelatiei

 

Centrul "Lotusului cu o 1000 de petale"

 

Glande

 

 

gonade

 

 

suprarenale

 

 

pancreas

 

 

timus

 

 

tiroide, paratiroide

 

 

hipofiza (pituitaria)

 

 

pineala (epifiza)

 

zone si organe influentate

 

 

coloana vertebrala, rinichi, vezica, partea terminala intestinelor genitale, gambe, picioare

 

 

genitale, sistemul reproductiv, nervul sciatic, abdomen, sacru, vertebre lombare

 

 

stomac, ficat, pancreas, duoden, colon traversal, diafragma, sistemul nervos

 

 

inima, bronhii si aparatul respirator, nervul vag, torace, san, vertebre toracice, sistemul circulator

 

 

gat, laringe, gura, coarde vocale, bronhii, sistemul respirator, vertebre cervicale, brate, maini

 

 

frunte, urechi, nas, ochiul stang, partea inferioara a capului, sistemul nervos

 

 

partea superioara a capului, ochiul drept

 

comportament

 

 

Vointa fizica, apartenenta la planul material, supravietuirea

 

 

Vitalitate, creativitate instinct, emozionale, exprimarea sexuala

 

 

energia emozionala pura, dorinta, putere personala, vointa, manifestare, realizare

 

 

iubire, iubire neconditionata, compasiune

 

 

autoexprimare libera si creativa, comunicare, deschidere catre lume clarvedere de tip auditiv

 

 

sensibiltate psihica, intuitie, clarvedere de tip vizual

 

 

vointa spirituala "Eu sunt"

Energizarea Chakrelor cu sunete

Editat de Shimadzu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×