Sari la conținut
Forum Roportal
agoia

Afisare de imagini in IE: bug in IE sau in codul meu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poate ati intalnit urmatoarea comportare a lui IE (poate si a altor browsere): atunci cand are de afisat o imagine, in locul ei apare doar un placeholder; daca-i dai Refres, imaginea va fi afisata normal; acest comportament e cu totul aleator (de multe ori afiseaza bine de la inceput).

 

Are cineva vreo explicatie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu exact la ce te referi dar eu am observat ca pozele care sunt mai mari de rezolutia ecranului sunt redimensionate pentru a incapea. Daca se tine mausul pe imaginea respectiva apare un buton cu ajutorul caruia poti face ca poza sa revina la dimensiunile ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Comportamentul asta apare de obicei cand sunt multe poze pe o pagina.

Nu stiu daca e un feature, sau poate din cauza ca sunt deschise prea multe thread-uri de incarcare a pozelor unele pierd conexiunea la internet.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc roportal, la i g i u sa. Ultima explicatie se potriveste bine cu ce am eu: o pagina care trebuie sa afiseza vreo 20-30 de poze mici (aprox. 70x70 pixeli fiecare). Afisarea se face pe baza de calcule si de interogare a unei baze de date.

 

Care ar fi remediul? Exista vreo metoda de a forta incarcarea unei poze (ceva de genul "stai pe loc pana incarci cu succes")? Sau poate trecerea site-ului pe un server mai puternic ar rezolva problema?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema iti apare numai in IE sau ti se intampla si pe alt browser?

Daca este un bug al lui IE ma tem ca nu prea ai ce sa faci si nu cred ca mutarea pe un alt servar te poate ajuta.

Ai putea incerca sa faci un preloader in javascript.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am IE (ca 80% dintre noi). Nu am experimentat pe alte browsere. O sa incerc cu preloaderul. Nu cred ca e un bug al lui IE (sa-ar fi auzit despre asta pe internet si amicii de la Microsoft cred ca la-ar fi rezolvat intre timp daca bug era).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aceasta problema apare la IE (din cate am vazut eu)

Nu mi sa-a intamplat la Avant Browser sau la Opera.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avant e pe engine de IE, am vazut problema asta. O solutie care ar fi greu de implementat e intarzierea afisarii imaginilor astfel incat sa nu se deschida multe conexiuni simultan (maxim 5-6 de exemplu). Oricum userul nu va vedea pozele simultan.

Alta solutie ar fi un fel de meniu dinamic, in care zona pe care se da clicca se expandeaza si afiseaza pozele din categoria respectiva (chiar daca se cheama 1, 2, 3, ..).

Ca ultima solutie, ai putea incerca sa le pui intr-un tabel, poate ai mai mult noroc (la intamplare :( ).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×