Sari la conținut
Forum Roportal
SergiuV

Cursuri si certificari internationale pentru computer (ECDL) si limbi straine (Cambridge, TOEFL)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna tuturor,

 

Datorita faptului ca odata cu aderarea la UE, piata romaneasca este invadata de tot felul de cursuri si certificari oferite de institutii unele prestigioase si altele mai putin, iar de multe ori alegerea pe care o facem nu este tocmai cea mai fericita, m-am gandit ca ar fi interesant sa discutam putin pe tema aceasta.

Mi-as dori sa va exprimati aprobul sau dezaprobul in legatura cu anumite programe de certificare in special datorita faptului ca sunt din domeniul acesta si as dori sa stiu si parerile voastre !

Pentru a avea un inceput eu va propun cateva certificari recunoscute international si astept raspunsurile si sugestiile voastre.

Astfel pentru IT (computer) cea mai importanta certificare internationala este de departe certificarea ECDL (Permisul European de Conducere a Computerului), certificare de baza in utilizarea PC-ului in lucrul de zi de zi, munca de office etc. Importanta ei se reflecta si prin faptul ca a fost adoptata de consiliul europei ca si standard pentru utilizarea computerului.

Alte certificari sunt certificarile Cisco... recomandate in special celor care lucreaza in ingineria IT. Se bucura de renume international dar situatia este cam neclara privind utilitatea ei...

Ar mai fi si Oracle, dar aici nu pot sa ma pronunt deloc nefiind in tema.

 

Pentru limbi straine avem cele mai celebre programe Cambridge cu testul Cambridge obisnuit si noul lor serviciu BULATS, dezvoltat in colaborare cu Alliance Francais, Goethe Institut si Universidad de Salamanca, considerat a fi un program de certificare unitar pentru limba engleza, franceza, germana si spaniola.

Recunoasterea internationala este data de renumele Cambridge dar si de implementarea majora in Asia si Europa, fiind recunoscuta ca si certificare standard in peste 35 de tari... Iar in noul context european se doreste standardizarea nivelului de cunostinte pentru cele 4 limbi oficiale.

 

De asemenea mai este certificarea TOEFL (Test of English as a Foreign Language), poate cel mai important serviciu de evaluare lingvistica cerut in universitati si colegii din afara, programe de exchange, etc. Are cea mai larga recunoastere si este unul din putinele programe de certificare cerut direct in contextul de mai sus.

 

Pentru toate acestea se organizeaza atat cursuri de instruire cat si examene de centre de training/formare, acreditate si mai putin acreditate (de genul: ,,cursuri pentru obtinerea certificarii europene").

 

Ati urmat astfel de cursuri? Intentionati sa urmati? Daca da spuneti-va impresiile si parerile...

 

Pentru orice detalii legate de aceste programe ma puteti contacta si personal pe mail la adresa: sergiuvulc@gmail.com sau telefonic: 0751.052.300

 

O zi buna !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu voi sustine cambridge-ul in toamna si cat de curand cisco. CISCO din cate am auzit este ideal mai ales pentru a te face administrator de retele, internet etc.

 

am totusi o alta intrebare legata de IT. Eu sunt pasionat de grafica, animare 3D si efecte speciale. am cautat peste tot si nu stiu care ar fi cea mai buna facultate pentru mine.

 

A/C-ul si Informatica te fac programator si in nici un caz nu vreau sa stau toata ziua si sa scriu instructiuni pe o fereastra alba :P

 

Facultatea de arta nu este (cel putin deocamdata) decat scoala pentru pictori

 

iar cea de Cinematografie te face scenarist si-ti trebe examen la romana :o:

 

sunt asa numitele facultati/universitati de "Graphics Design" si "Animation" in strainatate dar in romania nu am auzit sa fie asa ceva sau ceva echivalent :(

 

ma poate ajuta cineva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai sa stii ca nu am cunostinta nici eu de astfel de facultati specializate pe grafica computerizata la noi in romania, dar la unele sectii de la facultatile de automatica intradevar se face modelare 2D si 3D. Nu stiu insa daca e vorba si de animatie...

 

E intr-adevar o directie foarte putin exploatata in RO, dar nu inteleg de ce pentru ca are un potential enorm... vezi aplicatiile, jocurile etc. care utilizeaza toate animatii....

 

Cred ca e unul din acele domenii pe care pana la urma trebuie sa le studiezi singur... Cat despre CISCO, te invata sa folosesti retelele, dar nu te face automat administrator de retele... in sensul ca nu ofera o diploma conforma cu cerintele ministerului muncii...

 

 

eu voi sustine cambridge-ul in toamna si cat de curand cisco. CISCO din cate am auzit este ideal mai ales pentru a te face administrator de retele, internet etc.

 

am totusi o alta intrebare legata de IT. Eu sunt pasionat de grafica, animare 3D si efecte speciale. am cautat peste tot si nu stiu care ar fi cea mai buna facultate pentru mine.

 

A/C-ul si Informatica te fac programator si in nici un caz nu vreau sa stau toata ziua si sa scriu instructiuni pe o fereastra alba :crazy:

 

Facultatea de arta nu este (cel putin deocamdata) decat scoala pentru pictori

 

iar cea de Cinematografie te face scenarist si-ti trebe examen la romana :pardon:

 

sunt asa numitele facultati/universitati de "Graphics Design" si "Animation" in strainatate dar in romania nu am auzit sa fie asa ceva sau ceva echivalent :haha:

 

ma poate ajuta cineva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da ai dreptate.. si ce se face in cadrul AC-ului sau Informaticii e echivalent cu 2-3 tutoriale luate de pe net :)

 

ciudat cum orice vezi la TV este cel putin editat pe pc si totusi nu exista facultate de asa ceva.

 

De invatat singur invat dar sper sa nu mi se ceara si diploma pt asa ceva la interviu :)

 

atunci trebuie sa ma hotarasc la ce facultate sa dau unde totusi nu se face numa programare. poate partea Automatica din AC...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Putin probabil... Atata timp cat nu exista o diploma de genul Cambridge-ului sau ECDL-ului (adica recunoscuta international) nu cred sa existe vreun anagajator care sa ceara asa ceva... :lol2:

 

da ai dreptate.. si ce se face in cadrul AC-ului sau Informaticii e echivalent cu 2-3 tutoriale luate de pe net :)

 

ciudat cum orice vezi la TV este cel putin editat pe pc si totusi nu exista facultate de asa ceva.

 

De invatat singur invat dar sper sa nu mi se ceara si diploma pt asa ceva la interviu :)

 

atunci trebuie sa ma hotarasc la ce facultate sa dau unde totusi nu se face numa programare. poate partea Automatica din AC...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Vorbeam deunazi cu niste prieteni de Cambridge ca oras si de vestitul test Cambridge, care se pare ca a devenit un fel de simbol pentru atestarea de limba engleza si mi-am amintit de ultimul meu an de master pe Sociologie petrecut si incheiat in Cambridge. Existau acolo destule optiuni de invatare a limbii, printr-o agentie specializata pe astfel de cursuri atestate, Nido Agency Cambridge . Avantajul lor era ca ofereau optiunile cele mai bune la preturile cele mai mici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×