Sari la conținut
Forum Roportal
iviutza

TVA-ul bata-l vina

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare

Am si eu o mica problema, mi-am infiintat acum cateva zile o firma....mi-au iesti actele totul e in ordine....dar, m-am declarat neplatitor de tva, discutand cu cativa prieteni, mi-au spus ca asta ar putea fi o problema in sensul ca multe firme nu vor dori sa colaboreze cu mine din aceasta cauza. Ce trebuie sa fac ca sa trec la platitor de tva? (Certificatul de inregistrare il am de 5 zile, inca nu am facut stampila, nu am deschis contul la banca...etc., exista o perioada minima care trebuie sa treaca pana sa pot deveni platitor de tva?)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici o problemă să te declari plătitor de TVA, problema e dacă e o astfel de decizie e favorabilă firmei tale sau nu.

 

De exemplu, pentru prestări servicii nu are nicio relevanţă dacă eşti sau nu plătitor de TVA.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare referitoare la tva-ul pe facturi.

Cum facturez? cu tva sau scutit cu drept de deducere in cazul in care exista trei firme astfel:

firma din Romania livreaza produse finite unei firme din franta dar prin intermediul unei firme din elvetia.

firma din franta mi-a comunicat codul de tva valabil.

firma din elvetia nu este inregistrata in scopuri de tva in romania sau in franta

bunurile nu parasesc comunitatea.

Va multumesc pentru ajutor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×