Sari la conținut
Forum Roportal
Ameagaru

Imaginea Romaniei peste hotare?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De aici din japonia Romania este vazuta ca un val negru al Europei. In afara de Dracula si Comaneci giapanezii nu stiu nimic, ca suntem latini, ca plaiurile noastre mioritice au o cultura vasta, ca manufactura este unica si originala etc..

Care este impedimentul imaginii adevarate si de ce elitismul romaniei nu poate fi simtit si apreciat peste granite?

Ciobanasii nostrii din cele patru colturi ale lumii ne poate ajuta cu ceva?

Editat de Ameagaru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da...din pacate aceasta este crunta realitate...

toata influeneta politica s-a transmis pe plan international constituind "cartea" noastra de vizita peste hotare...

la toate acestea a contribuit si masiva emigrare a romanilor, care si-au relatat conditia, iar, din pacate, cei care au constituit "imaginea" aceasta nefasta asupra roamaniei sunt tot ei...

 

un exemplue elocvent...eram in vizita in italia si un italian imi spune ca a auzit multe despre noi, "romanii"; "romanii", "rromii"...si despre "plaiurile mioritice", tinand cont de faptul ca cineva ii relatase ca fiecare roman are "cate o vaca"...si reuseste astfel "trashumanta"...

 

acum, dand o nota comica, daca ma gandesc la careta lui Pierre Boulle, Planeta maimutelor, ma gandesc la faptul ca acestea sunt fiintele superioare din univers, asa-numitul "SupraOm" al lui Nietzshe...asa ca trebuie sa ne mandrim cu "jungla" noastra :jester:

Editat de ubicuitate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Strainii care au o parere proasta despre natia noastra, dupa parerea mea, sunt niste ignoranti si de categorie sub-medie. Nu poti generaliza ca o tara intreaga este de hoti, tigani, etc. Si ei au hotii lor, drogatii lor, criminalii lor(cel putin in Spania, in fiecare seara la stiri trebuie sa fie si una despre cum un barbat isi omoara sotia/prietena/logodnica).

Asta nu ma face pe mine sa gandesc ca tot poporul lor e astfel. De exemplu colegii mei de servici, sunt oameni normali, cu o educatie si cultura peste medie - de-aici vine si concluzia mea, ca depinde si in preajma cui stai. O simpla secretara, imi spunea, nu demult, ca are f. multi prieteni romani, ca-i plac micii, sarmalele si salata de vinete, iar directorul institutiei, este un adevarat gentelmen, cu toti imigrantii din firma si nu am vazut sa faca diferente intre "noi" si "ei".

 

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De aici din japonia Romania este vazuta ca un val negru al Europei. In afara de Dracula si Comaneci giapanezii nu stiu nimic, ca suntem latini, ca plaiurile noastre mioritice au o cultura vasta, ca manufactura este unica si originala etc..

Care este impedimentul imaginii adevarate si de ce elitismul romaniei nu poate fi simtit si apreciat peste granite?

Ciobanasii nostrii din cele patru colturi ale lumii ne poate ajuta cu ceva?

Sunt in UAE de 5 ani. Foarte frecvent am fost intrebata daca Romania este capitala Romei???!!! :kiss:

Vest europenii mi-au spus ca in tara lor (Franta, Italia, Anglia si alte alea) romani sunt considerati tigani, hoti si periculosi. Un coleg mi-a spus ca a avut o gramada de cunostinte (romani) cand era in Canada. Majoritatea oamenilor le era frica de ei, dar in schimb daca oricine avea nevoie de ceva, la romani se duceau ca stiau ca de la ei obtineau sigur.

 

In lumea araba insa multi ne stiu numai din cauza lui Ceausescu si binenteles Dracula.

 

Impedimentul imaginii adevarate?! In UAE de exemplu majoritatea fetelor care sunt aici se cam "plimba din pom in pom" ceea ce e inacceptabil in societatea asta iar barbatii nu ar supravietui cred eu prea mult pentru ca aici poti sa mergi in puscarie ptr mult timp si ptr simplul fapt ca intrebi o femeie cat e ceasul. Cred ca romanii ar trebui sa aiba grija cum se comporta in alta societate si sa realizeze ca sunt reprezentantii tarii.

 

Nu stiu de ce dar cred ca in America suntem vazuti mai bine. E adevarat oare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt in UAE de 5 ani.

Nu stiu de ce dar cred ca in America suntem vazuti mai bine. E adevarat oare?

 

 

 

Sint in USA de peste 20 de ani. si plecata din RO de 31 de ani!!!

 

Pentru ca, asa cum am mai spus, inainte sa aterizeze avionul pe sol american, ai uitat de acele "romanisme" avind alte preocupari, in plus nimeni n-ar asculta la asa filozofie rancezita si nu in ultimul rand, ori unde esti tratat ca un american in devenire!!! nu te numeste nimeni capsunar, rroma sau roman, nici gestarbaiter sau auslender, etc.

 

Nu trebuie sa te simti inferior doar ca ai venit de putin timp si poti ocupa ori ce munca daca te califici!!!

 

Oficial este contra legi sa fie tratat cineva altfel avind o provenineta dintr-o anumita societate.

 

Translatat inseamna ca americanii se gandesc cu capul care se afla inca pe umeri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am avut probleme in nici o tara in care am emigrat. Depinde foarte mult de om, de felul in care te porti cu cei din jur, de educatia din familie, de mediul in care ai crescut. Si mai depinde si cu cine ai contact in tarile in cauza. Oamenii mai simpli au tendinta sa faca generalizari, sa fie mai putin informati, mai intoleranti, mai complexati etc.

 

In USA -din punctul asta de vedere- e cred mai bine pentru emigranti. Aici vii si dupa un timp esti deja american, si nu cetatean german de origine romana (cum e cauzul in Germania...sa zicem). La fel in Canada. Ambele sunt tari de emigratie si mai e vorba si de felul/temperamentul nord-americanilor. Sunt oameni mai relaxati, mai deschisi, mai prietenosi. Intr-un fel stai de vorba cu un francez/german/elvetian pe care-l cunosti prima data si in alt fel cu un american. :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iar barbatii nu ar supravietui cred eu prea mult pentru ca aici poti sa mergi in puscarie ptr mult timp si ptr simplul fapt ca intrebi o femeie cat e ceasul.

:hi:

oricum, nu imi vine in minte nici un motiv care l-ar face pe un barbat occidental sa mearga sa locuiasca intr-o tara araba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×