Sari la conținut
Forum Roportal
Naddrin

Jurnalistii rapitzi in IRAQ

Postări Recomandate

Din moment ce toata lumea este acum oripilata si ingrozita din cauza a ce se intimpla ... ar trebui sa privim problema mai in ansamblu:

 

1. Romania a decis sa invadeze (sa ajute mai degraba la invadarea ei) o tara straina. Ceea ce presupune razboi.

 

2. In razboi nu iti garanteaza nimeni ca mor numai soldati. Sa ne aducem aminte citi civili iracaieni(inclusiv copii) au murit in acest razboi.

 

3. Romania a ales aceasta cale, prin politicienii alesi in democratie.

 

4. Avem impresia ca sintem un fel mesagerii lui Dumnezeu, si noi sintem in masura sa decidem ce este bine sau rau in aceasta lume, si sa infaptuim asta prin forta gloantelor.

 

5. Consecintele sint evidente. IN RAZBOI OAMENII MOR. NIMENI NU ITI GARANTEAZA CA UN MEDIC SAU UN REPORTER ESTE INTR-UN FEL PROTEJAT INTR-UN RAZBOI.

 

6. In momentul in care reporterii nostri vor fi executati. Ginditi bine ... cine este de vina, si cine ne-a bagat in mizeria in care sintem acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In momentul in care reporterii nostri vor fi executati. Ginditi bine ... cine este de vina, si cine ne-a bagat in mizeria in care sintem acum.

[snapbacca]37814[/snapbacca]

 

M-am gandit foarte bine, vinovati sunt o banda de idioti extremisti si cei care ii sustin sau cei care le dau dreptate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine. Politica noastra a fost si va ramine una de obedienta in fata marilor puteri. De aceea nu ma mira faptul ca suntem prost vazuti de majoritatea europenilor si nu numai. Daca miine ar reveni rusii la putere am incepe din nou sa fim rusofoni. Toti politicienii nostri poate cu mici exceptii au vrut cu orice pret sa intre in mrejele marilor puteri pentru avantaje mai cu seama personale. Perioada cea mai crunta a fost perioada dominatiei otomane, cind era numit cel care platea mai mult bir sultanului si dregatorilor de la "Inalta Poarta". Bineinteles, birul era luat de la tarani, de la oamenii simpli, si mentionexz ca in acea perioada nimeni si nimic nu lupta pentru interesele oamenilor simpli. Pina si Biserica Ortrdoxa lua biruri de la oameni necesare pentru stabilimente, manastiri...iar oamenii prin nu stiu ce miracol au continuat sa existe. Se stie ca rominii au platit mereu foarte scump de-a lungul istoriei pentru natura nereprezentativa a guvernelor, si nu vad de ce fenomenul sa-ar fi stopat tocmai acum. Cred ca suntem prea saraci si prea oportunisi pentru a ne permite " luxul" unei politici care sa ne reprezinte pe NOI si nu varii interese care n-au nimic comun cu Rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De cand ma stiu, nu am inghitit niciodata oamenii cu apucaturi rasiste(desi dupa cele intamplate risc sa devin unul dintre ei). Cu toate astea, m-am convins ca lumea araba e tixita de oameni mizerabili si spun asta cu tot regretul pentru aceia care mai au cate ceva in cap in afara de crime odioase si "razboaie care mai de care mai sfinte", pe care de altfel ii rog sa-mi ierte cuvintele si sa considere ca nu li se adreseaza lor. Sunt de parere ca in momentul de fata, religia islamica sau mai exact modul barbar in care este ea interpretata, ne poate aduce in pragul unui nou razboi mondial... Ce ar trebui facut??? Sincer?? As merge pe varianta crestinarii fortate dar risc sa fiu acuzat de incalcarea drepturilor fundamentale ale omului...Ar mai exista posibilitatea stergerii lor complete de pe fata pamantului, dar atunci n-am fi cu nimic mai presus. In orice caz, gruparile astea fara pic de judecata trebuiesc starpite pana nu e prea tarziu, pentru ca indiferent de finalitatea crizei celor 3 jurnalisti romani (sa dea Dumnezeu sa se intoarca teferi acasa), problemele nu vor lua sfarsit aici. Vor gasi mereu ceva care sa nu le fie pe plac, chiar si atunci cand nu va mai fi nimeni strain pe teritoriul lor, vor continua "razboiul blestemat" si in afara propriilor teritorii... (vezi zecile de atentate)

pe.sa. Domnilor (politicieni, directori de servicii secrete etc)care sunteti direct raspunzatori de vietile celor 3 jurnalisti...daca nu luati nici o masura acum, nu uitati ca va veni o zi in care va va fi frica sa va mai lasati copii sa mearga la scoala, nu in Iraca ci in orasul in care locuiesc.

Editat de ANDREI84

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Naddrin, hai sa analizam logic ceea ce sustii tu.

 

 

Tu esti roman.

Romania are trupe in razboiul din Iraca.

Deci, conform teoriei tale esti si tu vinovat de acest razboi.

Si tot conform teoriei tale, orice iracaian are dreptul sa iti taie tie gatul (daca se poate televizat).

Si mai are si dreptate.

Si tu esti doar o alta victima civila a razboiului.

Ca doar nimeni nu iti garanteaza tie ca mor numai soldati.

 

Logic, nu? :blinca: :blinca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-am gandit foarte bine, vinovati sunt o banda de idioti extremisti si cei care ii sustin sau cei care le dau dreptate.

[snapbacca]37816[/snapbacca]

 

 

Idioti extremisti??

Dar te-ai gandit de ce ajung sa comita astfel de acte??

Care crezi tu ca ar fi cauza??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Idioti extremisti??

Dar te-ai gandit de ce ajung sa comita astfel de acte??

Care crezi tu ca ar fi cauza??

[snapbacca]37958[/snapbacca]

 

In nici un caz faptul ca Romania are trei soldati in Iraca. Si si aia trei, din cate stiu eu, sunt implicati doar in activitati umanitare.

In plus, majoritatea cretinilor extremisti care se ocupa cu asta nu sunt nici macar iracaieni, deci scuza cu Romania a invadat Iraca-ul nu functioneaza.

Plus ca au macelarit si o gramada de iracaieni, aia saracii pe cine au invadat? :blinca:

Editat de corinae

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca RO are trei soldati in Iraca de ce sa-a cerut retragerea lor imediata?

Ma uit pe euronews si vad de taote: pe papa, pe Basescu intervievat in legatura cu intrarea in ue, bursa-- dar...nimic despre ostaticii nostrii, bsolut nimic!

Ma intreb de ce?

Oricum nu cred ca vom cunoaste vreodata substraturile razboiului din Iraca.

Ma intreb insa ce cauza ar ptea fi asa importanta incat sa-i impinga pe "extremisti" la astfel de fapte!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta ma mira si pe mine, de ce pe Euronews nu se spune nimic despre ei. Cand au fost rapiti altii, indiferent de nationalitate sa-a facut un tam-tam de toata frumusetea. Despre ai nostri nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Idioti extremisti??

Dar te-ai gandit de ce ajung sa comita astfel de acte??

Care crezi tu ca ar fi cauza??

[snapbacca]37958[/snapbacca]

 

 

Nu exista motiv pe lumea asta care sa-ti dea drept de viata si moarte asupra altor oameni!!! Ma dezgusta santajul de orice fel, dar asta pe care la-au practicat iracaienii imi provoaca toarte reactiile de respingere. Pentru mine nu au justificare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×