Sari la conținut
Forum Roportal
ucanauca

help ...cabluri mufate aiurea

Postări Recomandate

trebuie sa prelungesc cablul de la providerul de net fara sa folosesc swich dar problema e ca acel cablu care vine in casa e cablat aiurea nu respecta nici o regula... am luat o chestie in care intra o mufa si iese una *(nu stiu cum se numeste) si presupun ca legatura ar tb sa fie continua adica nu inversata, ce tb sa fac sa ii chem pe aia sa remufeze firul de la ei ca sa fie ok ;) ...Deci daca nu sunt asezate cum trebuie conform schemei ambele fire o eventuala conexiune intre ele nu merge ? sau cablul care vine si continua pe cel de la provider tb sa fie si el mufat la fel de tampit ca sa mearga, ca acum mufate asa cum sunt arata ca un cablu e deconectat. va rog ziceti ce e de facut, ca asa tampit cum e cablul de la ei merge direct la calculator da nu pot sa il prelungesc si asta imi trebuie. multam anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
trebuie sa prelungesc cablul de la providerul de net fara sa folosesc swich dar problema e ca acel cablu care vine in casa e cablat aiurea nu respecta nici o regula... am luat o chestie in care intra o mufa si iese una *(nu stiu cum se numeste) si presupun ca legatura ar tb sa fie continua adica nu inversata, ce tb sa fac sa ii chem pe aia sa remufeze firul de la ei ca sa fie ok :) ...Deci daca nu sunt asezate cum trebuie conform schemei ambele fire o eventuala conexiune intre ele nu merge ? sau cablul care vine si continua pe cel de la provider tb sa fie si el mufat la fel de tampit ca sa mearga, ca acum mufate asa cum sunt arata ca un cablu e deconectat. va rog ziceti ce e de facut, ca asa tampit cum e cablul de la ei merge direct la calculator da nu pot sa il prelungesc si asta imi trebuie. multam anticipat

 

 

De obicei nu se "prelungesc". Cel mai bine ar fi sa chemi providerul, sau daca vrei sa faci retea cu cineva (ramane intre noi) cumpara un router. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba cablurile se pot prelungii fara nici o problema. Nu scade viteza deloc

Mufa care ai luato u e buna. Se numeste Mufa in I ( adik de prelungire)

Daca providerul tau nu a raspectat regula de mufat si a mufat altfel, dar iti merge...atunci respecta regula cu care a mufat el.

 

Regula de mufare este asa:

alb-portocaliu

portocaliu

alb-verde

albastru

alb-albastru

verde

alb-maro

maro

Culorile sunt de la stanga la dreapta iar mufa este cu pini in sus si clips-ul de siguranta in jos

 

Daca el a mufat ca tampitul..mufeaza si u la fel ca el...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba cablurile se pot prelungii fara nici o problema. Nu scade viteza deloc

E mai complicat. Pentru conexiuni pe 100 Mbps există o limită teoretică de 100 metri.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E mai complicat. Pentru conexiuni pe 100 Mbps există o limită teoretică de 100 metri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×