Sari la conținut
Forum Roportal
vigilentiu

casnicia mea se duce pe apa sambetei...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut.

 

Urmaresc mai demult forumul asta si am vazut ca sunt destui intelepti. M-am inregistrat si eu sa imi povestesc pasul si sa ma ajute cineva sa raman in toate facultatile mintale. Vreau sa stiu ca nu sunt singurul care trece prin asta si in acelasi timp nu vreau sa irosesc banii si timpul pe un consilier matrimonial.

 

Sigur ca povestea mea e aceeasi cu a multora de aici, ideea e ca as vrea sa stiu si ce parere au altii si poate si mai mult as vrea sa stiu ca nu sunt unic si ca ceea prin ce trec eu e similar cu povestea altora...

 

Sa incep dara... M-am insurat acum cativa ani (7) si am impresia ca de atunci sunt intr-un calvar. Cred ca si in ziua de azi sunt convins ca nu trebuia sa o fac dar in fine... era timpul...

 

Problema e ca mi-am luat o sotie care a dus gelozia la un nivel pe care eu nu credeam ca am sa il pot vedea vreodata. Eu sunt un baiat simtit, cred, si m-am straduit sa joc dupa regulile casniciei, in sensul ca sa fiu fidel, si mult, tot dupa reguli, sa fac ceea ce face orice barbat cu un pic de glagorie ( nu te uiti dupa femei, nu inseli, nu ascunzi , si nu ai timp nejustificat departe de sotie.) :jester:

 

Totusi, sotia mea este extrem de geloasa si problema mea e ca eu nu am acceptat niciodata acest comportament. In timp actiunile mele impotriva acestei manifestari au devenit din ce in ce mai violente (si nu fizica, doar verbala) si desi stiu ca nu e bine nu am inteles nici in ziua de azi de unde izvoraste aceasta ura pe care sotia mea o manifesta fata de mine. Aceste speculatii ca eu am facut aia, sau am fost cu aia, sau la servici colegele...

 

Stiti cum e , vii de la servici, incerci sa comunici si sa povestesti ce s-a intamplat in timpul zilei si trebuie neaparat sa filtrez informatia astfel incat sa nu cumva sa pomenesc numele unei colege, pentru ca atunci incep replicile ironice la adresa la ceea ce se intampla. Daca cumva incerc sa zic ceva atunci sunt contrat cu expresia " ce draga, de ce le pui pe ele inaintea mea".

 

in sfarsit, multe s-au intamplat si ideea e ca am ajuns in situatia in care traim in casa ca doi straini. Avem un copil, insa vin acasa, si stam unu intr-o parte si unu in alta parte. Eu am zis ca vreau sa plec, insa am intrat si am mai citit povestile altora si vad ca parca nu sunt singur. Parca sunt si altii...

 

Bineinteles ca ati intreba de ce am mai facut copil. Din acelasi motiv pentru care multi se complac intr-o relatie si am crezut ca ea o sa se schimbe cu venirea unui copil si relatia noastra o sa fie mai buna.

Eu sunt un barbat puternic, si incapatanat (ca toti altii) insa nu mai am puterea sa lupt si atunci va trebui sa iau o decizie. Din punctul meu de vedere nu prea mai am ce sa fac si am renuntat la a ma mai chinui si vad ca si ea a adoptat aceeasi atitudine, insa nu mai pot continua asa. Ceva trebuie sa se inample, insa din cauza copilului nu as divorta, dar nici cu ea nu as sta, si drept sa spun imi este si frica de divort.

 

Nu stiu ce sa zic... ce parere aveti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de a te casatori, ati locuit impreuna sau cel putin ati avut o relatie destul de lunga incat sa poti sa iti dai seama ca este o persoana geloasa? Ai spus ca gelozia este un lucru care nu iti place deloc.

I-ai dat vreodata, chiar si cel mai mic semn ca ar putea sa se indoiasca de verticalitatea ta?

Starea dintre voi doi afecteaza puternic relatia cu copilul? Cum sunteti atunci cand este si el prin preajma?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai vigilentiu!

Tu nu ai inteles inca ca gelozia inseamna iubire maxima ci nu obsesie?

Fii fericit, te iubeste cum tu nu banui!

Sper sa fi fost destul de ironic...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Off: Multumim mult pt faptul ca ai expus aceasta drama a ta, intr-ucat reprezinta o lectie pt multi dintre noi.

 

On: Eu cred ca la ea gelozia se datoreaza lipsei de incredere in propria persoana. Este foarte posibil ca ea sa nu se considere suficient de atragatoare, placuta, desteapta pt tine, lucru ce ii creaza un complex in fata celorlalte femei. Ai incercat sa discuti cu ea despre aceasta problema, sa-i arati ca ea este ceea ce iti trebuie tie, independent de numarul de femei (colege, simple cunostinte, prietene) care ar aparea in jurul tau?

