Sari la conținut
Forum Roportal
DAVIDDRAGOS

Subconstientul si interferarea lui cu constientul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ei bine, prietene, ma bucur ca ti-am putut fi de folos. Si pentru ca, in mod special atentia ta a fost captivata tocmai de acest Divin Paradox. Chestia in sine tradeaza ca ai un spirit ascutit si ca, erai pregatit pentru o astfel de comoara. Daca ai fi postat maxima legata de vibratie si sceptrul puterii, sincer, as fi fost dezamagit. Pacat ca aceasta cartulie reprezinta doar matricea in care pot fi asamblate alte detalii si ca, pentru moment ne scapa cele mai multe detalii.

Inca citesc, e fascinant, ma ajuta sa clarific lucruri esentiale, sa depasesc baiguiala. Cartea asta nu e de citit, e de meditat si dezvoltat fiecare idee in parte.

 

Mai ai carti bune pe marginea subiectului? Mi-e foame :tease:

 

Cu cit omul va intelege existenta Spiritului Intim imanent in interiorul

fiintei sale, mai sus si mai repede se va ridica el pe scara spiritualitatii.

Aceasta inseamna dezvoltarea spirituala, recunoasterea, realizarea si

manifestarea spiritului in interiorul lui insusi. Siliti-va sa va aduceti aminte

de aceasta ultima definitie a dezvoltarii spirituale. Ea contine adevarul

adevaratei religii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inca citesc, e fascinant, ma ajuta sa clarific lucruri esentiale, sa depasesc baiguiala. Cartea asta nu e de citit, e de meditat si dezvoltat fiecare idee in parte.

 

Mai ai carti bune pe marginea subiectului? Mi-e foame :tease:

 

Prea putine elemente de completare. Si, printre putinele pe care le-am gasit eu, doar o parte infima se potriveste matricii.

 

Spre exemplu, asta vine de minune sa puna Legea Genului intr-o lumina mai buna

 

http://geealife.3x.ro/yin_si_yang.htm(ideea ti-o poti dezvolta mai departe singur)

 

Despre ceea ce numim noi "spirit", "minte", "sine", "subconstient"; ti-as recomanda cateva cartulii care te vor ajuta sa te cunosti mai intai pe tine. Vei intelege mult mai bine structura propriei noastre fiinte, legile dupa care functioneaza mentalul, subconstientul si psihicul nostru.

 

"PUTEREA extraordinara a subconstientului tau"- Joseph Murphy

 

"Puterea gandului"- Swami Shivananda

 

"Practica meditatiei"-Swami Shivananda

 

(Shivananda are o bibliografie vasta. Eu cartile astea le-am citit, tu poti sa mai cauti si altele daca doresti. Nu cunosc alte titluri.)

 

Mi-a mai placut un tip indian Jiddu Krishnamurti, nu mai tin minte titlul cartilor sale dar scria foarte frumos despre cum se traieste frumos, in afara dogmelor si inlantuirilor de natura religioasa. Intr-un cuvant, cum sa traiesti viata de zi cu zi, si in tot ce faci, sa fii cu spiritul sus si cu picioarele pe pamant.

 

"Inteleptul de la Arunachala"- Sri Ramana Maharishi

 

(tot ce vei prinde despre Ramana Maharishi nu va fi o pierdere de vreme)

 

"A patra cale"-Ouspensky

 

Ceva putin mai diferit, adica in sensul ca este beletristic:

 

"Secretul doctorului Honikberger"-Eliade

 

"Fata verde - Jurnalul unei iluminari"- Meyrink Gustave

 

"Puterea sufletului"- C.G. Jung

 

Sa mai pun? Hai sa mai pun ceva de Paolo Coelho, despre cat de simplu se poate trai si fara sa o luam prea in "sirius".

 

"Alchimistul" si "Veronica se hotaraste sa moara".

 

Vezi tu, pentru mine astea au fost piese de artilerie grea. Dar nu va fi obligatoriu sa rezoneze cu corzile tale sensibile ceea ce m-a miscat pe mine. Prin urmare sa nu le iei drept litera de lege. Cautand un titlu de care nu-mi mai aminteam, am mai dat de un link pe wikipedia care, sper sa iti fie de folos:

 

http://ro.wikipedia.org/wiki/Editura_Herald

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scuze pentru neatentie. "Puterea sufletului" de Jung nu are ce cauta la beletristica.

 

 

Scuze pentru neatentie. "Puterea sufletului" de Jung nu are ce cauta la beletristica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×