Sari la conținut
Forum Roportal
Brindusa

Miopie, operatie laser?

Postări Recomandate

am un frate care chiar azi a fost operat de dna moraru ptr un implant refractiv la oculus

el avea o miopie de -27 si in seara asta m-a sunat sa-mi spuna ca vede!!!!!!!!!!!

intelegi? vede

se preconizeaza in cazul lui sa ramana miopia in jurul valorii de -1-2

mergi cu incredere, sunt cei mai buni din tara

sanatate

 

 

poti sa ne spui cat a costat operatia?

Editat de Cristinick
'inchis' citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sora mea are o miopie severa si necesita o astfel de operatie...S-a mai operat cineva de curand pe undeva si are detalii ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

S-a operat vara-mea, 40 mil, ambii ochi, nu stiu exact la ce clinica, dar in orice caz in Bucuresti, ma voi interesa... Ea avea -4,5 la un ochi si -5 la celalalt...ceva de genu'...voiam si eu sa fac, dar am dioptrii destul de mici (-1 si -1,5) si ma descurc cu lentilele deocamdata, plus ca sunt inca mica si vreau sa fac bebe si nu e recomandat...mi se pare ca nasterea influenteaza cresterea dioptriilor...vara-mea are 40 de ani...nu-i mai creste nimic si nici bebe nu mai face, plus ca era ceva grav, nu mai putea sa conduca deloc noaptea nici cu ochelari, nu se mai adapta ochiul la intuneric :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca toti vor informatii dar nimeni nu raspunde. Lasik implica evolutii negative precum senzatia de ochi uscat (tratabila, in unele cazuri nu dispare niciodata), halouri in jurul luminilor puternice, vedere neclara noaptea, posibila regresie a viciului de refractie, imposibilitatea de a conduce noaptea. Sursele de pe internet sunt nesigure. Unele surse sustin ca peste 95% din pacienti sunt multumiti, altele arata procentul nemultumitilor este mult mai mare si sunt 20% sanse ca operatia sa provoace neplaceri si mai mari decat inainte de a fi realizata. Adica 1 din 5 sanse ca operatia sa fie un esec. Daca cineva se mai intreaba daca lamboul cornean taiat in Lasik cu microkeratomul se vindeca vreodata, atunci raspunsul este NU. Au existat cazuri (google it) cand lamboul cornean s-a desprins la 6 ani dupa Lasik. Personal as lua in calcul PRK in loc de Lasik dar se pare ca sansele sa aud o experienta reala pe acest board sunt minime. As ruga pe cei care fac reclama aiurea sa renunte la acest lucru pentru ca aici este vorba despre viata unor oameni. Cei care fac reclame mincinoase ar trebui tratati ca niste criminali.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

LASIK deja nu mai este ultima tehnologie.

 

iLASIK este acum ultimul tip de laser aparut.Este folosit in cazul miopiei,hipermetropiei si astigmatismului.

Nu exista posibilitatea unei erori umane.Totul e computerizat.

 

Exista un singur spital la noi care face operatia asta.S-a operat o prietena si nu exista efectele secundare pe care le-am vazut mentionate anterior.

Spitalul este West Eye Hospital.

Gasiti informatii in articolul asta(detalii operatie,preturi,etc)

http://www.romanialibera.ro/stil-de-viata/sanatate/operatie-cu-laser-pentru-redarea-vederii-in-doar-4-minute-244763.html

Site-ul lor: http://www.westeyehospital.ro/ro/index.asp.

 

Sper sa va ajute informatiile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×