Ministerul Apărării Nationale si Administratia Cimitirelor si Crematoriilor Umane fac precizări în procesul în care Zoia Ceausescu cere desumarea peărintilor saăi, ultima din institutii confirmând că a depus la instantă acte în acest dosar. Instanta Judecătoriei Sectorului 6 a luat în discutie cererea fiicei lui Nicolae si Elena Ceausescu de desumare a sotilor Ceausescu, pentru a se stabili dacă acestia sunt cu adevărat îngropati în mormintele din Cimitirul Ghencea Civil ce le sunt atribuite. Ministerul Apărării Nationale (MApN) precizează într-un comunicat că, reprezentantul ministerului a invocat doar că Judecătoria sectorului 6 nu are competenta de a judeca dosarul privind desumarea sotilor Ceausescu si că sarcina în acest caz ar reveni Judecătoriei sectorului 5.
"Reprezentantul în proces al institutiei nu a făcut nici o apreciere pe fondul cauzei, invocând doar exceptia de necompetentă teritorială a Judecătoriei sectorului 6, deoarece sediul Ministerului Apărării Nationale se află în sectorul 5", se arată în comunicatul MApN. La finalul sedintei de judecată avocatul reclamantei declarase presei că peârâtii nu stiu unde sunt înmormântati sotii Ceausescu si că la instantă ar fi fost depus un act în acest sens. "Actele existente la dosar vor demonstra de ce avem dubii cu privire la faptul că nu se stie unde sunt înmormântati Elena si Nicolae Ceausescu", declara avocatul. MApN este actionat în judecată de Zoia Elena Ceausescu, fiica dictatorilor, care solicită ca ministerul saă dovedească faptul că peărintii ei au fost înhumati în Cimitirul Ghencea Civil. Ea a dat în judecată si Administratia Cimitirelor din Capitală.
În schimb, Administratia Cimitirelor si Crematoriilor Umane (ACCU) confirmă că a depus la Judecătoria Sectorului 6, o act în care spune că nu poate concesiona mormântul solicitat de Zoia Ceausescu, pe motiv că nu există nici un document oficial care saă ateste că acolo sunt înmormântati peărintii ei. Directorul ACCU, George Georgescu, a declarat că actul arată că Adminsitratia nu detine documente care saă ateste că sotii Ceausescu sunt îngropati în cimitirul Ghencea. "Sunt proceduri administrative care nu pot fi încălcate. Este de notorietate că sotii Ceausescu au fost înmormântati în cimitirul Ghencea, datorită mediatizării excesive a evenimentului de la acea vreme. Eu nu stiu decâte că armata sa-a ocupat de înmormântare. Cu toate acestea, nu există documente administrative care saă ateste că, într-adevăr, acolo sunt înmormântati sotii Ceausescu. Faptul că totul a apărut la televizor nu-mi deă mie puterea de a concesiona mormântul. Nu am acte", a explicat George Georgescu.
Seful ACCU a arătat că procedurile sunt foarte stricte. "Ca saă înmormântezi pe cineva într-un cimitir public îti trebuie un document de concesionare. Acesta se eliberează în baza unei solicitări însotite de certificatul de deces al persoanei. Nu există nici solicitare, nici certificat de deces, nimic. La noi în evidente, nu apar documente care saă ateste că, într-adevăr, sotii Ceausescu au fost înmormântati în Ghencea", a mai spus directorul ACCU. Directorul ACCU a mai spus că Zoia a dat în judecată ACCU în urma refuzului Administratiei de a-i concesiona mormântul. El a explicat că mormântul poate fi concesionat în baza unei confirmări a identitătii celui care este deja înmormântat acolo.
George Georgescu a declarat că, din câte stie, în proces a fost solicitată o expertiză medico-legală. "Dacă analizele atestă faptul că persoanele îngropate acolo sunt sotii Ceausescu, atunci vom da curs solicitării doamnei Zoia Ceausescu si îi vom concesiona mormântul. Este o cerere legitimă, dar care trebuie acoperită cu documente. Trebuie saă asteptăm expertiza medico-legală", a precizat George Georgescu. Zoia Ceausescu cere instantei desumarea peărintilor ei si efectuarea unei expertize medico-legale, pentru stabilirea identitătii celor care sunt îngropati acolo, ea nefiind convinsă că persoanele înhumate sunt peărintii ei. Zoia Ceausescu cere si un loc de veci în acelasi cimitir, pentru a-si îngropa crestineste peărintii. Judecătoria sectorului 6 urmează saă stabilească dacă este competentă saă solutioneze cererea sau dacă va înainta actiunea acesteia Judecătoriei sectorului 5 din Bucuresti, deând astfel curs cererii MApN.
Pagina 1 din 1
Dosarul deshumarii sotilor Ceausescu
Impartaseste acest subiect:
Pagina 1 din 1
Subiecte similare
| Topic | Deschis de | Replici | Vizualizari | |
|---|---|---|---|---|
|
:-)))) |
girl_ | 127 | 18.443 |
|
Ce sanse ii dati lui Crin Antonescu? | ActorGrabit | 100 | 10.901 |
|
Fascismul European
Declaratii socante ale presedintelui Italiei si Germaniei |
Schimbarea Perceptiei | 65 | 12.015 |
|
Raport al Securităţii Timiş din 17 decembrie 1989
document scanat disponibil on-line |
Mariusică | 4 | 2.222 |
|
Cateva cuvinte din partea oamenilor simpli pentru Basescu si Boc
Ca " cineva " sa inteleaga , explica tu duetul Basescu - Boc |
Neagu Silviu | 3 | 2.040 |
Contact
Facebook
Twitter
RSS
Acest topic e inchis