 

Un alt aspect ar mai fi legat de sentimente. Din ce inteleg eu, tu te-ai insurat cu ea pt ca era timpul, dar nu ai pomenit nimic de dragoste, compatibilitate intre voi. Poate ca ea simte ca nu o iubesti asa cum doreste ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca e geloasa... te iubeste. Sau preferi sa stai intr-o casnicie in care sotia iti spune ca e ok sa faci tot ceea ce iti doresti? ( cred ca multi barbati ar spune da ) Eu spun ca tu ti-ai transformat casnicia intr-un calvar ne stiind sa iti temperezi sotia sau macar sa asculti la ce are sa iti spuna. Frustrarile, nejusurile.. temerile, etc.. toate sunt legate si discutand poti sa iti dai seama unde gresiti si ce se poate face pentru a avea o casnicie fericita. Deci comunicarea e cheia :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Off: Multumim mult pt faptul ca ai expus aceasta drama a ta, intr-ucat reprezinta o lectie pt multi dintre noi.On: Eu cred ca la ea gelozia se datoreaza lipsei de incredere in propria persoana. Este foarte posibil ca ea sa nu se considere suficient de atragatoare, placuta, desteapta pt tine, lucru ce ii creaza un complex in fata celorlalte femei. Ai incercat sa discuti cu ea despre aceasta problema, sa-i arati ca ea este ceea ce iti trebuie tie, independent de numarul de femei (colege, simple cunostinte, prietene) care ar aparea in jurul tau?Un alt aspect ar mai fi legat de sentimente. Din ce inteleg eu, tu te-ai insurat cu ea pt ca era timpul, dar nu ai pomenit nimic de dragoste, compatibilitate intre voi. Poate ca ea simte ca nu o iubesti asa cum doreste ea.
cred ca ai pus punctul pe isi eu cred ca de fapt toata aceasta poveste cu gelozia este ca nu are incredere in ea. Pe de alta parte am incercat sa ii ofer incredere prin comportamentul meu, sa ii spun ca ea e cea mai frumoasa si mai despteapta...dar... spre exemplu, felul meu de a fi e cel justitiar. Acuma nu stiu ce e mai bine. sa fiu justitiar sau sa fiu alaturi de tot ce face si ce zice ea. Eu daca vad ca face ceva ce nu e in regula ii spun. Daca se supara aiurea pe un prieten comun incerc sa ii spun ca nu e bine si ca nu trebuie sa se comporte asa pentru ca in felul asta o sa ajungem sa traim in padure. Plus ca e foarte pasionata in a fi rea, a crea drama din orice si cu oricine. Acuma hai sa vorbim de motivele ei de gelozie. Poti sa fii geloeasa din orice. Sa ti se para ca am aruncat o privire. S fii in masina si sa te uiti la stop si in acelasi timp sa treaca una cu cracii goi si ea sa fie atenta si sa vada si astfel sa inceapa scandalul. CUm o poti convince ca te uitai la stop? cand ea STIE ca ma uitam la aia.Daca esti ATEBT 24 de ore din 25 pe persoana respectiva e IMPOSIBIl sa nu ii gasesti cusur! Ai uitat becu aprins, ai utat capacu ridicat(problema mare) nu ai dus gunoiu (atunci cand a vrut ea si cand zic atunci inseamna intr-o marja de 30 de secunde), si toate alte tampenii.Spre exemplu, esti la servici si esti invitat la un eveniment sponsorizat de servici, si una dintre colege vrea sa mearca cu tine si cu sotia ta cu masina ca na, suntem in drum, si zici da ca na nu te gandesti ca va fi o problema, iar apoi cand zici ca uite vine si aia, atat mi-a trebuit pentru ca iese scandal, si panarama ca ce vine aia cu noi ca nu sunt de acord ca sa ii apun ca nu vine. E OK, da zi-mi de ce!!!!! Ca asa vreau eu ca nu imi place de ea... nu o cunoaste dar oricum nu ii place de nici o femeie care se apropie de mine la mai puitn de 3 metri...
Normal ca e geloasa... te iubeste. Sau preferi sa stai intr-o casnicie in care sotia iti spune ca e ok sa faci tot ceea ce iti doresti? ( cred ca multi barbati ar spune da ) Eu spun ca tu ti-ai transformat casnicia intr-un calvar ne stiind sa iti temperezi sotia sau macar sa asculti la ce are sa iti spuna. Frustrarile, nejusurile.. temerile, etc.. toate sunt legate si discutand poti sa iti dai seama unde gresiti si ce se poate face pentru a avea o casnicie fericita. Deci comunicarea e cheia :jester:
Cand spui ca faci tot ceea ce iti doresti la ce te referi? Tocmai am spus ca incerc sa joc dupa regulile casniciei incercand sa nu stau departe de ea cand nu este necesar. Nu ies cu baietii la bere, la fotbal, doar vin acasa. In parte cred ca problema noastra e ca stam prea mult impreuna...Cred ca e dovedit ca din cand in cand trebuie sa iei un pic de pauza sa vezi ce e in afara casniciei astfel incat sa fii usurat cand ajungi acasa sa te asezi in pat. Sa stii ca aici ti-e loculCum sa tempreszi pe cineva care te suspecteaza constant ca o inseli si ca faci lucruri fata stirea ei cu colegii de servici... Spune-mi cum dovedesti lucrurile astea in fata unei persoanefurioase. Cum dovedesti ca cele 30 de minute pe care le-ai intrarziat au fost in trafic si nu cine stie unde in ce apartament facad ceva.Spune-mi cum faci sa inlaturi suspiciunile astea? Si daca ma iubeste, oare asa trebuie sa fie? in fiecare zi un calvar? Asta e definitia iubirii oare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai incercat sa discuti cu ea despre asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inainte de a te casatori, ati locuit impreuna sau cel putin ati avut o relatie destul de lunga incat sa poti sa iti dai seama ca este o persoana geloasa? Ai spus ca gelozia este un lucru care nu iti place deloc.

