Sari la conținut
Forum Roportal
paulvasilescu

Prednison

Postări Recomandate

Am luat si eu prednison vreo saptamana-doua dupa ce am avut un soc anafilactic din cauza unei pastile de amoxicilina. Dar din pacate nu stiu sa te informez despre reactiile adverse ale acestui medicament. Stiu doar ca am tinut un regim draconic, fara sare si multe lichide, dar asta si din cauza alergiei.

Rugaminte mare va rog! maine termin tratamentul cu PREDNISON....spuneti-mi si mie, dupa cit timp pot minca normal, adica cu sare??? :kiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Rugaminte mare va rog! maine termin tratamentul cu PREDNISON....spuneti-mi si mie, dupa cit timp pot minca normal, adica cu sare??? :P
Buna. Se recomanda continuarea unui regim hiposodat timp de aprox 2 saptamani dupa terminarea tratamentului. Asta pentru a fii sigur de eliminarea excesului de cortizon si de reglarea capacitatii naturale a corpului de a-l produce.Uite un link cu indicatii despre regimul hiposodat si alimentele corespunzatoare.Sper ca ajuta...Toate cele bune :P

 

http://www.lupus.ro/alimente-fara-sare-ind...posodat-26.html

 

http://www.lupus.ro/regimul-hiposodat-sau-...e-24.html"

Editat de alexandra silvestru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

urasc prednisonul

din motive absolut obiective am fost nevoit sa mi-l administrez mult timp(ani multi) si daca atunci pe loc rolul lui a fost benefic, pe termen lung.....NU

pentru cure scurte(pana la 2 luni) nu exista decat indicatia de a nu manca sarat, in caz contrar, te poti umfla ca un balon

daca e administrat timp indelungat poate ataca sistemul osos prin decalcifiere ireversibil...asa am ''capatat'' o necroza de cap femural bilaterala...........

sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stie careva are vreo legatura PREDNISONUL cu tensiunea arteriala?? :P

 

 

Buna. Unul dintre motivele pentru care prednisonul poate cauza tensiune arteriala marita este eventualul consum de sare care va rezulta in retentia hidrosalina, caz in care tensiune marita este una dintre consecinte. De asemenea pe prospect se recomanda precautii pentru suferinzii de hipertensiune.

 

Uite niste linkuri despre regimul alimentar adecvat:

 

http://www.lupus.ro/regimul-hiposodat-sau-fara-sare-24.html

 

http://www.lupus.ro/alimente-fara-sare-ind...posodat-26.html

 

 

Sper sa ajute...Sanatate :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare..:crazy: am un nepotel de 4 ani si de aproape un an de zile urmeaza un tratament cu prednison din cauza sindromului nefrotic. doza este mare deoarece boala a recidivat de mai multe ori iar imunitatea este cam scazuta. intrebarea mea este- poate cauza acest medicament prednison stari de nervozitate si de sensibilitate????? deoarece plange din aproape orice motiv si se enerveaza foarte repede. ce tratament poate urma astfel incat sa numai fie asa de nervos sau ce alte alternative imi puteti oferi. alexandra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incidenta , gravitatea si tipul de reactie adversa la corticoizi ( cum este si prednisonul)depind de mai multi factori: doza, durata terapiei, schema aplicata, varsta pacientului, afectiunea de baza si cele asociate, factorii favorizanti, asocierea cu alte medicatii, si tipul corticoidului.

Pot apare: tulburari metabolice ( retentie de sodiu, hipopotasemie, efect diabetogen, creste catabolismul proteic, tulburari osoase); scaderea rezistentei la infectii; tulburari neuropsihice(euforie, insomnie, agitatie, convulsii, tulburari de comportament, manifestari psihotice, dependenta psihica); digestive ( ulcer gastric sau duodenal); endocrine(inhibarea secretiei si atrofia suprarenalei) Are efecte teratogene, si poate da insuficienta renala la nou nascut.

Nu este obligatoriu sa apara toate aceste manifestari. La terapia de scurta durata, cea de cateva zile, cel mai des apar efectele metabolice( in special legate de retentia hidosalina) si cele gastrice( fiind un iritant gastric puiternic)

Efectele a la long pot fi oricare din cele enumerate mai sus, sau combinatii din ele, aparitia lor tinand cont de factorii favorizanti mai sus enumerati.

Partea buna este ca Prednisonul are efecte mineralocorticoide relativ reduse fata de alte terapii cu clase similare de corticoizi.

Deci, Alex_beeleuza..da, copilul poate fi agitat din cauza terapiei prelungite. Si doar intreruperea terapiei va taia eficient efectele. Oricum, nu este posibil ca nimeni sa ia tratament pe viata cu asa ceva. La un moment dat se va intrerupe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incidenta , gravitatea si tipul de reactie adversa la corticoizi ( cum este si prednisonul)depind de mai multi factori: doza, durata terapiei, schema aplicata, varsta pacientului, afectiunea de baza si cele asociate, factorii favorizanti, asocierea cu alte medicatii, si tipul corticoidului.

Pot apare: tulburari metabolice ( retentie de sodiu, hipopotasemie, efect diabetogen, creste catabolismul proteic, tulburari osoase); scaderea rezistentei la infectii; tulburari neuropsihice(euforie, insomnie, agitatie, convulsii, tulburari de comportament, manifestari psihotice, dependenta psihica); digestive ( ulcer gastric sau duodenal); endocrine(inhibarea secretiei si atrofia suprarenalei) Are efecte teratogene, si poate da insuficienta renala la nou nascut.

Nu este obligatoriu sa apara toate aceste manifestari. La terapia de scurta durata, cea de cateva zile, cel mai des apar efectele metabolice( in special legate de retentia hidosalina) si cele gastrice( fiind un iritant gastric puiternic)

Efectele a la long pot fi oricare din cele enumerate mai sus, sau combinatii din ele, aparitia lor tinand cont de factorii favorizanti mai sus enumerati.

Partea buna este ca Prednisonul are efecte mineralocorticoide relativ reduse fata de alte terapii cu clase similare de corticoizi.

Deci, Alex_beeleuza..da, copilul poate fi agitat din cauza terapiei prelungite. Si doar intreruperea terapiei va taia eficient efectele. Oricum, nu este posibil ca nimeni sa ia tratament pe viata cu asa ceva. La un moment dat se va intrerupe.

multumesc mult pentru raspuns

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×