Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Omul care are incredere in sine are incredere in toti, chiar si

 

in cei care o sa il insele, chiar si in cei care l-au inselat

 

deja.Da ,are incredere chiar si in ei, pentru ca stie ca

 

increderea e mai de pret decat orice altceva.

Poti sa inseli un om, dar in ce poti sa il inseli?

Poti sa ii iei niste bani sau altceva. Insa omul care cunoaste

 

frumusetea increderii nu se impiedica de astfel de maruntisuri.

El tot te va iubi, tot va avea incredere in tine.Si atunci se

 

intampla o minune: daca un om are cu adevarat incredere in tine,

 

este imposibil sa il inseli, aproape imposibil.

Se intampla zilnic si in viata ta. Cand ai incredere in cineva,

 

acelui om ii este cu neputinta sa te insele, sa te traga pe

 

sfoara. Stand pe peron, intr-o gara, nu cunosti persoana care

 

se afla langa tine - e un strain, ti-e total strain - si ii

 

spui :"Te rog sa te uiti la bagajul meu." Si te duci. Ai

 

incredere intr-un om care iti este total strain. Dar nu se

 

intampla aproape niciodata ca acel strain sa te insele. Poate

 

te-ar fi inselat daca nu ai fi avut incredere in el.

Increderea are in ea o magie. Cum poate el sa te insele acum ca

 

ai avut incredere in el? Cum sa cada atat de jos?. Nu se va

 

ierta niciodata daca te-ar insela.

...

Omul care poate sa aiba incredere n altii, mai devreme sau mai

 

tarziu va cunoaste logica increderii. Si pe urma, intr-o zi, va

 

avea incredere in necunoscut."

Osho

Editat de Arcadia2007

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intelepciunea populara zice:Mananci un munte de sare cu un om si tot nu sti la ce te poti astepta de la el!

Un intelept mi-a zis ce este Increderea Absoluta: 90% banuiala si 10% verificare.Aplica reteta si nu vei fi niciodata dezamagit!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intelepciunea populara zice:Mananci un munte de sare cu un om si tot nu sti la ce te poti astepta de la el!

Un intelept mi-a zis ce este Increderea Absoluta: 90% banuiala si 10% verificare.Aplica reteta si nu vei fi niciodata dezamagit!

Nu sunt de acord cu definitia asta a increderii care in nici un caz nu e data de un intelept.

Referitor la intelepciunea populara, isi are intelepciunea ei, care nu se refera la incredere, ci la cat de mult cunosti . Cum sa cunosti pe altcineva, daca nici pe tine nu te cunosti? :hi:

A, daca te-ai cunoscut pe tine , imi ridic palaria, inseamna ca deja ai ajuns sa cunosti universul :hi: cu fortele lui ascunse, cum zicea Hermes Trismegistul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleptii vin in "multe forme", si exista vorbe de duh pentru fiecare om. Ca tu ai ales din ce cunosti exact ce ti s-a potrivit (chiar asa e?), e o chestie, dar nu singura.

Daca e de comentat citate din Osho, eu zic pas si astept urmatoarea tura. :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inteleptii vin in "multe forme", si exista vorbe de duh pentru fiecare om. Ca tu ai ales din ce cunosti exact ce ti s-a potrivit (chiar asa e?), e o chestie, dar nu singura.

Daca e de comentat citate din Osho, eu zic pas si astept urmatoarea tura. :hi:

 

Asa e. Osho nici macar nu e una din cele mai rafinate. Un autodeclarat guru al celor bogati, ipocrizia lui legata de posesiunile materiale era de-a dreptul dezgustatoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu vorbesc despre persoana Osho, ci despre aceste cateva idei despre incredere.

Le-am ales nu neaparat ca mi se potrivesc, ci ca sa aud pareri, ca sa dezbatem.Altadata e posibil sa aleg alte pasaje.

Nu va place Osho, puteti sa imi raspundeti cu citate din Kant, Schopenhauer... :hi:

Intr-adevar, increderea e mult zdruncinata in ultima vreme. Nimeni nu prea are incredere in nimic.

Voi in ce aveti incredere? Aveti incredere in voi? In existenta? In vecinul de alaturi? :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa e. Osho nici macar nu e una din cele mai rafinate. Un autodeclarat guru al celor bogati, ipocrizia lui legata de posesiunile materiale era de-a dreptul dezgustatoare.

 

Retinerea mea fata de acest intelept isi are radacinile in aceleasi observatii.

 

Arcadia2007, da, ai fi putut alege orice alt citat, si totusi nu ai facut-o. Inseamna ca pe undeva ceva din ce este scris acolo a atins niste coarde sensibile- poate tocmai caracterul asta cam extremist al celor scris, in totala disonanta cu ce observi in jurul tau, cine stie? Oricum, nu stiu cat de productiva ar fi o discutie in stil copy/paste.

 

Intr-adevar, increderea e mult zdruncinata in ultima vreme. Nimeni nu prea are incredere in nimic.

Voi in ce aveti incredere? Aveti incredere in voi? In existenta? In vecinul de alaturi?

 

"Prea"-ul ala a dat o nota apropiata de realitate, pentru ca altfel... ar fi sunat cel putin ciudat afirmatia ta.

 

Singurele persoane care se bucura de increderea mea "neconditionata" sunt parintii, pentru ca mi-au dovedit de atatea ori ca orice s-ar intampla, "ei sunt acolo". Increderea in mine mi-o cladesc cu fiecare zi ce trece, iar increderea pe care le-o acord altor oameni trebuie mereu castigata. Evident, vorbesc de acea incredere absoluta, pentru ca daca ma gandesc la toti cei care se afla in jurul meu, imi dau seama ca fiecaruia ii acord o doza de incredere, pe un anumit sector al vietii mele, in legatura cu anumite aspecte ale ei. Nu uit niciodata ca inima oamenilor este usor de inselat, si asa cum stiu ca eu nu as putea sa fac fata, acum, unei increderi absolute, nu cer asta nici altora.

