Sari la conținut
Forum Roportal
felicitys

Legislatia Comunitatii Europene

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am rugamintea daca sunteti la curent cu o lege a Comunitatii Europene care sa dispuna ca durata contractelor sa fie de 5 ani sau perioada nedeterminata, sa imi spuneti care este si unde o pot gasi!

 

Foarte important.

 

Multumesc anticipat. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am rugamintea daca sunteti la curent cu o lege a Comunitatii Europene care sa dispuna ca durata contractelor sa fie de 5 ani sau perioada nedeterminata, sa imi spuneti care este si unde o pot gasi!

 

Foarte important.

 

Multumesc anticipat. ;)

Ca principiu, mă

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tot ca principiu, nu prea există "legi ale Comunităţii Europene" :P Comisia Europeană emite nişte directive, a căror transpunere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Directivele se transpun in legislatia fiecarei tari in functie de mai multi factori insa Regulamentele institutiilor europene se aplica in Statele Membre ca atare, fara transpunere prealabila in legislatia nationala!

Şi ce Regulament al vreunei instituţii europene ar putea avea astfel de prevederi, care ţin de domeniul Codului Civil ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Şi ce Regulament al vreunei instituţii europene ar putea avea astfel de prevederi, care ţin de domeniul Codului Civil ?

 

Ce te face sa crezi ca m-am referit la Codul civil !? asta e un subiect foarte vast ;)

Regulamentele europene se aplica de exemplu in domeniul achizitiilor publice, incheierea contractelor in urma licitatiilor etc.

sa nu uitam si de recomandarile, deciziile, pozitiile comune etc emise de aceste institutii...

mi-am amintit acum de discutiile cu privire la contractele de servicii transport public, se propunea sa aiba durata de minim 5 ani, in final s-au decis sa fie 10

daca tot ai amintit de codul civil gandeste-te la pozitia UE cu privire la regimul proprietatii in romania... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Directivele se transpun in legislatia fiecarei tari in functie de mai multi factori insa Regulamentele institutiilor europene se aplica in Statele Membre ca atare, fara transpunere prealabila in legislatia nationala!

 

Felicity, despre ce contract este vorba? n-ai specificat, oare te referi la contractele de inchiriere!?

 

 

Ma refer la contract de prestari servicii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legislatia Europeana stabileste niste "dispozitii", care sunt recomandate a fi aplicate de tarie din UE. Acestea le gasesti marcate sub forma unui an de emitere, per nr act, per denumire Comunitate Europeana. (ex: 2000/15/CE )

Nu exista o reglamentare rigida a UE, fiind aplicate, in toate cazurile Legile statului in care s-a incheiat contractul respectiv, numai daca nu este altfel stabilit in contract, adica alpicarea legii unui alt stat.

Contractele pot avea un termen de valabilitate dpdv temporal doar daca este explicit mentionat acest fapt intr-o clauza. In orice alt caz, valabilitatea sa este conditionata de "consumarea" clauzelor contractuale in ternenii stabiliti in clar in contract.

Unele detalii temporale apar in cadrul reglementarilor Drepturilor de autor. daca vrei concret legislatie , da de veste. Ti-o recomand aici.

Cu consideratie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma refer la contract de prestari servicii.

 

Felicitys detaliaza obiectul contractului ca sa te putem ajuta.

Intra sub incidenta OUG 34/2006?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca cel mai bine ar trebui sa scape politia roamana de cei ce fura bani cu licitatii false pe ebay ca sa te poti folosi de vreo lege europeana. Cei de teapa lui Lincan Petrisor zis Pelicanu, marius zis chiose ambii din alexandria si alti hackeri de trei lei care nu fac decat sa ne faca de rahat in toata europa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×