Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Am intrebat un prieten cum pot face o retea cu un hub. Am un pc normal si un laptop si eu unu nu am reusit sa fac o retea. Prietenul asta zice ca daca vreau doar sa schimb date de pe unul pe calalalt e destul sa am un cablu de retea si sa leg pc-urile intre ele. (setari de ip si asa mai departe). am incercat si asa dar unul din calculatoare nu "vrea" sa il vada pe celalalt iar celalalt isi vede doar share-ul lui dar intra in retea si se vede doar pe el...

Ma puteti consilia cum pot face o retea? e adevarat ca doar cu un cablu de retea se pot "lega" 2 pc-uri?

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se pot lega doar cu un cablu incrucisat. Cauta pe google crossover cable

pai ce wireless nu se poate ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai ce wireless nu se poate ?

 

Subiectul este conexiune prin cablu de retea prin hub sau fara hub..

Retele se pot face si prin wireless si prin IR si prin bluetooth si prin scsi si prin fibra optica si probabil mai sunt o gramada de posibilitati fara sa discutam de material proprietar. Dar nu cred ca era intrebarea asta la baza discutiei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma puteti consilia cum pot face o retea? e adevarat ca doar cu un cablu de retea se pot "lega" 2 pc-uri?

E adevărat, dar există două tipuri de cabluri, "straight" şi "crossover" (cross)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am intrebat un prieten cum pot face o retea cu un hub.

Ma puteti consilia cum pot face o retea? e adevarat ca doar cu un cablu de retea se pot "lega" 2 pc-uri?

Multumesc

 

componenta HARD:

 

ca sa legi 2 compuri cu un cablu trebe sa mufezi cum zicea cineva mai sus...crossover:

la un capat: ap, p, av,a,aa,v,am,m si la celalat capat : av, v, ap,a,aa,p,am,m ..ideea e ca TX'u la un comp tre sa fie RX'ul celuilalt...ce transmite unu...receptioneaza celelalt.

 

sau le muvezi standard: ap, p, av,a,aa,v,am,m la un capat si celalt.

 

 

componenta SOFT:

 

pentru a integra toate calculatoarele din retea(cele bagate in hub, sau cele 2 legate printr-un singur calbu)

trebuie ca sa fie in aceeasi "retea" logica...so: dute in Local area conection -> clic dreapta pe TCP/IP -> proprieties...

 

pune ca IP diferit de genu: 10.15.0.xxx ( xxx >=2 ) la toate calculatoarele.

pune ca Subnet Mask: 255.255.255.0 la TOATE

pune ca Default gateway: 10.15.0.1 la TOATE.

 

Toate acestea facute corect iti vor asigura comunicarea in reteaua ta PRIVATA.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Presupun ca ai facut corect alegerea cablului, alegerea IP-urilor, si totul este configurat corect.

 

Problema este atunci in alta parte:

1. Ai un firewall activat (Norton sau vreun alt antivirus cu firewall integrat). Dezactiveaza-l si incearca iarasi.

2. Ai anumite servicii oprite (nu stiu care, ca si eu am o astfel de problema de cand mi-am instalat AutoPatcher...din motive de securitate acesta mi-a dezactivat share-urile implicite si a inchis orice portita de comunicare in retea...)

3. Verifica la retea, la proprietati, sa fie bifata casuta File and Printer Sharing.

 

Sfat: ca sa vezi daca firewall-ul e de vina, da un ping pe propria adresa de IP. Teoretic, ar trebui sa poti sa iti dai ping singur, insa daca pachetele nu ajung la destinatie, atunci sigur e firewall-ul activat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e vorba de switch sau de bani, aveam un hub si nu stiam daca functioneaza sau nu. Acuma am un modem care imi permite sa fac o tretea din cate zice Argv si acuma o sa incerc, da am un firewall, nu acela din windows.

Si alta chestie, mai inainte nu vroiam NEAPARAT o retea, daca reuseam cu ce aveam bine, daca nu iara era bine, acuma daca am posibilitatea si ma refer la modem nu la bani, dc sa nu imi fac o retea? Switch-uri si rutere le arunc la gunoi la lucru asa ca daca vroiam puteam sa am dar ti-am zis, nu eram asa interesat ca acuma.

Oricum va multumesc tuturor celor care ati postat, ms pt sfaturi :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×