Sari la conținut
Forum Roportal
aaa1234

Dubla negatie

Postări Recomandate

De ce in limba romana sunt corecte propozitiile de forma: "nu vrea nimic", "nu stie nimic", sau "n-a facut nimic" ?

In limba engleza, aceste propozitii sunt traduse astfel: "he doesn't want anything" sau "he wants nothing", "he doesn't know anything" sau "he knows nothing", etc.

 

Daca am aplica acelasi lucru in romana, ar suna asa: "El vrea nimic" sau "El stie nimic". Desi suna ca dracu', este mai logic decat "el nu vrea nimic", fiindca daca o luam logic, asta ar insemna ca el defapt vrea ceva, nu nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce in limba romana sunt corecte propozitiile de forma: "nu vrea nimic", "nu stie nimic", sau "n-a facut nimic" ?

In limba engleza, aceste propozitii sunt traduse astfel: "he doesn't want anything" sau "he wants nothing", "he doesn't know anything" sau "he knows nothing", etc.

 

Daca am aplica acelasi lucru in romana, ar suna asa: "El vrea nimic" sau "El stie nimic". Desi suna ca dracu', este mai logic decat "el nu vrea nimic", fiindca daca o luam logic, asta ar insemna ca el defapt vrea ceva, nu nimic.

Limba romana este o limba ale carei sensuri pot fi interpretate in mai multe feluri,si ale carei cuvinte pot fi ambiguu intelese.Cuvintele care subliniaza negatia se mai numesc si "intaritoare" ale respectivei propozitii/fraze.

Explicatia exacta n-as sti s-o dau. Dar cu siguranta exista una mai clara. Astept si eu un raspuns mai concludent,chiar ma intereseaza logica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dubla negatie nu este considerata corecta in engleza standard. In engleza colocviala, se foloseste, spre exemplu, "I don't want nothing!" - cu scopul de a accentua ca intr-adevar nu vreau nimic, absolut nimic.

Dubla negatie se foloseste in general in limbile romanice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dubla negatie nu este considerata corecta in engleza standard. In engleza colocviala, se foloseste, spre exemplu, "I don't want nothing!" - cu scopul de a accentua ca intr-adevar nu vreau nimic, absolut nimic.

Dubla negatie se foloseste in general in limbile romanice.

Hai, nu mai face pe rotunda, ca n-ai studii in domeniu! Engleza nu se invata de la soldatii americani care trebuiesc satisfacuti pe gratis, ba sa si muncesti la computer pentru ei! :scooter:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai, nu mai face pe rotunda, ca n-ai studii in domeniu! Engleza nu se invata de la soldatii americani care trebuiesc satisfacuti pe gratis, ba sa si muncesti la computer pentru ei! :scooter:

 

 

Auzi nenica, daca tu ai nu stiu ce cu userul X sau Y, da-i naibii un mesaj privat, ca nu cred e necesar sa vada toata lumea antipatiile sau simpatiile dintre useri.

Editat de Nesimtescu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai, nu mai face pe rotunda, ca n-ai studii in domeniu!

 

Ce stii tu despre studiile mele? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×