Sari la conținut
Forum Roportal
Andruta*

Despre Rabdare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iubirea e ciudata. Oamenii se intalnesc,se casatoresc,traiesc impreuna o viata intreaga si cand ii intrebi daca se mai iubesc,iti spun ca intre ei exista un profund respect.Oare respectul,copiii,anii,amintirile,sunt notiuni suficiente pentru a ramane langa o persoana toata viata ta? Oare asta nu inseamna irosire? Nu te incearca la un moment dat un sentiment de frustrare,de inutilitate,de "lasa-ma sa te las"?

Cati au rabdarea de a astepta persoana potrivita,jumatatea,sufletul pereche? Cati au rabdarea sa caute pentru a atinge perfectiunea dupa care tanjesc? Stiu ca nu toti oameni aspira sa ajunga acolo,de aici apar marile diferente intre relatii. Unii isi leaga viata de celalalt pentru ca "mi-e bine cu el","face parte dintr-o familie buna","ne intelegem,asta-i important","ne iubim,dar dupa ce se va consuma iubirea,ne vom respecta","o sa duc o viata linistita" etc. Dupa parerea mea,astea sunt doar pretexte si complaceri intr-o viata deosebit de banala. Este chestiune de rabdare. Chiar daca esti constient ca nu esti pe deplin fericit,iti da o senzatie de bine persoana de langa tine si alegi sa ramai cu ea. Nu mai ai rabdare sa stai sa astepti toata viata sau ani intregi asa numita "minune",ci iti intemeiezi o familie pe motiv ca "trebuie sa fiu in randul lumii si eu."

Cati oameni sunt inzestrati cu o rabdare si o vointa de fier,care ii conduce catre ideal? Cati ajung la varsta de 35 de ani,de exemplu,fara sa fi gasit fericirea si iubirea adevarata,si isi spun:"rabdare,rabdare"? Eu cred ca foarte putini. Unii cred ca irosire inseamna sa ajungi la o asemenea varsta fara sa ai ceva al tau,fara sa te simti implinit din punct de vedere familial,social,dar eu consider ca o mai mare pierdere de timp e sa-ti petreci viata cu un om care iti da doar o senzatie de "ce bine si caldut e".

 

Timpul are rabdare cu oamenii... oare noi cata rabdare avem cu el? Cata rabdare avem sa asteptam momentul perfect,omul perfect,clipa perfecta?

Editat de Miss Take

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cati au rabdarea de a astepta persoana potrivita,jumatatea,sufletul pereche? Cati au rabdarea sa caute pentru a atinge perfectiunea dupa care tanjesc?

 

Timpul are rabdare cu oamenii... oare noi cata rabdare avem cu el? Cata rabdare avem sa asteptam momentul perfect,omul perfect,clipa perfecta?

 

 

Nu conteaza cata rabdare ai, nici daca esti singur sau ai 3 copii acasa.

 

E ceva ce nu are nevoie de un anume moment ca sa vina, posibil chiar sa-l aleaga pe cel mai prost :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu conteaza cata rabdare ai, nici daca esti singur sau ai 3 copii acasa.

 

E ceva ce nu are nevoie de un anume moment ca sa vina, posibil chiar sa-l aleaga pe cel mai prost :D

Stiu la ce te referi,dar nu vorbesc despre momentul in care te indragostesti si iti stergi tot din memorie.Esti casatorit si indiferent ca ai gasit ce cautai sau nu,apar problemele exterioare,care nu depind de noi in totalitate.

Crezi ca ii e mai usor unui om liber sa fie fericit cat mai repede sau unui om casatorit? Ia gandeste-te putin. N-ai rabdare,te casatoresti.Apare el/ea. Lucrurile par simple,cand iti doresti cu adevarat...si chiar eu am afirmat ca sunt in stare sa calc o lume in picioare pentru a fi fericita,insa rabdarea inseamna timp.

trece timpul,trec anii,ajungi sa te simti inutil,sa nu te mai regasesti in propria-ti viata...intalnesti "omul" si vrei sa schimbi lumea...

Crezi ca o poti face la fel la orice varsta? Eu cred ca nu. Fiecare moment/lucru are timpul lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am trecut prin aceleasi strari ... nu iti pot rspunde decat printr-un text citat :

 

Traieste

 

 

1. Traieste in integritate. Ingerii mi-au spus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu la ce te referi,dar nu vorbesc despre momentul in care te indragostesti si iti stergi tot din memorie.Esti casatorit si indiferent ca ai gasit ce cautai sau nu,apar problemele exterioare,care nu depind de noi in totalitate.

