Sari la conținut
Forum Roportal
mikininam

Caut schema cu piezo

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Caut de cca 1 ora un post pe care l-am citit ieri si pe care nu-l mai gasesc...

Cineva care se confrunta cu problema ciinilor galagiosi a conceput (sau a facut rost) o schema cu piezo care mergea pina la 60kHz si care spunea ca alunga/zapaceste rau ciinii latratori.

Stie cineva vreo schema de acest fel,aparatul astfel realizat sa bata pina la cca maxim 20 m???

Si daca se poate si pentru cocosi...Orice alta varianta de exterminare a dat gres.

Orice informatie e binevenita.Multumesc.

Editat de mikininam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Caut de cca 1 ora un post pe care l-am citit ieri si pe care nu-l mai gasesc...

Cineva care se confrunta cu problema ciinilor galagiosi a conceput (sau a facut rost) o schema cu piezo care mergea pina la 60kHz si care spunea ca alunga/zapaceste rau ciinii latratori.

Stie cineva vreo schema de acest fel,aparatul astfel realizat sa bata pina la cca maxim 20 m???

Si daca se poate si pentru cocosi...Orice alta varianta de exterminare a dat gres.

Orice informatie e binevenita.Multumesc.

 

 

schema electrica nu am, dar pot sa iti spun ca aparatul chiar functioneaza :flowers: ....se gasea intr-un timp de vanzare la un pret nu foarte mare... ;) si in functie de reglaj poti sa gonesti orice inclusiv tantari si alte chestii... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[quote name='mikininam' date='Jul 18 2007, 09:22 AM' post='940314..Orice alta varianta de exterminare a dat gres.

 

exterminare?????????????

sper ca e o gluma prosta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exterminare?????????????

De par, pusca, soricioaica nu ai auzit ?! Metode sigure de exterminare. Cu ultrasunetele reusesti sa ii gonesti din spatee blocului, casei, etc, dar in timp se vor adapta si la stresul asta... asa ca tot metodele traditionale raman sfinte :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

post-95986-1185111513_thumb.png

Am gasit o schema...o fi buna contra ciinilor?

Pentru cocos era vorba de "exterminare" nu pentru ciini...cu parul nu merge ca nu am gasit unul de 15 metri! Cu pusca mai incerc din cind in cind dar face zgomot...cu soricioaica e mai dificil,nu am vizibilitate prea buna si nu vreau sa omor si gainile...cocosul,ca un domn ce este cedeaza masa...si astfel el ramine viu.

Mai incerc cu pusca...

Am incercat absolut tot ce se putea...ultima solutie ar fi un aparat din cele amintite,cu piezo...ce am avut eu,cumparat era complet inutil si nu va recomand sa cumparati.

Editat de mikininam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva cum se poate contacta ecarisajul? In centrul Galatiului mi-e frica sa merg pe strazile dosnice, mai ales vara, din cauza cainilor foarte agresivi.Si grasi,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ciini care sint prin oras si te pot ataca pe strada sint siteuri care comercializeaza aparate cu ultrasunete active pina la 6m,portabie evident...

Pentru ciinii care sint "stabili" in curti sau pentru maidanezii nedoriti de linga blocuri se poate apela la metodele amintite...cu mai mult sau mai putin succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Caut de cca 1 ora un post pe care l-am citit ieri si pe care nu-l mai gasesc...

Cineva care se confrunta cu problema ciinilor galagiosi a conceput (sau a facut rost) o schema cu piezo care mergea pina la 60kHz si care spunea ca alunga/zapaceste rau ciinii latratori.

Stie cineva vreo schema de acest fel,aparatul astfel realizat sa bata pina la cca maxim 20 m???

Si daca se poate si pentru cocosi...Orice alta varianta de exterminare a dat gres.

Orice informatie e binevenita.Multumesc.

 

buna!....a pus cineva (Gabriel Paduraru) o schema aici :

 

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic6272-210.html

Editat de madalina_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×