Sari la conținut
Forum Roportal
Deroude

Poti fi altruist in dragoste?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Primul meu topic pe Roportal. :(

(Mi-l dedic mie, desigur) - KIDDING :stars:

 

Intrebarea este: atunci cand esti indragostit, poti sa actionezi gandindu-te doar la ce e mai bine pentru celalalt? Calcand peste propriile sentimente ca sa fie celalalt fericit?

 

Ca sa va dau un exemplu, amintiti-va de ultimele replici din Casablanca:

"Rick: I'm saying it because it's true. Inside of us, we both know you belong with Victor. You're part of his work, the thing that keeps him going. If that plane leaves the ground and you're not with him, you'll regret it. Maybe not today. Maybe not tomorrow, but soon and for the rest of your life.

Ilsa: But what about us?

Rick: We'll always have Paris. We didn't have, we, we lost it until you came to Casablanca. We got it back last night.

Ilsa: When I said I would never leave you.

Rick: And you never will. But I've got a job to do, too. Where I'm going, you can't follow. What I've got to do, you can't be any part of. Ilsa, I'm no good at being noble, but it doesn't take much to see that the problems of three little people don't amount to a hill of beans in this crazy world. Someday you'll understand that. Now, now... Here's looking at you kid."

 

Fiind "host", nu vreau sa ma bag in discutie, decat ca sa despart (sau sa incurajez :tease:) incaierarile eventual. Considerati ca nu am o opinie. (Pentru curiosi totusi - mi-a placut MULT Casablanca :stars: - really...)

Editat de Deroude

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Primul meu topic pe Roportal. :(

(Mi-l dedic mie, desigur) - KIDDING :tease:

 

Intrebarea este: atunci cand esti indragostit, poti sa actionezi gandindu-te doar la ce e mai bine pentru celalalt? Calcand peste propriile sentimente ca sa fie celalalt fericit?

 

Ca sa va dau un exemplu, amintiti-va de ultimele replici din Casablanca:

"Rick: I'm saying it because it's true. Inside of us, we both know you belong with Victor. You're part of his work, the thing that keeps him going. If that plane leaves the ground and you're not with him, you'll regret it. Maybe not today. Maybe not tomorrow, but soon and for the rest of your life.

Ilsa: But what about us?

Rick: We'll always have Paris. We didn't have, we, we lost it until you came to Casablanca. We got it back last night.

Ilsa: When I said I would never leave you.

Rick: And you never will. But I've got a job to do, too. Where I'm going, you can't follow. What I've got to do, you can't be any part of. Ilsa, I'm no good at being noble, but it doesn't take much to see that the problems of three little people don't amount to a hill of beans in this crazy world. Someday you'll understand that. Now, now... Here's looking at you kid."

 

Fiind "host", nu vreau sa ma bag in discutie, decat ca sa despart incaierarile eventual. Considerati ca nu am o opinie. (Pentru curiosi totusi - mi-a placut MULT Casablanca :stars: - really...)

Nu, asta ar insemna sa iubesti un egoist(a)Daca nu primesti ,ceia ce dai nu merita sti investesti ,nici un fel de sacrificiu,Si felul asta de oameni ,se vad de la inceput...cand nu este ,prea tarziu ,sa faci alegeri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Primul meu topic pe Roportal. :(

 

Fiind "host", nu vreau sa ma bag in discutie, decat ca sa despart (sau sa incurajez :tease: ) incaierarile eventual. Considerati ca nu am o opinie. (Pentru curiosi totusi - mi-a placut MULT Casablanca :stars: - really...)

 

 

casablanca e cel mai tare ....:stars: ...exemplu concret ...la 17 ani amorezata de un tip ,el evident de o amica a mea,asta am crezut ....tipa il insela pe unde apuca ....el afla si se certa ...eu ,consideram ca frumusetea fizica e totul ,iar tipa era superba asa ca faceam tot posibilul sa-i impac ....eu devenind foarte buna amica a lui ....insa ,peste ani am aflat ca si el ma placea insa ....il deruta faptul ca-l aruncam in bratele celeilalte ....eu credeam ca ea il face fericit ,asa ca faceam totul sa fie ..:crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, asta ar insemna sa iubesti un egoist(a)Daca nu primesti ,ceia ce dai nu merita sti investesti ,nici un fel de sacrificiu,Si felul asta de oameni ,se vad de la inceput...cand nu este ,prea tarziu ,sa faci alegeri.

 

Da...asa e.

