Sari la conținut
Forum Roportal
DAVIDDRAGOS

Subconstientul si interferarea lui cu constientul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vreunul din dumneavoastra a avut vreodata momente in care a crezut ca isi poate accesa subconstientul,acel program uman de operare al creierului nostru si daca da ce experiente si ce trairi a avut?

Credeti ca in subconstient noi fiintele umane detinem imformatii despre lume si istoria ei mostenite genetic si imbogatite de fiecare stramos de la inceputul arborelui genealogic al fiecarei persoane si pina in prezent?TOPIC FILOSOFIE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca in subconstient noi fiintele umane detinem imformatii despre lume si istoria ei mostenite genetic si imbogatite de fiecare stramos de la inceputul arborelui genealogic al fiecarei persoane si pina in prezent?TOPIC FILOSOFIE

 

Subconstientul se acceseaza cel mai usor prin hipnoza regresiva.

O alta metoda de a te folosi de informatiile din subconstientul tau este psihanaliza. (Intrebandu-te de ce faci ceea ce faci)

E foarte complicat dar aducandu-ti parti din subconstient in constient, devii stapan pe tine.

...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Subconstientul se acceseaza cel mai usor prin hipnoza regresiva.

O alta metoda de a te folosi de informatiile din subconstientul tau este psihanaliza. (Intrebandu-te de ce faci ceea ce faci)

E foarte complicat dar aducandu-ti parti din subconstient in constient, devii stapan pe tine.

...

regresia .hipnotica iti reduce in prezent amintiri din trecutul taume care de durere vrei sa le ascunzi in uitare dar nu are aface cu subconstientul

psihanaliza nu aduce parti din subconstient in constient ci te ajuta sa intelegi logica subconstientului intro oarecare masura

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
regresia .hipnotica iti reduce in prezent amintiri din trecutul taume care de durere vrei sa le ascunzi in uitare dar nu are aface cu subconstientul

psihanaliza nu aduce parti din subconstient in constient ci te ajuta sa intelegi logica subconstientului intro oarecare masura

 

Da; te-ai exprimat "mai" corect, doar ca o mare parte a psihanalizei trateaza regresia hipnotica.

Ai uitat sa mentionezi faptul ca in acest context, cuvantul "trauma"=senzatie extrema care socheaza, (in momentele de placeri extreme sau dureri extreme, care pot afecta oricare dintre simturi, creierul are anumite blocaje, devine vulnerabil, lucru ce poate fi trecut in subconstient si procesat in constient dupa o anumita perioada de timp.)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

interesanta tema subsonstientului...sa nu uitam de cele 3 instante ale personalitatii lui Freud- Ego; Supra-Ego si Alter Ego...

 

interferarea acestuia cu onstientul se realizeaza si prin ceea ce Jung numea constientul colectiv...ca factor ereditar...

 

si la Proust intalnim aceasta interare...prin aparitia memoriei involuntare ce ne ajutam sa reiteram amintirile refulate...

 

asa ca...oricat de rationali si de pragmatici am fi...nu putem trece peste aceasta constiinta...chiar daca unii dintre noi incearca sa n-o ia in seama...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Platon definea subconstientul ca fiind doar o cantitate de forte fara o directie anume, constientul sau "mintea trupeasca" - cea care vede viata asa cum pare a fi iar supraconstientul era vazut de el ca si "modelul perfect", cel care le poate controla pe celelalte doua. Am mai putea include in sfera asta si fizica cuantica, denumita si fizica a posibilitatilor, care spune despre creier ca acesta nu face diferenta intre ceea ce vede efectiv in mediul inconjurator si ceea ce isi aminteste. Creierul proceseaza 400 de miliarde biti pe secunda, dar noi suntem constienti doar de 2000 :flowers: ... cei ce se raporteaza la mediul inconjurator. Atunci noi habar n-avem ce e realitatea! :pardon: Am vazut pe Discovery o emisiune despre vise, unde se povesteau cazuri in care oameni primeau informatii de tot felul, prin intermediul viselor, informatii care nu aveau nici o legatura cu preocuparile lor. Cum oare??

Si pe mine ma framanta semnificatia subconstientului iar concluzia la care am ajuns, care n-am idee daca e si cea corecta, e ca nu vom afla mai multe dacat daca vrem noi intr-adevar asta si n-o vom putea face decat daca ne depasim cea mai mare teama: TEAMA DE NECUNOSCUT.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Subconstientul percepe si analizeaza toate informatiile primite pe cale senzoriala si determina reactii conforme cu experienta anterioara , fara ca persoana sa fie constienta de ce se petrece cu ea. Rolul constientului este de a analaiza aceste reactii si a le da o " forma " ( ganduri , idei ).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vreunul din dumneavoastra a avut vreodata momente in care a crezut ca isi poate accesa subconstientul,acel program uman de operare al creierului nostru si daca da ce experiente si ce trairi a avut?

