Sari la conținut
Forum Roportal
Ravl

Copii, copii ...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

oricine poate posta si sa ne impartaseasca ceva din experientele traite ...

 

deci, aparitia hormonului maternal, produce o modificare profunda la nivel psihic pentru tanara mamica ... atat in perioada pre natala, dar mai ales in primele 40 de zile de la nastere .

 

gama de manifestare hormonala este multipla, ea difera cu siguranta de la persoana la persoana, in functie de temperament, educatie, mediu social, etc ... .

 

cum va manifestati voi, femeile ?

 

care este reactia barbatilor, vis-a vis de toate aceste transformari ? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Proaspata mamica are tendinta - naturala - de a se concentra asupra nou-nascutului (sau nou-nascutilor, dupa caz :P ) Este o perioada critica, intrucat proaspatul tatic este greu incercat, fiind intr-o plina criza sexuala datorata abstinentei :P El are nevoie de atentie cam tot atat cat are si bebelusul, isi cere drepturile la fel ca el si se isterizeaza la fel ca el cand nu primeste ce doreste. Este nevoie de intelepciune, multa dragoste, intelegere si rabdare ca sa depaseasca perioada de inceput cand e cel mai greu :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doresc multa rabdare si intelegere din partea tuturor proaspetilor tatici fata de mamici. Bebelusul este acum centrul atentiei mamicii, si taticul trece intr-un plan secund. Ar trebui sa taticul sa inteleaga ca mamica trece printr-o perioada foarte stresanta si obositoare, sa o lase sa se odihneasca atunci cand prinde un moment liber (nu sa o streseze cu avansuri, si cu atat mai putin cu cereri precum "fa de mancare", "spala vasele", etc. Mamica trebuie sa profite de orice moment liber cand doarme bebele mic pentru a dormi si ea, sau a avea grija de ea. Nu stiu cat dureaza perioada asta, poate dura chiar si cateva luni, depinde de fiecare. :P

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este o perioada critica, intrucat proaspatul tatic este greu incercat, fiind intr-o plina criza sexuala datorata abstinentei :) El are nevoie de atentie cam tot atat cat are si bebelusul, isi cere drepturile la fel ca el si se isterizeaza la fel ca el cand nu primeste ce doreste.

ce mai ? :P

 

deci ... sa-mi cer drepturile ? :P

 

tare rau ! :kiss:

 

putem sa cerem si-un supliment de lapte ? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:P n-am zis ca le si primiti :P

si, draga, nu e cazul tau, tu esti un barbat matur, echilibrat, intelegator, iubitor si rabdator :P

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doresc multa rabdare si intelegere din partea tuturor proaspetilor tatici fata de mamici. Bebelusul este acum centrul atentiei mamicii, si taticul trece intr-un plan secund. Ar trebui sa taticul sa inteleaga ca mamica trece printr-o perioada foarte stresanta si obositoare, sa o lase sa se odihneasca atunci cand prinde un moment liber (nu sa o streseze cu avansuri, si cu atat mai putin cu cereri precum "fa de mancare", "spala vasele", etc. Mamica trebuie sa profite de orice moment liber cand doarme bebele mic pentru a dormi si ea, sau a avea grija de ea. Nu stiu cat dureaza perioada asta, poate dura chiar si cateva luni, depinde de fiecare. :P

absolut deacord, tanara mamica are nevoi speciale in perioada asta, insa pe mine ma interesa si cum reactioneaza mamicile in perioada asta ? :o:

 

:) n-am zis ca le si primiti :P

si, draga, nu e cazul tau, tu esti un barbat matur, echibrat, intelegator, iubitor si rabdator :kiss:

no shit :P asa multe defecte ? ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta personala n-am cum sa zic. Am fost nervoasa si stresata mult timp, prea mult timp. Sa zica alte mame...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai depinde de firea ei cum reactioneaza. Daca e mai colerica asa... o sa actioneze in conformitate. Eu una ma simteam foarte stresata ca nu aveam timp sa fac si alte lucruri, si incepeam sa dau ordine directe prin casa: spala tu vasele, ca eu acum hranesc copilul. De astea. Daca e mai introvertita o sa se cosume mult daca nu face fata la treburile casnice, si e mai grav, ca tu atunci nici nu ti-ai da seama de ce are, si daca ea nu spune nimic atunci tu crezi ca totul e ok... iti spun eu, cred ca sunt foooaaarte rare mamicile care sunt fericite sa preia ele toate sarcinile in casa, inclusiv sa aiba grija de "copilul mai mare numit sot".

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Proaspata mamica are tendinta - naturala - de a se concentra asupra nou-nascutului (sau nou-nascutilor, dupa caz :) ) Este o perioada critica, intrucat proaspatul tatic este greu incercat, fiind intr-o plina criza sexuala datorata abstinentei :flowers: El are nevoie de atentie cam tot atat cat are si bebelusul, isi cere drepturile la fel ca el si se isterizeaza la fel ca el cand nu primeste ce doreste. Este nevoie de intelepciune, multa dragoste, intelegere si rabdare ca sa depaseasca perioada de inceput cand e cel mai greu :)

Practic si taticul este bebel! ;) saraca mamica..tr sa fie extenuata :P :D

 

 

Cunosc un cuplu in care,la numai 5 zile de cand a dat nastere,tati a si sarit pe mami :kiss: :P

 

putem sa cerem si-un supliment de lapte ? :P

 

Normal, doar si voi sunteti bebei si trebe hraniti nu? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bebelusul poate fi centrul atentiei ambilor parinti. Nu este el o aparitie incredibila? Uimitoare? Suntem bisexuali. Si ca barbati putem juca rolul de mame bune (cu biberonul desigur).

Ingrijirea se face in trei. Mama are nevoie de mama ei de obicei. Daca bunica lispeste, cineva trebuie sa-i tina locul.

Daca pe tata il intereseaza sexul mai repede decat pe proaspata mama, avem doua variante: ori pe tata nu-l intereseaza copilul, ori mama profita de sarcina (in ultimele luni) si lauzie ca sa scape de o activitate dupa care nu se da in vant...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×