Vecini, straini, autoritati? Nici o sansa. Cand sunt printre ei, Eu imi sunt propria persoana de incredere.

Un alt tip de "incredere" este legata de aspecte mai putin materiale ale vietii mele, si care tin mult prea mult de sistemul meu intim de gandire si simtire, asa ca... nu voi face referire la ea. :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Retinerea mea fata de acest intelept isi are radacinile in aceleasi observatii.

 

Arcadia2007, da, ai fi putut alege orice alt citat, si totusi nu ai facut-o. Inseamna ca pe undeva ceva din ce este scris acolo a atins niste coarde sensibile-

Am atins o coarda sensibila al celor care au postat dupa mine.

 

poate tocmai caracterul asta cam extremist al celor scris, in totala disonanta cu ce observi in jurul tau, cine stie?

Mai conteaza, important e sa discutam. De ce sa vorbim despre mine si intentia mea, in loc sa vorbim despre incredere pur si simplu.

Oricum, nu stiu cat de productiva ar fi o discutie in stil copy/paste.

Am o lozinca... Invata de la toate... :o:

"Prea"-ul ala a dat o nota apropiata de realitate, pentru ca altfel... ar fi sunat cel putin ciudat afirmatia ta.

E o concluzie la care am ajuns dupa ce am citit postarile dupa mine... De aceea am zis "prea", ca sa indulcesc ceea ce am simtit la cei care au raspuns topicului...

Daca erau cu increderea in suflet ar fi zis ceva de genul "wow, cool, ce bine e sa ai incredere!..." dar nu, am auzit numai chestii negative, ca e bine sa fii banuitor, sa verifici din cand in cand... pana la urma a fost atacat cel care a emis aceasta idee. Deci, daca Osho are Rolls Royce-uri si zice ca e bine sa ai incredere, e bine sa nu il ascultam, ci sa facem inversul, numai ca el traieste in lux si noi nu, desi am vrea sa fim in locul lui. Bleah.

Singurele persoane care se bucura de increderea mea "neconditionata" sunt parintii, pentru ca mi-au dovedit de atatea ori ca orice s-ar intampla, "ei sunt acolo". Increderea in mine mi-o cladesc cu fiecare zi ce trece, iar increderea pe care le-o acord altor oameni trebuie mereu castigata. Evident, vorbesc de acea incredere absoluta, pentru ca daca ma gandesc la toti cei care se afla in jurul meu, imi dau seama ca fiecaruia ii acord o doza de incredere, pe un anumit sector al vietii mele, in legatura cu anumite aspecte ale ei. Nu uit niciodata ca inima oamenilor este usor de inselat, si asa cum stiu ca eu nu as putea sa fac fata, acum, unei increderi absolute, nu cer asta nici altora.

Vecini, straini, autoritati? Nici o sansa. Cand sunt printre ei, Eu imi sunt propria persoana de incredere.

Un alt tip de "incredere" este legata de aspecte mai putin materiale ale vietii mele, si care tin mult prea mult de sistemul meu intim de gandire si simtire, asa ca... nu voi face referire la ea. :)

Incredera absoluta e transformatoare, de aceea e greu de suportat, plus ca solicita responsabilitatea persoanei respective si cam tot ce are bun in ea. Increderea e mistuitoare, cum sa aiba incredere in tine, daca tu esti o persoana asa de...fiecare isi zice ce stie acum. Increderea apeleaza si scoate din om ce e mai bun, de aceea unii si refuza increderea , pentru simplul fapt ca e greu de suportat o transformare launtrica, ne-am obisnuit sa fim priviti ...cum ne simtim si sa fim cum suntem priviti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu sunt de acord cu definitia asta a increderii care in nici un caz nu e data de un intelept.

Referitor la intelepciunea populara, isi are intelepciunea ei, care nu se refera la incredere, ci la cat de mult cunosti . Cum sa cunosti pe altcineva, daca nici pe tine nu te cunosti? :)

A, daca te-ai cunoscut pe tine , imi ridic palaria, inseamna ca deja ai ajuns sa cunosti universul :o: cu fortele lui ascunse, cum zicea Hermes Trismegistul.

Chestia cu sarea o acorzi tu cunoasterii dar inainte de incredere se afla cunoasterea stimata doamna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chestia cu sarea o acorzi tu cunoasterii dar inainte de incredere se afla cunoasterea stimata doamna!

E posibil sa fie o anumita interdependenta intre cunoastere si incredere... Dar imi vine in minte acum povestea unui copil.

Un sat a fost atacat de o armata a nu stiu carui imparat, cu el insusi in frunte.Acesta a ordonat sa fie omorati toti din acel sat. Urcand intr-un turn, a dat de un copil ce gangurea intr-o copaie. Si-a ridicat sabia ca sa il spintece in doua. In acel moment pruncul a ras, si-a intins manutzele catre el si a gangurit iar . Ceva s-a miscat in sufletul acelui tiran. Nu a mai putut sa faca nici o miscare. Plangand a luat copilasul in brate , hotarat fiind sa nu il ucida.

 

 

Despre increderea asta vorbeam, aceasta e increderea transformatoare, increderea in existenta, in cel de langa tine, chiar si cand ridica sabia. Aceasta incredere transforma carbunele in diamant . Increderea e alchimica, dar ce-i drept e greu sa manifestam ceva la nivelul acela. Cel putin stim despre ce e vorba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×