Sari la conținut
Forum Roportal
Godfroid

Probleme placa video!

Postări Recomandate

Am si eu o mare problema, iar daca cineva ar reusi sa ma ajute i-as ramane recunoscator.

Asa...

 

Am o placa video de la Gigabyte, GeForce FX 5700, 256 MB.

Problema este ca nu-mi merge absolut niciun joc. Adica din punct de vedere video, toate jocurile sunt la pamant. Se misca sacadat, nu se vede aproape nimic, etc. Si nu ma refer la cine stie ce jocuri. Nici macar cele de pe Miniclip nu functioneaza normal. :jester:

 

Am incercat toate posibilitatile. Fara drivere, cu drivere mai vechi, cu cele mai noi drivere...nicio schimbare.

Sa fie vreo setare a placii care-mi scapa mie? Sau o fi buna de aruncat?

 

Ce-as putea sa fac? Are cineva vreo idee? Ce ma sfatuiti?

 

Multumesc anticipat!!

 

Detalii tehnice ale computer-ului: AMD Sempron 2500+, 1.75 GHz, 512 MB, SO: Windows XP-SP2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1.vezi daca placa video este pusa in slotul corespunzator si daca o recunoaste. Intrii in device manager. Daca apare inseamna ca e ok dar in schimb nu o suporta pc-ul.

2.software-ul are o anumita ordine in care trbuie instalat si la placile astea video mai noi e cu smecherie.Verifica software-ul.

3.Suna un prieten. :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.vezi daca placa video este pusa in slotul corespunzator si daca o recunoaste. Intrii in device manager. Daca apare inseamna ca e ok dar in schimb nu o suporta pc-ul.

2.software-ul are o anumita ordine in care trbuie instalat si la placile astea video mai noi e cu smecherie.Verifica software-ul.

3.Suna un prieten. :doh:

 

Avand in vedere ca primele 2 sunt excluse, iar la a 3-a varianta am apelat deja.... :doh:

Placa a functionat ok timp de aproximativ un an. Dupa o reinstalare a windows-ului s-a bulit. Si nu-mi explic de ce...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

EDIT De abia acum spui a mers 1 an si dupa o reinstalare a sistemului nu mai merge. EDIT

 

 

 

 

 

EDIT:

Asa te adresezi prietenilor tai la o bere, sau cui iti perminte, nu pe forum!

Editat de EmmaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
EDIT De abia acum spui a mers 1 an si dupa o reinstalare a sistemului nu mai merge. EDIT

 

Eu iti multumesc daca intr-adevar esti dispus sa ma ajuti si recunosc ca poate am gresit c-am omis lucrurile astea, dar asta nu inseamna ca trebuie sa jignesti. :)

Editat de EmmaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai pune win-ul odata - incearca un sp1 - ...n-ai idee cate astfel de cazuri am avut - ba sonoru',ba nu stiu ce nu mai vroia sa mearga,ba win-ul in genere era instabil desi era acelasi doar ca proaspat pus...pune alt win - formateaza si tu macar c-ul avand in vedere ca are un an -...stiu ca suna total aiurea dar n-ai ce pierde - ...pc-ul chiar face mofturi daca i se pune pata si trebuie mangaiat :)

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o placa video ASUS ATI 9250,si cand imi pun pe rezolutia la monitor 1440x900 imi pune refresh de 59 hertz. si am dus placa inapoi de unde am luat-o si o testat-o si eie si la ei o mers. cine ma poate ajuta si pe mine ????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu o mare problema, iar daca cineva ar reusi sa ma ajute i-as ramane recunoscator.

Asa...

 

Am o placa video de la Gigabyte, GeForce FX 5700, 256 MB.

Problema este ca nu-mi merge absolut niciun joc. Adica din punct de vedere video, toate jocurile sunt la pamant. Se misca sacadat, nu se vede aproape nimic, etc. Si nu ma refer la cine stie ce jocuri. Nici macar cele de pe Miniclip nu functioneaza normal. :(

 

Am incercat toate posibilitatile. Fara drivere, cu drivere mai vechi, cu cele mai noi drivere...nicio schimbare.

Sa fie vreo setare a placii care-mi scapa mie? Sau o fi buna de aruncat?

 

Ce-as putea sa fac? Are cineva vreo idee? Ce ma sfatuiti?

 

Multumesc anticipat!!

 

Detalii tehnice ale computer-ului: AMD Sempron 2500+, 1.75 GHz, 512 MB, SO: Windows XP-SP2

ALTA CA DE ACEEA EXISTA MAGAZINE SPECIALIZATE! Sory pt ton dar ce mai vrei daca ti-a mers un an? nu crezi ca este deajuns pentru chinezariile de la noi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai pune win-ul odata - incearca un sp1 - ...n-ai idee cate astfel de cazuri am avut - ba sonoru',ba nu stiu ce nu mai vroia sa mearga,ba win-ul in genere era instabil desi era acelasi doar ca proaspat pus...pune alt win - formateaza si tu macar c-ul avand in vedere ca are un an -...stiu ca suna total aiurea dar n-ai ce pierde - ...pc-ul chiar face mofturi daca i se pune pata si trebuie mangaiat :o:

 

Din pacate am incercat si asta... :cheer:

Am formatat...degeaba...

Probabil ca o sa recurg la ce-a spus samsung2009. Inclin sa-i dau dreptate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×