Sari la conținut
Forum Roportal
sosoro

Legea 112/'95

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Imi doresc sa stiu daca un antecontract are valoare in cazul in care casa este cumparata de la stat si mai exista un termen de 2 ani pana a fi ridicata prohibitia celo 10 ani, dupa Legea 112/'95, in care casa nu poate fi vanduta de catre acei proprietari, care au cumparat-o in aceste conditii.

Problema este urmatoarea: tatal meu are trei copii, unul fiind din prima casatorie, imobilul este cumparat de catre parintii mei , care inca sunt casatoriti, iar eu vreau sa cumpar de la parintii mei o parte a acestui imobil, avand posibilitatea de a-mi amenaja un apartament separat in aceasta parte (adica jumatate din imobil), unde am inceput deja sa investesc bani si am vrea sa facem un contract de vanzare cumparare, dar din cate am inteles este lovit de nulitate, fiind in termenul celor 10 ani. Mi-e teama ca in cei doi ani se pot intampla multe lucruri, tatal meu fiind destul de bolnav... As vrea sa ma invatati ce as putea sa fac intr-o asemenea situatie, cum as putea sa fac un act valabil care sa devina opozabil copilului din prima casatorie al tatalui meu. Nu vreau sa ma trezesc si cu banii dati si cu boarfele in strada...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×