Sari la conținut
Forum Roportal
empor

Vreau să-mi schimb placa video

Postări Recomandate

...Şi nu ştiu ce să-mi iau.

Eu am un geforce4 MX 440 la 64/64 şi vreau să iau ceva p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...Şi nu ştiu ce să-mi iau.

Eu am un geforce4 MX 440 la 64/64 şi vreau să iau ceva p

Editat de fitzroy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu e pe PCI-E?! :bataita:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ouch, esti pe AGP :lol: Deci nici o sansa sa-ti schimbi placa de baza? Cred ca ar fi mai util in cazul tau sa schimbi placa de baza, te va costa mult mai putin in timp sa-ti faci upgrade-uri. Ce placa de baza/procesor ai? Iti gasesc si pe AGP ceva :bataita:

 

Este Leadtek 7300GT si pe AGP, da-i mai scump, spre 3 milioane. Alternativ, un ATI 9600 Pro, dar n-ar fi o mega-imbunatatire de la geforce4-ul tau :) Sincer, m-as gandi sa-mi schimb placa de baza. Cu ceva 'eftin, chiar si second, dar pe care sa am PCI-E, SATA, un soclu de procesor la care voi putea sa cumpar procesoare ieftine si bune (gen AM2), DDR2.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gigabyte 8IE2004

Celeron 2,4

Am vreo şansă?! :bataita:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu are rost eu am geforce2 MX ...si vizionez filme odata la patru ani :bataita:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gigabyte 8IE2004

Celeron 2,4

Am vreo şansă?! :lol:

 

Well... nu :)

Serios acum, tie iti trebuie un upgrade general. La placa aia n-ai, dupa cum banuiam, SATA, n-ai DDR2, n-ai decat USB 1.1, ai doar AGP 4x, s.a.m.d. Sfatul meu ar fi sa vinzi tot calculatorul, si sa iti faci altul, inclusiv cu componente second, daca bugetul e foarte limitat. Ai putea, cu o diferenta de 2-3 milioane de lei, sa imbunatatesti foarte mult ceea ce ai, si sa te asiguri de o platforma upgradabila pentru minim 2 ani de acum incolo. La ce ai tu, nu merita sa-ti iei placa video de 2 milioane. Sorry de vestea nasoala :lol2: :bataita:

 

Acum bine, eu am presupus ca tu vrei sa te joci, cu upgrade-ul la placa video. Poate ca folosesti calculatorul odata pe saptamana, ca sa stai pe mess (ma rog, roportal), in cazul asta n-ai treaba :o:

Editat de fitzroy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite, un calcul simplu: Procesor Athlon 3000+, Placa de baza cu chipset nvidia4 (un Asus, preferabil), soclu AM2, DDR2 800, SATA, UDMA, USB2, PCIE, plus o placa video de 1.5-2 milioane, te costa la pret de magazin (magazin ieftin adica) intre 520-570 RON. Daca nu ai bani sa cumperi asa ceva de nou, le iei second (si sunt multi care vand configuratii asemanatoare acum), la 300-350 de RON. Iti vinzi placa de baza, procesorul, placa video, cu un milion si ceva, si cu acele 2 milioane de care vorbeai ti-ai facut un upgrade. Restul componentelor le poti pastra (HDD, CD/DVD writer, carcasa) That's the way to go :bataita:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×