Dragostea implinita inseamna sa dai totul si sa primesti acelasi lucru, sa te daruiesti intru totul dar si partenerul/a sa faca acelasi lucru. Nu poti actiona in asa fel incat sa fie numai el/ea fericit/a daca asta inseamna ca tu sa suferi...trebuie sa fie ceva reciproc. Asa cum...nici tu nu poti face doar ce e bine pentru tine si sa profiti pana nu mai poti de cel de langa tine...pentru ca, la urma urmei..., toti ne dorim sa fim fericiti si iubiti...

 

casablanca e cel mai tare ....:stars: ...exemplu concret ...la 17 ani amorezata de un tip ,el evident de o amica a mea,asta am crezut ....tipa il insela pe unde apuca ....el afla si se certa ...eu ,consideram ca frumusetea fizica e totul ,iar tipa era superba asa ca faceam tot posibilul sa-i impac ....eu devenind foarte buna amica a lui ....insa ,peste ani am aflat ca si el ma placea insa ....il deruta faptul ca-l aruncam in bratele celeilalte ....eu credeam ca ea il face fericit ,asa ca faceam totul sa fie ..:stars:

 

tare :tease: si totusi...trist :( uneori viata e ciudata...

Editat de Vampiritza07

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da...asa e.

Dragostea implinita inseamna sa dai totul si sa primesti acelasi lucru, sa te daruiesti intru totul dar si partenerul/a sa faca acelasi lucru. Nu poti actiona in asa fel incat sa fie numai el/ea fericit/a daca asta inseamna ca tu sa suferi...trebuie sa fie ceva reciproc. Asa cum...nici tu nu poti face doar ce e bine pentru tine si sa profiti pana nu mai poti de cel de langa tine...pentru ca, la urma urmei..., toti ne dorim sa fim fericiti si iubiti...

 

 

 

tare :tease: si totusi...trist :( uneori viata e ciudata...

 

 

viata bate filmul ....iubesc si urasc cu aceeasi intensitate ....altruist ...sincer ,nimeni nu-mi poate face fata :stars: si cred ca atunci cand iubesti ,tii cont de fericirea celuilalt .....bine ,uneori ne putem insela si sa nu stim ce ii e mai bine celuilalt :stars:

ceea ce noi credem ca ii e bine ii poate face rau ..:crazy:

Editat de red2shoes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasati-ma sa va atrag atentia ca topicul meu nu se refera la "obiceiuri" ci la "scenarii".

 

Ce faci de exemplu daca ajungi la un moment dat la concluzia (sigur, te poti insela) ca celalalt ar fi mult mai fericit departe de tine, cu altul (alta)?

Editat de Deroude

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca.. in majoritatea lor, oamenii au sentimente orientate spre sine. Implicit iubirea, iubim egoist. Iubim pentru noi, nu pentru celalalt.

Daca as ajunge la concluzia aia.. ca ar fi fericit cu altcineva.. l-as lasa sa plece, sau.. nu i-as sta in cale.. dar numai si numai pt faptul ca as fi constienta ca nu ma iubeste pe mine si n-are sens sa stau si eu in peisaj, doar de dragul de-a sta.

Filmul cu "il iubesc atat de mult incat il las sa plece" eu nu l-am vazut in viata de toate zilele.Si.. sincera sa fiu, nu cred ca as avea puterea sa-i zic, din proprie initiativa, "pleaca la cealalta si fiti fericiti".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

evident ca m-as retrage .....avand grija sa creada ca nu-l iubesc ..:(

Editat de red2shoes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasati-ma sa va atrag atentia ca topicul meu nu se refera la "obiceiuri" ci la "scenarii".

 

Ce faci de exemplu daca ajungi la un moment dat la concluzia (sigur, te poti insela) ca celalalt ar fi mult mai fericit departe de tine, cu altul (alta)?

 

Daca l-as iubi cu adevarat, evident ca mi-as dori ca el sa fie fericit, chiar daca fericirea lui e alaturi de alta. Asa ca l-as lasa sa plece, chiar daca as suferi la inceput. :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasati-ma sa va atrag atentia ca topicul meu nu se refera la "obiceiuri" ci la "scenarii".

 

Ce faci de exemplu daca ajungi la un moment dat la concluzia (sigur, te poti insela) ca celalalt ar fi mult mai fericit departe de tine, cu altul (alta)?

asta depinde de .....cat la un moment dat,este!......ca daca-i vorba de multi ani ,in care ai investit mult,nu stiu ,zau ,cat de altruist ,poti sa fi......meriti,cel putin .niste explicatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×