Sari la conținut
Forum Roportal
vanda_17

hmmmm

Postări Recomandate

nu inteleg cum poti ramane insarcinata atata timp kt urmezi corect tratament cu anticonceptionale.sunt 98-99 %sigure.nici dak partenerul ar ejacula in tine...iar tu iti iei pastila k lumea nu ar trebui sa apara vreun risc,nu-i asa?eu iau triquilar dekt de vreo 1 luna jumate...ji totul e ok,nu mam ingrasat,nam avt ameteli,greturi,etc. iar ciclul mia venit a2-3 zi din perioada de pauza de 7 zile.pe prospect am citit k protectia contraceptiva tine ji pe durata perioadei de pauza de 7 zile.nujtu ce sa cred...adik nu imi explik cum as putea sa fiu protejata 7 zile dak nu iau nimik.astept pareri si raspunsuri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu inteleg cum poti ramane insarcinata atata timp cat urmezi corect tratament cu anticonceptionale.sunt 98-99 %sigure.nici daca partenerul ar ejacula in tine...iar tu iti iei pastila calumea nu ar trebui sa apara vreun risc,nu-i asa?eu iau triquilar decat de vreo 1 luna jumate...si totul e ok,nu m-am ingrasat,n-am avut ameteli,greturi,etc. iar ciclul mi-a venit a2-3 zi din perioada de pauza de 7 zile.pe prospect am citit ca protectia contraceptiva tine si pe durata perioadei de pauza de 7 zile.nu stiu ce sa cred...adica nu imi explic cum as putea sa fiu protejata 7 zile daca nu iau nimic.astept pareri si raspunsuri

Banuiesc ca sunt pilule pe baza de hormoni, ca orice alte pilule anticonceptionale. Ele functioneaza in felul urmator: hormonii continuti in pilule ingroasa mucoasa colululi uterin, ceea ce ingreuneaza si incetineste urcusul spermatozoiozilor; de asemeni, se impiedica maturizarea ovulului, si daca nu e matur, nu poate fi fecundat; unele pilule mai produc modificari in mucoasa uterina, astfel incat daca cumva ovulul este fertilizat, el sa nu se poate implanta in uter, datorita modificarilor mucoasei.

 

Asa ca nu ar trebui sa ramai insarcinata pe perioada celor 7 zile cu menstruatie, deoarece exista toate aceste precautii. Ovulatia (deci perioada cea mai fertila) are loc la mijlocul perioadei dintre doua menstre, (de la ovulatie la menstruatie trec cam 2 saptamani), si zilele cu risc sunt 4-5 inainte de ovulatie, si inca 2-3 dupa ovulatie. Acum daca iei in calcul si durata de viata a spermatozoizilor, care este de 4-5 zile, fa si tu socoteala.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×