Sari la conținut
Forum Roportal
cattia

Lombosciatica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut tuturor!Am o intrebare...daca cineva dintre cei care sunteti pe forum sufera de lombosciatica(desi sper ca nu!) si a facut injectii cu diprophos (sau alte injectii),a dat dureri foarte mari in picior?Pe mine ma doare foarte rau un picior cand imi face injectia si nu pun la indoiala calitatea cadrului medical.Stie cineva de ce?S-a vindecat cineva fara medicamente care impun mancare fara sare?Si cum?

Va multumesc!Cattia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu sufar de lombosciatica. si asta inca de vreo 12 ani. am facut niste injectii dar nu mai stiu cum se numeau dar intr-adevar erau foarte dureroase, ma durea piciorul. dupa 2 injectii am fost la dcotor si i-am spus ca nu le suport si am trecut pe medicamente. cum le spunea nu mai stiu. am facut atunci fizioterapie 15 zile si multi ani la rand nu am mai avut probleme serioase. si in acea perioada am facut o serie de exercitii terapeutice. mai aveam dureri la eforturi fizice. boala si-a mai aratat coltii acum vreo 3 ani cand am fost nevoita sa stau 2 saptamani la pat si am facut tratament medicamentos. am luat tramadol, ketonal, movalis.

ideea este ca toata viata va trebui sa te feresti de eforturi fizice, miscari bruste de rasucire a corpului. dar nu este un caapt de tara. vorbeste cu dcotorul, schimba medicatia, urmeaz-o si o sa te simti mai bine. sanatate multa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am facut niste injectii dar nu mai stiu cum se numeau dar intr-adevar erau foarte dureroase,

 

 

Cortisone se chema injectia? am auzit doar ca aici asta se face, dar altfel nu ma pricep.

 

Boala nu se vindeca niciodata doar se calmeaza durerea pentru o perioada.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu eram in tara cand am facut prima data tratament si nu mai tin minte cum ii zicea. si, da, lombosciatica nu se vindeca. doar se mentine.

 

 

N-are importanta numele intr-adevar. N-am scris din rautate ca nu se vindeca, am o prietena care "sufera" de boala asta efectiv si abia respira deja de durere si n-au ce sa-i faca doctorii. Nici calmantele nu mai ajuta.

Gimnastica nu era hobby-ul ei niciodata si nici mersul pe jos.

Pe aici se spune ca este boala de Stil de Viata ca si Obezitatea, Alcoolismul si altele.

 

Sotul meu sufera cu un nerv prins intre inelele de oase din spate sau pe acolo, si n-au ce sa-i faca.

Uit numele oaselor mereu.

Nu-l opereaza ca nu-i garantat rezultatul, se poate paraliza total.

El insa face gimnastica ca in armata!!! ore in sir pe zi, zilnic si mai inghite si un calmant ..... si trece timpul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am fost diagnosticata cu lombosciatica de 2 luni am facut injectii cu movalis pastile milgamma si am facut fizioterapie 2 saptamini dupa 3 sedinte de fizioterapie mi-a amortit laba la picior si nu am dormit citeva nopti de durere am terminat tratamentul de o saptamina nu mai am dureri asa mari dar laba piciorului drept e tot amortit .asa trebuie sa fie?ma tem sa nu ramin asa a trecut cineva prin asta?ce pot sa mai fac nu am facut rmn va rog vreau un raspuns alice

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am fost diagnosticata cu lombosciatica de 2 luni am facut injectii cu movalis pastile milgamma si am facut fizioterapie 2 saptamini dupa 3 sedinte de fizioterapie mi-a amortit laba la picior si nu am dormit citeva nopti de durere am terminat tratamentul de o saptamina nu mai am dureri asa mari dar laba piciorului drept e tot amortit .asa trebuie sa fie?ma tem sa nu ramin asa a trecut cineva prin asta?ce pot sa mai fac nu am facut rmn va rog vreau un raspuns alice

este foarte important un RMN...

atentie mare....

disparitia durerii urmata de o dificultate in mers anunta o sciatica severa care este insotita si de paralizie a membrului/lor( dar nu definitiva--este reversibila prin operatie)

in astfel de cazuri se intervine chirurgical..

banuiesc ca stii cum sta treaba cu nervul sciatic, vertebrele di discurile dintre ele..

bafta.

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"a facut injectii cu diprophos (sau alte injectii),a dat dureri foarte mari in picior?Pe mine ma doare foarte rau un picior cand imi face injectia si nu pun la indoiala calitatea cadrului medical.Stie cineva de ce?S-a vindecat cineva fara medicamente care impun mancare fara sare?Si cum?"

Cattia

 

 

 

Buna!Am 22 de ani,si de la 12 ani am descoperit k sufar de lombosciatica.Am facut si eu injectii....se numesc KEFUROX ,erau asa de dureroase,si imi amortea piciorul cu totul....si am mai facut...dupa tratament...o data la 3 saptamani...MOLDAMIN ....si mai dureroase.dar macar isi faceau efectul.:lol2: parerea mea este ca mai bine suport injectiile decat durerile groaznice de coloana,intepaturile,lipsa de locomotie....si altele.

Este un tratament...si cred ca este cel mai indicat.

Cat despte vindecare,stiu ca doar operatia "vindeca"(daca prin a scoate o bucata de os din tine crezi ca te vindeci),si asta are coborasurile ei,deoarece mie mi-au dat sanse sa raman paralizata la operatie. :rot:

Asa ca eu am renuntat la ideea operatiei...mai bine stau asa si incerc sa tin boala pe loc.

Miscarea are si ea rolul ei....dar niciodata excesiva.

De mancat,ma descurc si fara sare,chiar daca cateodata mai ma prostesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×