Sari la conținut
Forum Roportal
crissu83

Uleiul de masline pt par..e asa bun?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am auzit ca itibface parul moale...ok..dar cum il folosesc?il torn in cap si astept??
Da, iti inmoi bine parul cu ulei, si il lasi asa vreo 30 de min. Eu il lasam uneori chiar si toata noaptea (imi acopeream capul cu ceva si dormeam asa). Iti hraneste parul. E foarte bun. Sau poti cauta diferite tipuri de masti care sa contina ulei de masline, gasisem una cu galbenus de ou si inca ceva.Ah, si dupa ce consideri tu ca ai stat destul cu uleiul, te speli pe cap (cu sampon) ca sa nu ramana unsuros.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai parul gras nu da de la radacina, ca ii face mai rau. Da pe lungime :spiteful: . E f bun :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am auzit ca itibface parul moale...

ok..dar cum il folosesc?

il torn in cap si astept??

 

Exista produse pe baza de ulei de masline, dau rezultate foarte bune pentru stralucirea si sanatatea parului. Nu e bine sa folosesti uleiul de masline asa, cum se comercializeaza pentru bucatarie! Intrebi la magazine sau raioane specializate, farmacii, poate si Avon gama SPA, gama "L'Occitanne en Provence", etc. Succes si par matasos!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai parul gras nu da de la radacina, ca ii face mai rau. Da pe lungime :o: . E f bun :P

 

Nu are de ce sa'i faca mai rau, ca se curata usor.

 

Exista produse pe baza de ulei de masline, dau rezultate foarte bune pentru stralucirea si sanatatea parului. Nu e bine sa folosesti uleiul de masline asa, cum se comercializeaza pentru bucatarie! Intrebi la magazine sau raioane specializate, farmacii, poate si Avon gama SPA, gama "L'Occitanne en Provence", etc. Succes si par matasos!

 

Eu folosesc uleiul asa, si nu am avut probleme. Pot sa zic ca sunt foarte multumita de el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu face rau doar ca ingrasa mai repde parul, ma rog, radacina.

 

si preferabil ca uleiul sa fie din acela de la "alimentara", pentru bucatarie, cu conditia sa fie extra virgin si presat la rece, in rest marca nu conteaza. e mai bun in formula asta decat anumite masti gen avon sau altele care pe langa ulei de masline contin o gramada de substante nocive gen parabeni si alte minuni. crede-ma, mai bine iti iei o sticla de la supermarket decat sa iti comanzi o masca de par cu ulei de masline de la avon. nu ma leg de avon in mod special, ca toate sunt la fel.

 

foloseste-l cu incredere, iti face parul frumos, sanatos , ii va da si un luciu frumos daca il folosesti cu regularitate. si poti sa il tii in cap oricat de mult, chiar si o noapte intreaga, dar doua ore sunt suficiente, firului de par ii este suficient sa isi extraga din ulei substantele hranitoare in timpul asta. si nu mai mult de o data pe saptamana ca doar ingrasa excesiv firul de par si nu are sens.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu face rau doar ca ingrasa mai repde parul, ma rog, radacina.

 

o masca de par cu ulei de masline de la avon. nu ma leg de avon in mod special, ca toate sunt la fel.

 

 

Ba te poti lega, nu e prea bun, chiar daca e SPA, dar nu se face antireclama! :D

Sincer, uleiul din alimentara, fie el virgin, nu mi-a facut bine, chiar ingrasa prea tare parul. Depinde ce fel de par aveti, daca e vopsit, friabil, deteriorat, atunci sigur e mai bun uleiul de masline gras, din alimentara. Si ceva tablete pentru regenararea parului, la recomandarea farmicistului! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu face rau doar ca ingrasa mai repde parul, ma rog, radacina.

 

si preferabil ca uleiul sa fie din acela de la "alimentara", pentru bucatarie, cu conditia sa fie extra virgin si presat la rece, in rest marca nu conteaza. e mai bun in formula asta decat anumite masti gen avon sau altele care pe langa ulei de masline contin o gramada de substante nocive gen parabeni si alte minuni. crede-ma, mai bine iti iei o sticla de la supermarket decat sa iti comanzi o masca de par cu ulei de masline de la avon. nu ma leg de avon in mod special, ca toate sunt la fel.

 

foloseste-l cu incredere, iti face parul frumos, sanatos , ii va da si un luciu frumos daca il folosesti cu regularitate. si poti sa il tii in cap oricat de mult, chiar si o noapte intreaga, dar doua ore sunt suficiente, firului de par ii este suficient sa isi extraga din ulei substantele hranitoare in timpul asta. si nu mai mult de o data pe saptamana ca doar ingrasa excesiv firul de par si nu are sens.

 

Sunt intru totul de acord, am avut si eu multe retineri pana l-am folosit. Vreau sa adaug ca mie imi ia cu mana o anumita iritatie a pielii capului si, mai mult, masajul insusi e o placere si o relaxare. Masajul scalpului cu ulei de masline, vreau sa spun. Il folosesc indienii in diverse tehnici de relaxare. Am remarcat ca se spala foarte usor, din doua samponari parul e curat la loc. Eu zic ca merita. De la asta am inceput sa caut si alte retete cosmetice preparate in casa, din produse naturale si am descoperit si uleiul de samburi de struguri (gasibil si el la supermarketurile mari) care , folosit dupa dus , pe pielea uda, hidrateaza mai abitir ca orice lapte de corp si lasa o piele minunata. Ca sa aibe si miros de spa, ii adaug ulei esential de ... orice poftesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prietena mea folosea ulei de masline pt ca avea probleme cu caderea parului si era spicuit la radacina insa nu era mare diferenta intrucat e greu sa compui singur un astfel de tratament. Cel mai bine este sa cauti o firma serioasa care se ocupa cu asa ceva, ai grija sa fie 100% naturale, sa nu contina niciun fel de conservanti chimici. Daca va uitati pe o eticheta de sampon obisnuit si dati cautare pe google pentru fiecare componenta in parte o sa va speriati cand veti vedea ce efecte secundare pot provoca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am auzit ca itibface parul moale...

ok..dar cum il folosesc?

il torn in cap si astept??

Io am gasit sampon din ulei de masline in farmacie.... a costat ceva mai... :cheer: Da sper ca o fi mai bun.... Si asa io nu vad vreo diferenta, de-i moale, ori matasos... :cheer:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×