Sari la conținut
Forum Roportal
skyblack10

swap memory,help

Postări Recomandate

Saluatare tuturor,am o "mica" problema,si anume : in PC am 2 HDD-uri,rulez doar WINDOWS XP,si as vrea sa imi fac partitia de swap,pe hdd-ul 2,adica nu pe cel primar,pe care e instalat Windows-ul.Am incercat din "disk management" dar nu stiu exact cum trebuie sa procedez.As ruga sa ma ajute cineva,sa-mi explice ce trebuie sa fac.Va multumesc,anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Properties pe My computer, mergi in tab-ul Advanced apesi pe Settings in panelul Performance, apoi mergi in tab-ul Advanced. Jos este Virtual Memory, si poti specifica unde sa creeze fisierul. Nu exista partitie de swap ca in linux

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da,mersi mult de tot,stiam de unde,dar "problema mea" este alta: cum sa creez o partitie de 2 GB,din HDD-ul 2? pe HHD-ul 1 am instlat Windos-ul.Lasa-mi un ID de messenger,te rog frumos.Merci inca odata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine discutam pe forum ca poate ii intereseaza si pe altii. Cand mergi in disc manager iti apare discul al doilea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da,imi apare si hdd 2,dar sa lamurim,probabil m-am exprimat eu gresit: asadar..eu vreau sa-mi fac din hdd 2 o mica partitie,s-o pun undeva in C(HDD 1) iar acolo sa imi pun swap-ul. Mersi pt ajutor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partitia nu poti sa o pui in C; o sa aiba o alta litera de acces. Dar asta nu este o problema pentru ca poti sa pui fisierul de swap doar pe ea.

Acum in legatura cu discul 2: este spatiu nepartitionat pe el? Cate partii exista acum pe HDD2?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

HDD 2 are 20 GB,e nepartitionat, nu am nimic in el,momentan.Intrebarea mea este urmatoarea: pot sa-mi fac o partitie ,sa zicem "G" de 2 GB,s-o pun undeva in C (HDD 1) iar acolo sa-mi pun swap-ul? Cineva mi-a zis ca e posibil,el asa are,dar tipul e in Canada,vorbim foarte rar. In speranta ca voi reusii,mersi pt ajutorul acordat,astept raspuns.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti crea partitia: click dreapta pe disc si Create Partition in Disk Management. Dar nu poti sa o pui pe C.. ce sens ar avea sa fie pe C?? Fizic e pe alt disc, iar o partitie nu este un fisier ca sa o poti pune dintr-o parte in alta... Sau nu inteleg eu bine.

Dupa ce ai creat-o si formatat-o mergi acolo la setarile de memorie virtuala si ii spui sa creeze memoria virtuala pe noua partitie E, F, G sau orice alta litera ii atribuie.

De ce vrei sa pui acolo swapul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Since Page files require intermittent disk access to write and retrieve information, putting them on the same drive as the operating system can compromise the performance of both. Of course, since most systems contain only a single hard drive, this is not usually something that can be changed. If your system contains more than one hard disk, consider placing a page file on the the non-OS disk and removing the one on the OS-disk containing the Windows files." Am citit asta acum cateva zile,apoi m-am documentat cat de cat,si pare a fi de ajutor.Dar,daca tot m-ai intrebat,am sa-ti raspund cu o intrebare: crezi ca se merita sa-mi pun swap-ul,asa cum as vrea? As simtii vreo diferenta,la anumite aplicatii mai mari?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de discul care il ai si de cat RAM ai. Este adevarat ca daca swapul se afla pe partitia sistem, discul are mai mult de lucru; dupa cum zice Microsoft in Q197379. http://support.microsoft.com/kb/197379 si http://support.microsoft.com/kb/314482/

Dar daca discul al doilea e mai incet atunci nu cred ca castigi mare lucru. Oricum nu te costa nimic sa incerci. Eu am tinut swap-ul pe o partitie alocata multa vreme (pe acelasi disc) dar nu am simtit nici o ameliorare. Acum am un swap repartizat pe 2 partitii.

Ai reusit sa iti creezi partitia si sa setezi swapul acolo?

 

... mai vedem si maine :hi:

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×