Salt la continut

Fotografie

Miopie, operatie laser?

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
55 replici la acest subiect

#11 vyogab

vyogab

Boboc

• Full Members
  • Strica
  • 12 mesaje

Scris 27 July 2006 - 10:14 AM

si pe mine ma intereseaza o astfel de operatie si am gasit dr. bun la ama optimex, as incerca acolo

Ce dioptrii ai?Eu am -16 si -13 si merg la Oculus pe 16 aug. la dr. Moraru. Daca te intereseaza subiectul putem vorbi mai multe. Am trimis un mail si la dr. Filip si mi-a spus despre implantul negativ. Se poate reduce dioptria pana spre 0. :flowers:

Aceast mesaj a fost editat de Cristinick: 11 February 2011 - 12:48 PM
mail sters

• 0

Ultima colectie! Noile implanturi Allergan BRST

#12 Rala

Rala

Ghiocel

• Members
  • 2 mesaje

Scris 01 September 2006 - 08:22 PM

si eu am fost la oftalmolog pentru o eventuala operatie. Mi-a spus ca se poate tot pe laser . costa 43 mil lei vechi pe ambii ochi .. am miopie de -5 pe ambii ochi..si daca ma gandesc bine sa fac aceasta operatie sa nu port lentile de contact cam cu aproximativ o luna inainte de operatie.. sunt din cluj.. daca va intereseaza mai multe poate va mai pot ajuta de aici...succes mare
  • 0

#13 monstru

monstru

Ghiocel

• Members
  • 1 mesaje

Scris 08 September 2006 - 06:59 PM

Raspund cu foarte mare intarziere dar totusi iti voi raspunde chiar daca intre timp te-ai informat.
Prima solutie si cea mai simpla este sa-ti faci o pereche de ochelari cu antireflex, dar cred ca deja ai .
A doua solutie este sa-ti faci ochelari cu lentile soft cu dioptrii daca spui ca esti miop. Aceste lentile sunt de coloare verde degrade , adica in dreptul monitorului culoarea este verde iar pe masura ce cobori privirea ea devine alba , pentru a vedea bine tastatura.
Mai exista si alte lentile de birou , progresive sau degresive dar imi trebuiesc mai multe informatii despre ochii tai.
Sper ca daca nu te ajuta pe tine acest post :spiteful: poate fii altora de folos
  • 0

#14 boog

boog

Ghiocel

• Members
  • 1 mesaje

Scris 10 October 2006 - 03:42 PM

am vazut ca esti din Suceava.
Iti recomand cel mai bun oftalmolog din Moldova - profesorul Chisalita de la Spitalul "Sf. Spiridon" din Iasi. (sau la cabinetul particular)
  • 0

#15 Oana_Roberta

Oana_Roberta

Ghiocel

• Members
  • 3 mesaje

Scris 01 November 2006 - 01:49 PM

Buna! Sufar si eu de miopie si as vrea mai multe informatii despre operatii. E groaznic sa nu vezi! Mersi.
  • 0

#16 Oana_Roberta

Oana_Roberta

Ghiocel

• Members
  • 3 mesaje

Scris 01 November 2006 - 03:22 PM

Salut! Daca aflati de medici buni oftalmologi.... nu tineti doar pentru voi............sunt multi care ar vrea sa afle ... si despre operatii. Asa ca astept noutati...........ca nu mai vad bine.........
  • 0

#17 Jucatoare

Jucatoare

Ghiocel

• Members
  • 2 mesaje

Scris 01 November 2006 - 11:19 PM

Pentru cine este interesat sa previna, recomand Carotenoid Complex de la GNLD, cel putin la fel de bun ca BRITE-EYES.

Iata cateva informatii despre Carotenoid Complex:

Datorită conţinutului de luteină şi zeanxantină, produsul este eficient în oftamologie,degenerescenţe maculare, retinopatii diabetice, cataracte.
Conţinutului de lycopen (carotenoid extras din tomate)
ajuta lal menţinerea sănătatii sistemului cardiovascular prevenind oxidarea colesterolulu (scade formarea LDL, principala cauză a problemelor cardiovasculare).
Rol esenţial în echilibrarea metabolică, glanuladară – hormonală;
Reglează funcţionalitatea internă: gonade – hipofiza – tiroida

Acest produs este probabil singurul din lume care are în componenţa sa 16 carotenoizi, cantităţi de vitamina E naturală şi vitamina C. Produs complet natural, pe bază de concentrat de fructe şi legume (morcovi, roşii, zmeură, caise şi piersici).
Nu conţine coloranţi, arome, conservanţi sau edulcoranţiartificiali.
Este indicat de asemene si in:
· Cresterea imunitatii (viroze, SIDA, hepatite virale)
· Afecţiuni cardiace
· Dezechilibre metabolice, glandulare – hormonale de diferite etiologii
· Infecţii, inflamaţii ale mucoaselor
· Boli de piele (vitiligo, psoriazis, keratinizări, dermatoze, eczeme)

SURSA: www.cal-mag.go.ro

Fisiere atasate

• 0

#18 dimi1

dimi1

Boboc

• Members
  • Strica
  • 8 mesaje

Scris 09 November 2006 - 02:58 PM

Buna! Sufar si eu de miopie si as vrea mai multe informatii despre operatii. E groaznic sa nu vezi! Mersi.

Draga Oana.Parerea mea este foarte oficiala daci fi atenta.Daca ai peste 6 dioptrii la ochelari deci -6
atunci miopia ta este serioasa.Poarta ti ochelarii si fa un consult oftalmologic o data la 4-6 luni
Miopia mare afecteaza retina-fundul ochiului nu este o problema numai de ochelari.
Operatiile laser sunt periculoase si rezultatele sunt ireversibile(Lasic,lasec)
Discuta cu un oftalmolog care nu face lasic sau lasec deci nu are interes material ca sa afli mai multe.
Ai grija de sanatatea ta. :aranjare:

Aceast mesaj a fost editat de Cristinick: 11 February 2011 - 12:51 PM
post dublu

• 0

#19 primola

primola

Boboc

• Full Members
  • Strica
  • 49 mesaje

Scris 10 November 2006 - 10:40 PM

Rala,daca ti-ai facut operatia,imi poti da mai multe detalii te rog?unde anume in cluj si la cine?tnx
  • 0

#20 skader

skader

Boboc

• Full Members
  • Strica
  • 28 mesaje

Scris 16 February 2007 - 09:35 AM

Salut. Stie cineva o clinica buna de oftalmologie in Bucuresti? Eu am fost la Eba Optics pana acum, dar nu mai sunt multumita :P Nu mi se mai par nici profesionisti cum mi se pareau la inceput. Ei au aparate, cu doctorii stau cam prost si nu prea reusesc sa imi gaseasca dioptriile bine. :roll:
  • 0