Sari la conținut
Forum Roportal
Ovidiu71

Copilarie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut!Splendida ideea ta!Eu nu am emigrat dar sper sa nu te deranjeze faptul ca iti raspund.Daca ma vei respinge asta e!

Am trait sitraiesc de 36 de ani in Bucuresti in aceeasi zona si in acelasi bloc dar asta nu ma face sa nu ma gandesc mereu la subiectul asta.

Nu este o regula ca un copil sa trezeasca instinctul matern sau patern in oamenii din jurul lui.Stii foarte bine ca exista multi parinti care se poarta inacceptabil cu bietele lor mladite.Ii bat, ii chinuie,ii considera ca pe o povara(mai ales pe cei care printr-o ironie a soartei se nasc bolnavi,complet neajutorati.Ei nu merita nici numele de fiare!Sunt probabil :cry:

In cazul parintilor normali,apare nevoia acuta de a darui si primi dragoste asa cum numai puiutii stiu sa-o faca.E nevoia de a proteja proiectia in viitor a propriilor imagini,vise,sperante.

Ce raspandeste in jur acel micut este caldura,lumina inceputului unei noi vieti pe care ne-o dorim noi si pe care n-o mai putem intoarce ca sa evitam greselile deja facute.E speranta ca acea viata va fi putin altfel decat a noastra,celor trecuti. :cry:

Editat de spider

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzi dar a spune ca pensonarii n-au produs nimica mi se pare un lucru lipsit de judecata!Parintii mei sunt pensionari si au lucrat in domenii foarte solicitante fizic si psihic si au platit impozite la stat asa cum platim si noi tinerii!Tatal meu a lucrat in constructii 43 de ani ca inginer.Cu drumuri facute prin toata tara indiferent de anotimp.Venea acasa inghetat,obosit si adormea cu capul in farfurie.Mama este medic pensionar dupa38 de ani de munca,cu garzi si program facut de la A la Z,in diverse dispensare ale unor intreprinderi(medic generalist-adulti).Ca si generatiile actuale de pensionari au uscaturile lor, asa e peste tot.Putin respect! :-

 

Si inca ceva! Pentru acel lucrator de azi au muncit ei cei ponegriti poate mai multi ani.Multi pensionari lucreaza in continuare daca poate nu stiai!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti revoltator de-le Mephistofel..."Ce mai ramine sunt cei 7 milioane de pensionari care n-au produs nimic dar maninca pensia, un lucrator munceste ptr. 14 oameni in Romania de azi!..." Cum puteti gandi in felul acesta??? Tatal meu a muncit 40 de ani si sa-a ales cu o pensie mizerabila care nu i-ar ajunge nici sa manance si pe deasupra mai are si sanatatea subrezita dupa atata munca...si dvs aveti impresia ca nu a produs nimic.Inca odata dureros ca asa vedeti lucrurile ... printre altele mama mea a cotizat la fel vreo 30 de ani si din cauza bolilor profesionale nu a mai apucat nici imputita aia de pensie pe care sustineti ca o manaca pensionarii... Ce sa le facem acum sa-i omoram pe toti??? Eu prefer sa cotizez ptr.ei ca poate si copiii nostrii vor cotiza pentru noi... Pacat ptr ca aveti o varsta... destul de apropiata de cea a parintilor mei sau ma rog a tatalui meu

:huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pe.sa. De asta m-am si inscris pe acest portal, anti-romanesc nu inseman asi anti Romania dar este cazul sa spunem lucrurilor pe nume celor care inca mai traiesc pe mila guvernelor, a posesiunilor Exilului si a banilor dati de UE!...

[snapbacca]37639[/snapbacca]

 

 

Deci cei ramasi in tara nu fac nimic si asteapta sa pice banii de la UE?

 

A, si din alte posturi de ale tale rezulta ca noi, astialalti plecati din tara tot asa, nu muncim. Suntem la furat, la cersit, la facut orice lucru ilegal.

 

Noroc ca existi tu, singurul roman din lume care valoreaza ceva si care munceste. :huggles:" :soc:" :o:"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ovidiu 71,

 

ideea ta este buna; dar ai o mare problema. Daca cineva poate reda amintirile din copilarie cu ochii de atunci, el este un asa de mare scriitor ca nu cred ca v-a mai avea timp de situl tau.Daca nu reuseste sa redea amintirea ca un mare scriitor .......totul o sa devina cu incetul plicticos. Eu iti doresc succes in proiectul tau si sper sa ai parte de cit mai multi oameni talentati. Mi se pare remarcabil ca in vremea aceasta cind se vorbeste doar de globalizare, politica, razboaie, mizerie ...........cineva isi mai aduce aminte de copilarie.

Aicea cred ca gresim noi cu totii cind vorbim atit de mult de cele rele si atit de putin de cele bune.

Fiecare a avut o copilarie cu momente de fericire............pentru ca un copil nu constientizeaza REALITATEA ci IREALUL, el vede lucruri pe care nici un adult nu le mai vede, findca intre tim si-a creat o scara de valori personala dupa care clasifica totul.

Marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa-ti alegi un astfel de alias............spune dintr-un inceput o gramada de lucruri.

de-nule Mephistofel (?) trebuie sa incercati (dumneavoastra care iubiti atit de mult ordinea si disciplina) sa participati la tipicul propus sau sa creati unul nou unde puteti sa va revarsati infumurarea si veninul. De exemplu "M-am ajuns ca mi-sa destept"

Desigur pentru dumneavoastra este de neinteles ca un pensionar care a stat degeaba o viata intreaga, nu are banii necesari din imensa lui pensie subventionata de EU sa viziteze America, ca sa vada cit de destepti au fost americanii si ce ingramaditi sint bucovinenii dumneavoastra.

De ani de zile de cind traiesc printre straini am invatat si eu cite ceva: oricit de destepti ar fi strainii pina sa ajunga oameni mai au multe de invatat, mai ales de la prostimea romaneasca.

Dumneata traiesti dupa sloganul pe un sarac il ajuti daca il inveti sa prinda peste, nu daca-i dai un peste! Bucovinenii dumitale cind il vad pe unul lesinat de foame impart coaja lor de piine uscata cu el.......de prosti ce sint ! Si traiesti dupa sloganul asta fiind indoctrinat sa gindesti asa,si findca nu ti-a fost foame niciodata , findca n-ai incercat niciodata sa te imbogatesti cinstit ca sa vezi ca nu se poate.

Mie mi-e mila de dumneata (daca chiar ai virsta pe care ti-o dai........am mari dubii) ca la anii dumitale poti fi atit de inchistat in cum ai fost invatat sa gindesti, vezi si de refuzul categoric de a .......GINDII !

 

Imi cer scuze ca sint insumi offtopic , dar trebuia sa-i raspund acestui dracusor.

Marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oameni buni nu va mai enervati ca vi se urca sangele la cap degeaba. Mephistofel nu mai este de mult un membru al roportalului. A fost banat din cate imi aduc eu aminte. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×