Credeti ca in subconstient noi fiintele umane detinem imformatii despre lume si istoria ei mostenite genetic si imbogatite de fiecare stramos de la inceputul arborelui genealogic al fiecarei persoane si pina in prezent?TOPIC FILOSOFIE

da, printr-un un lant de intrebari si raspunsuri sincere am reusit sa fac asta, dar in momentul in care am simtit ce este acolo (ca nu este nimic ce se poate exprima in cuvinte, e dincolo de ele, e o informatie diferita de cea pe care o cunoastem constient), mi s-a facut atat de teama incat am iesit in cateva secunde si de atunci n-am mai putut intra...

in subconstient, in celule, normal ca exista informatii ancestrale, la diferite nivele. ele ne fac ceea ce suntem, pe ele ne construim caracterul, personalitatea...

 

Subconstientul percepe si analizeaza toate informatiile primite pe cale senzoriala si determina reactii conforme cu experienta anterioara , fara ca persoana sa fie constienta de ce se petrece cu ea. Rolul constientului este de a analaiza aceste reactii si a le da o " forma " ( ganduri , idei ).

da, se spune ca inconstientul ia decizia cu cateva secunde inainte ca noi sa devenim constienti...

 

din cauza aceasta s-a pus si problema existentei/inexistentei liberului arbitru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Platon definea subconstientul ca fiind doar o cantitate de forte fara o directie anume, constientul sau "mintea trupeasca" - cea care vede viata asa cum pare a fi iar supraconstientul era vazut de el ca si "modelul perfect", cel care le poate controla pe celelalte doua. Am mai putea include in sfera asta si fizica cuantica, denumita si fizica a posibilitatilor, care spune despre creier ca acesta nu face diferenta intre ceea ce vede efectiv in mediul inconjurator si ceea ce isi aminteste. Creierul proceseaza 400 de miliarde biti pe secunda, dar noi suntem constienti doar de 2000 :blink: ... cei ce se raporteaza la mediul inconjurator. Atunci noi habar n-avem ce e realitatea! :( Am vazut pe Discovery o emisiune despre vise, unde se povesteau cazuri in care oameni primeau informatii de tot felul, prin intermediul viselor, informatii care nu aveau nici o legatura cu preocuparile lor. Cum oare??

Si pe mine ma framanta semnificatia subconstientului iar concluzia la care am ajuns, care n-am idee daca e si cea corecta, e ca nu vom afla mai multe dacat daca vrem noi intr-adevar asta si n-o vom putea face decat daca ne depasim cea mai mare teama: TEAMA DE NECUNOSCUT.

teama de necunoscut nare a face cu subconstientul deoarece teama este un sentiment din cunoscut adica din constienta si este un raspunsw al imaginatiei noastre

 

 

Subconstientul percepe si analizeaza toate informatiile primite pe cale senzoriala si determina reactii conforme cu experienta anterioara , fara ca persoana sa fie constienta de ce se petrece cu ea. Rolul constientului este de a analaiza aceste reactii si a le da o " forma " ( ganduri , idei ).

tu cind te arzi sau lovesti simti in subconstient sau esti constient ca te doare iar dupa acea reactionezi ca raspuns al stimuliror nervosi. Daca te calca cineva pe picior adica prima data o persoana iar adoua oara o masina reactionezi la fel?

adica ai reactie comforma ca atunci cind te-a calcat o persoana ?

 

Da; te-ai exprimat "mai" corect, doar ca o mare parte a psihanalizei trateaza regresia hipnotica.

Ai uitat sa mentionezi faptul ca in acest context, cuvantul "trauma"=senzatie extrema care socheaza, (in momentele de placeri extreme sau dureri extreme, care pot afecta oricare dintre simturi, creierul are anumite blocaje, devine vulnerabil, lucru ce poate fi trecut in subconstient si procesat in constient dupa o anumita perioada de timp.)

si cine ia hotarirea de a trece acest eveniment in trecut daca trauma esteatit de extrema constientul sau subconstientul?

 

da, printr-un un lant de intrebari si raspunsuri sincere am reusit sa fac asta, dar in momentul in care am simtit ce este acolo (ca nu este nimic ce se poate exprima in cuvinte, e dincolo de ele, e o informatie diferita de cea pe care o cunoastem constient), mi s-a facut atat de teama incat am iesit in cateva secunde si de atunci n-am mai putut intra...

in subconstient, in celule, normal ca exista informatii ancestrale, la diferite nivele. ele ne fac ceea ce suntem, pe ele ne construim caracterul, personalitatea...

da, se spune ca inconstientul ia decizia cu cateva secunde inainte ca noi sa devenim constienti...

 

din cauza aceasta s-a pus si problema existentei/inexistentei liberului arbitru

dar cest subconstient nu este al nostru ?????????????????????????

de ce nu il putem accesa>?

si de ce ia decizi fara sa fim constienti de ele ?de exemplu un criminal arv putea afirma ca a ucis subconstientul nu noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×