Sari la conținut
Forum Roportal
ANDREAS-MMDCCXXXVI

Civilizatia ta preferata !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Care este civilizatia ta preferata, si de ce ? Care este poporul cu cele mai importante realizari, si care a participat cel mai mult la ridicarea nivelului de civilizatie si la binele omenirii, si de ce credeti asta ? Si care este cea mai buna tara din lume, si de ce credeti asta ? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Civilizatia babiloniana, existenta intre sec 18 i.Hr. si 6 i.Hr., a fost ca cea sumeriana care a precedat-o caracteristic urbana, desi se baza pe agricultura. Regatul era alcatuit di aprox 12 orase inconjurate de sate. Conducatorul politic al statului era regele care avea si atributii atat executive cat si judiciare si legislative. Acesta era ajutat deguvernatori si administratori. Orasele erau conduse de un consiliu al batranilor si un functionar numit de rege.

Babiloniei au modificat si transformat mostenirea sumeriana in concordanta cu propria lor cultura. Modul rezultat de viata s-a dovedit a fi atat de eficace incat s-au facut putin modificari in 1200 de ani. A exercitat influente asupra tuturor statelor din jur , in special asupra regatului Asiria care a adoptat cultura babiloniana aproape in intregime. Din fericire s-au gasit foarte multe documente din acea perioada care ne ofera informatii precise. Unul dintre cele mai importante documente este remarcabila colectie de legi denumite Codul lui Hamurabi, care impreuna cu alte documente si scrisori apartinand diferitor perioade ofera o imagine a structurii sociale a Babilonului percum si a modului de organizare a economiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care este civilizatia ta preferata, si de ce ? Care este poporul cu cele mai importante realizari, si care a participat cel mai mult la ridicarea nivelului de civilizatie si la binele omenirii, si de ce credeti asta ? Si care este cea mai buna tara din lume, si de ce credeti asta ? :spiteful:

Incep cu sfarsitul " cea mai buna tara din lume , pentru mine , este tara in care m-am nascut, in care imi sunt parintii, in care mi-am trait copilaria foarte fericita, in care sunt prietenii mei...este tara in care se vorbeste limba mea materna....Asta e tara cea mai buna din lume...tara mea !

 

Civilizatia mea preferata este Egiptul intre anii 3000 B.C. si 1000 B.C. pe de-o parte iar pe de alta parte este Franta lui Ludovic al XVI-lea !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o admiratie pentru mayasi, stim cu totii cate ceva despre ei, dar mi se pare interesant ca au trait atatea secole separat de noi, lumea 'civilizata'. E foarte interesant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Civilizatia viitorului in care sclavia va fi abolita 100%

Nici un om nu se poate numii civilizat atat timp cat un alt om,contemporan cu el este sclav.

P.S.

De ce etalezi drapelul Greciei?

Nu cred ca ai motive sa admiri Grecia contemporana!

Editat de Pruncul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

civilizatia egipteana, prin monumentele arhitecturale minunate si prin realizarile in domeniul social si politic! Religia lor la fel o consider foarte deosebita! :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bushidoo!

Ordine, disciplina, respect , onoare, mandrie etc..

Ce poti sa ne spui despre Bushdoo?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×