Crezi ca ii e mai usor unui om liber sa fie fericit cat mai repede sau unui om casatorit? Ia gandeste-te putin. N-ai rabdare,te casatoresti.Apare el/ea. Lucrurile par simple,cand iti doresti cu adevarat...si chiar eu am afirmat ca sunt in stare sa calc o lume in picioare pentru a fi fericita,insa rabdarea inseamna timp.

trece timpul,trec anii,ajungi sa te simti inutil,sa nu te mai regasesti in propria-ti viata...intalnesti "omul" si vrei sa schimbi lumea...

Crezi ca o poti face la fel la orice varsta? Eu cred ca nu. Fiecare moment/lucru are timpul lui.

 

daca ai gasit ce cautai, tot ce spui tu e irelevant.

 

ii e mai usor MORAL vorbind, n-are legatura cu timpul.

 

nu oricine o poate face la orice varsta :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca ai gasit ce cautai, tot ce spui tu e irelevant.

 

ii e mai usor MORAL vorbind, n-are legatura cu timpul.

 

nu oricine o poate face la orice varsta :D

Ba este foarte relevant. Putini sunt in stare s-o ia de la capat,doar pentru ca au gasit ce cautau.Si da,are legatura cu timpul.

Iti dau un exemplu. Eu am 22 de ani. Imi gasesc sufletul pereche in persoana unui barbat de 40 de ani,casatorit,cu copii,un om care se complace in propria-i viata,dar care nu e nici pe departe fericit. daca el e sufletul meu pereche,inseamna ca avem lucruri in comun,inseamna ca suntem la fel.Si totusi,eu is singura,el nu. Imi va spune(poate) ca timpul lui a trecut,ca nu mai vede lucrurile ca la 20 de ani,dar ca are curaj sa faca totul pentru a fi cu mine.

El n-a avut rabdare sa ma caute si s-a casatorit.Are legatura cu timpul. Odata cu el,apare si resemnarea.

vezi,tocmai ca nu oricine o poate face la orice varsta,despre asta e vorba!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

esti prea flamanda de sufletul pereche si relatia cu acel suflet ... tocmai de aceea nu apare ...chilll out baby ... ce-i al tau al tau va fi :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
esti prea flamanda de sufletul pereche si relatia cu acel suflet ... tocmai de aceea nu apare ...chilll out baby ... ce-i al tau al tau va fi :cry:
Da. Sunt flamanda. Dar sunt si calma.Probabil e linistea dinaintea furtunii.

Stiu ca ce-i al meu e pus deoparte. :D

 

Frumos articolul,iti multumesc pentru el.

 

Nu exista decat ACUM. „Esti complet si intreg acum. Nu-ti arunca ochii asupra a ceea ce-ti poate aduce ziua de maine – asta ar implica ca esti imperfect sau iti lipseste ceva acum, si ca vei fi complet atunci cand ceva exterior apare in viata ta intr-un viitor.”

 

Da!!!!

Editat de Miss Take

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba este foarte relevant. Putini sunt in stare s-o ia de la capat,doar pentru ca au gasit ce cautau.Si da,are legatura cu timpul.

Iti dau un exemplu. Eu am 22 de ani. Imi gasesc sufletul pereche in persoana unui barbat de 40 de ani,casatorit,cu copii,un om care se complace in propria-i viata,dar care nu e nici pe departe fericit. daca el e sufletul meu pereche,inseamna ca avem lucruri in comun,inseamna ca suntem la fel.Si totusi,eu is singura,el nu. Imi va spune(poate) ca timpul lui a trecut,ca nu mai vede lucrurile ca la 20 de ani,dar ca are curaj sa faca totul pentru a fi cu mine.

El n-a avut rabdare sa ma caute si s-a casatorit.Are legatura cu timpul. Odata cu el,apare si resemnarea.

vezi,tocmai ca nu oricine o poate face la orice varsta,despre asta e vorba!

 

 

hmm...Miss Take, daca el e sufletul tau pereche, THE ONE, marea ta dragoste, NU-TI VA SPUNE ca timpul lui a trecut, va simti ca timpul lui abia a venit. NU imi cer scuze pentru parerea mea, nici pentru imoralitatea ei, ca nu despre asta vorbim acum.

Nu sunt de acord cu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

recomand filmul "Buying the cow" ... e despre un tip care-si cauta sufletul pereche... il gaseste ...cum? eh... pur si simplu se intampla!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×