I-ai dat vreodata, chiar si cel mai mic semn ca ar putea sa se indoiasca de verticalitatea ta?

Starea dintre voi doi afecteaza puternic relatia cu copilul? Cum sunteti atunci cand este si el prin preajma?

 

 

Stiu ca suna putin clasic, am stat impreuna 2 ani inainte, dar lucrurile s-au schimbat drastic dupa casatorie. Au intervenit problemele cu familia mea (tata mama) care de altfel nu au zis si facut niciodata nimic, dar din ncauza frustrariol ei fata de mine a inceput sa se lege de ei, numai ca sa imi faca mie rau. Ai mei o iubesc si nu i-au spus nici da-te mai incolo, insa in frustrarea si rautatea ei i-a terfelit in toate felurile pentru ca stie ca asa ajunge la mine si imi face mie rau.

 

asta va dura o perioada dupa care am sa incerc sa nu imi mai pese insa nu cred ca asta e ideea in casnicie.

 

Am discutii periodice in care ii explic clar cum stau lucrurile si ne calmam insa nu tine mult. Fara motiv incepe un scandal atunci cand e frustrata din ceva. DIn orice. Am incercat sa o intreb de ce e asa nervoasa insa nu a reusit sa imi zica. Parte din frustrari sunt din cauza nerealizarilor ei profesionale, eu sunt mai putin mai bine cotat cu un venit mai mare, insa nu cred in competitie ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... am incercat sa ii ofer incredere prin comportamentul meu, sa ii spun ca ea e cea mai frumoasa si mai despteapta...

 

Poate ca nu trebuie sa-i spui ci sa-i demonstrezi. Apropos, ea lucreaza sau e casnica?

 

Plus ca e foarte pasionata in a fi rea, a crea drama din orice si cu oricine.

 

Aici tu nu ai ce face. Este firea ei pe care singura trebuie sa si-o controleze. Inainte de a te insura, nu ai vazut latura asta a ei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E OK, da zi-mi de ce!!!!! Ca asa vreau eu ca nu imi place de ea... nu o cunoaste dar oricum nu ii place de nici o femeie care se apropie de mine la mai puitn de 3 metri...Cand spui ca faci tot ceea ce iti doresti la ce te referi? Tocmai am spus ca incerc sa joc dupa regulile casniciei incercand sa nu stau departe de ea cand nu este necesar. Nu ies cu baietii la bere, la fotbal, doar vin acasa. In parte cred ca problema noastra e ca stam prea mult impreuna...Cred ca e dovedit ca din cand in cand trebuie sa iei un pic de pauza sa vezi ce e in afara casniciei astfel incat sa fii usurat cand ajungi acasa sa te asezi in pat. Sa stii ca aici ti-e loculCum sa tempreszi pe cineva care te suspecteaza constant ca o inseli si ca faci lucruri fata stirea ei cu colegii de servici... Spune-mi cum dovedesti lucrurile astea in fata unei persoanefurioase. Cum dovedesti ca cele 30 de minute pe care le-ai intrarziat au fost in trafic si nu cine stie unde in ce apartament facad ceva.Spune-mi cum faci sa inlaturi suspiciunile astea? Si daca ma iubeste, oare asa trebuie sa fie? in fiecare zi un calvar? Asta e definitia iubirii oare?

pai hai sa iti spun cum e la mine... El nu are voie sa se uite la nici o femeie, vine de la servici si atat ... nu iese la baut decat daca e petrecere la el la servici si atunci ma ia si pe mine. Nu merge in Pub sa se vada cu prieteni decat daca ma lasa la Mall cu cartea de credit ( a lui) la shopping( cand termin shoppingul poate sa vina sa ma ia). NU are voie sa vorbeasca cu femeie. La servici e treaba lui de face dar are numai barbati in birou ... asa ca nu imi fac griji. Daca are cineva nevoie de el nu pleaca nicaieri ..

Am avut o dicutie de genul: eu i-am spus ca un anumit doctor este foarte sexy si ca mi-a placut cum arata... el a spus ca nu se uita la nimeni si nu mi-ar spune niciodata ca o alta femeie este frumoasa... L-am lasat suparat 3 zile si i-a trecut :doh: :cheer:

Nu am motive sa fiu geloasa .. dar sunt :jester:

:jester:

Din ce spui tu despre ea ... par copilarii...

Editat de ClassicAlina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×