Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Relatia AGRESOR - VICTIMA - teme combinate

Postări Recomandate

Dupa ce am citit toate astea am ajuns la concluzia ca sunt foarte putine familii normale (in romania) . Sau ma insel eu ? Cum ai descrie o familie normala ?

Oricum , chiar daca posturile tale sunt in general reci si dure , ne ajuta mult.Posturile astea m-au ajutat mai mult decat vizitele l-a psiholog sau psihiatru !

 

Putine familii sunt formate pe sentiment autentic si reciproc. Cand nu e, educatia suplineste lipsa sentimentelor.

Am mai spus, de exemplu in cazul seducatorilor nobili.

Cu cat barbatul e mai sarac, femeia mai frumoasa, el se adreseaza tot timpul cu "doamna mea in sus, doamna mea in jos".

Dar o face fara sa devina patetic, si fara sa se umileasca, e o arta. Si oricum preferabil asa decat parului sau strategiilor de incolacire prin distrugerea increderii in sine a femeii.

 

E un grafic al aducatiei, al structurii bune, al manierelor. Al educatiei de a-l lasa si pe celalalt sa traiasca.

Ea scade de exemplu din centrul orasului spre periferie.

De la urban spre rural.

De la Vest la Est.

 

Faptul ca il lasi si pe celalalt sa traiasca, se masoara in gradul de fericire individiuala, bunastare a unei comunitati fie ea tara, continent, familie. Cu cat nivelul de patologie psihologica e mai mare, cu atat scade bunastarea materiala, cresc conflictele si numarul de persoane cu tulburari psihice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E un grafic al aducatiei, al structurii bune, al manierelor. Al educatiei de a-l lasa si pe celalalt sa traiasca.

Ea scade de exemplu din centrul orasului spre periferie.

De la urban spre rural.

De la Vest la Est.

 

Lasa ca nu scade asa de repede, din moment ce experienta lui Berne este facuta in America...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasa ca nu scade asa de repede, din moment ce experienta lui Berne este facuta in America...

 

Da Berne nu s-a psihanalizat inainte de a se tranzactionaliza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da Berne nu s-a psihanalizat inainte de a se tranzactionaliza?

 

Pai da. Ziceam doar sa nu mai exagereze gradientul asta de la vest/civilizatie/sanatate mintala spre est/tarani/bolnavi psihic.

Editat de elandi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai da. Ziceam doar sa nu mai exagereze gradientul asta de la vest/civilizatie/sanatate mintala spre est/tarani/bolnavi psihic.

 

Vreau totusi sa spun on topic : sunt de acord cu Iosafat in ceea ce priveste mecanismele descrise, imi place de mor tranzactionala ca are retete aplicabile si explicatii logice - vezi si coachingul de mare succes -PCM (process comunication mnanagement)- nevoia de sistematizare mi-a aparut inca de la inceputul analizei, gandindu-ma eu cum o sa fac o schema logica de tratament (cand ma fac mare) , din pacate, pe parcurs, am descoperit ca mi-a luat Bion painea de la gura cu mult inainte.

Ce nu inteleg totusi la aceasta scoala atat de logica, concisa si adevarata este dramaturgia aplicabilitatii cu satarul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasa ca nu scade asa de repede, din moment ce experienta lui Berne este facuta in America...

 

Din anii 50 USA a mai progresat. Astfel ca i-au integrat social si pe cei care pareau de neintegrat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vreau totusi sa spun on topic : sunt de acord cu Iosafat in ceea ce priveste mecanismele descrise, imi place de mor tranzactionala ca are retete aplicabile si explicatii logice - vezi si coachingul de mare succes -PCM (process comunication mnanagement)- nevoia de sistematizare mi-a aparut inca de la inceputul analizei, gandindu-ma eu cum o sa fac o schema logica de tratament (cand ma fac mare) , din pacate, pe parcurs, am descoperit ca mi-a luat Bion painea de la gura cu mult inainte.

Ce nu inteleg totusi la aceasta scoala atat de logica, concisa si adevarata este dramaturgia aplicabilitatii cu satarul.

 

Si pe unde ai ajuns tu cu psihanaliza? Ce centura ai? :flowers:

Analiza tranzactionala este valoroasa daca este logica, concisa dar nu functioneaza daca foloseste analiza salbatica. Nu este greu de descoperit asta.

 

Din anii 50 USA a mai progresat. Astfel ca i-au integrat social si pe cei care pareau de neintegrat.

 

Cred ca au mai progresat, probabil. Daca societatea lor, ca si a noastra azi, trebuie sa produca institutii care sa constranga (vezi Politia veterinara) inseamna ca oamenii sunt un mare masura neintergrati social.

Daca statul trebuie sa suplineasca functiile psihice ale unui om civilizat, inseamna ca omul nu este maturizat, educat, civilizat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa ce am citit toate astea am ajuns la concluzia ca sunt foarte putine familii normale (in romania) . Sau ma insel eu ? Cum ai descrie o familie normala ?

Familia "normală"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"" TM"" Slava Domnului, am devenit nevrotica!

 

Nevrotico-normala sper... :flowers:

Si ai asimilat functia analitica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×