Sari la conținut
Forum Roportal
Alepsik

Corpuri care NU putrezesc

Postări Recomandate

Nu ma refer aici la sfinti, ci la corpurile unor oameni obisnuiti, care s-au gasit aproape INTACTE, chiar si la sute sau mii de ani, dupa ce acestia au decedat. Ma intreb cum isi alege stiinta corpurile asupra carora legile naturale nu vor actiona?? Aveti cunostinta de astfel de cazuri? Am gasit si eu ceva, intr-o stire de la BBC. Stiti cazuri si din Romania?

 

Două cadavre au fost descoperite la o distanţă de cca 40 de km unul de celălalt

post-92402-1178206156_thumb.jpg

post-92402-1178206168_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai raspunsul ar fi la incasi ..mayasi...sa descoperit la multe corpuri pietrificate ale lor...in cultura lor duceau ofrande- de obicei copii- pe munte sus la zei si aceste corpuri nu putrezeau si nici altceva,efectiv se pietrificau..si tot nu sa demonstrat inca de ce si cum.

Editat de torquemada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o legatura chimica,mlastinile 'imbalsameaza' trupurile ,adica contine niste bacterii care intrerupe descompunerea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este o legatura chimica,mlastinile 'imbalsameaza' trupurile ,adica contine niste bacterii care intrerupe descompunerea.

parca pe discovery am vazut un reportaj si nu era vb de asa ceva ca incasii si mayasii traiau in mexic,peru naiba sa i ia pe munti!si de unde acolo mlastini?ei ziceau ceva de aerul tare si rarefiat,si ca art fi fost udati cu niste creme uleiuri sau ceva de genul pe romaneste ii imbalsamau de vii si in contact cu aerul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand nu ma refeream la postul tau ci la corpuri care nu se descompun in general,pentru ca in titlul topicului nu scrie de incasi sau mayasi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In primul rand nu ma refeream la postul tau ci la corpuri care nu se descompun in general,pentru ca in titlul topicului nu scrie de incasi sau mayasi

pai e simplu ; in titlu te referi la corpuri descoperite intacte!nu specifici decat ca nu alea de sfinti..si eu ti am dat exemple...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am dat exemple de alea descoperite in mlastini,nu aveam nicio treaba cu postul tau despre incasi si mayasi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu am dat exemple de alea descoperite in mlastini,nu aveam nicio treaba cu postul tau despre incasi si mayasi
ok atunci a fost chestie de interpretare din partea mea,scuze!pai atunci daca ai gasit raspunsul de ce ai mai dat tema asta?deci mlastinile au oarecare proprietati naturale care au reusit sa i imbalsameze...se pare Editat de torquemada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vizionat acum cateva luni un documentar la Discovery despre mumiile descoperite intr-o mlastina din Olanda, la fel cadavrele erau bine conservate chiar daca a trecut peste ei mii de ani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×