Sari la conținut
Forum Roportal
crocobaur

Florile si concediul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fetelor, ce pot sa fac ca florile mele sa nu moara pe perioada concediului?

Am unele plante care suporta o perioada mai lunga fara apa, dar am si cateva care nu rezista mai mult de 4 zile fara. Nu am pe nimeni caruia sa-i pot incredinta cheia casei ca sa-mi ude plantele. O solutie ar fi sa le scot in casa scarilor si sa-l rog pe administrator sa mi le ude din cand in cand. Dar mi-e ca o sa dispara :)

 

Voi ce ati face cu ele? :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am flori dar mama si matusa practica lasatul lor in grija unor persoane de incredere, carora le lasa cheia casei.

nu poti sa le duci la administrator si sa le recuperezi ulterior? desi posibil ca schimbarea locului sa nu le priasca. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poti pune florile cu tot cu ghivece in vase mari pe care le umpli cu apa. nu stiu daca e solutia ideala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
. O solutie ar fi sa le scot in casa scarilor si sa-l rog pe administrator sa mi le ude din cand in cand. Dar mi-e ca o sa dispara :)

 

Voi ce ati face cu ele? :roll:

 

e de preferat sa'ti dispara o floare, doua ... decat sa'ti moara toate in casa ! ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

m-am gandit si eu la varianta cu vasele mai mari, dar sunt unele plante carora le putrezeste radacina daca le las mai mult timp in apa. :roll:

 

Flori, problema mea e ca persoanele in care as avea incredere sunt in concediu. Iar la administrator acasa nu prea pot sa le duc, abia a nascut nevasta-sa, cred ca plantele mele sunt ultimele lucruri pe care isi doresc sa le ocoleasca acum. Cred ca imi ramane casa scarilor si sa ma rog sa nu-mi dispara in 3 saptamani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
m-am gandit si eu la varianta cu vasele mai mari, dar sunt unele plante carora le putrezeste radacina daca le las mai mult timp in apa. :roll:

 

Flori, problema mea e ca persoanele in care as avea incredere sunt in concediu. Iar la administrator acasa nu prea pot sa le duc, abia a nascut nevasta-sa, cred ca plantele mele sunt ultimele lucruri pe care isi doresc sa le ocoleasca acum. Cred ca imi ramane casa scarilor si sa ma rog sa nu-mi dispara in 3 saptamani.

atunci lasa-le la administrator doar pe cele care nu au voie sa stea prea mult cu apa la radacina. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe cele care iubesc apa pune-le in vase mai mari si pe celelalte poti sa le pui in locul uscatorului de vase de la bucatarie pe o pasla subtire cu unul din capete in chiuveta plina cu apa- umiditatea fetrului va fi absorbita prin capilaritate. Este o metoda valabila pentru 7 zile. pentru 10 zile se foloseste mesa de bumbac- un capat introdus in ghiveci si celalalt capat intr-un vas situat mai sus decat ghiveciul. Astfel apa va curge datorita capilaritatii si a gravitatii. Succes si distractie placuta in vacanta!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gata, s-a dus concediul, am revenit acasa si spre surpinderea mea totala, nici o planta nu s-a uscat.

Viorelele si orhideele le-am lasat pe pervazul geamului cu apa in farfurie, alte 3, care erau mai ahtiate dupa apa le-am bagat in cada, si 2 le-am pus in bucatarie pe marginea chiuvetei tot cu apa in farfurie. Restul au ramas pe locul lor.

Am ajuns la concluzia ca nici nu trebuie sa le ud atat de des :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×