Sari la conținut
Forum Roportal
damago

Vrei sa-ti cumperi un aparat foto si nu stii care?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna tuturor.Va implor din suflet,daca se poate sa imi dati un sfat. Vin sarbatorile,iar aparatul meu Samsuns s1060 are obiectivul blogat de ceva vreme,trebuie sa trag de el ca sa mearga..in fine,nu asta e important. As dori sa imi achizitionez un aparat foto mai bun ,bugetul fiind cuprins intre 150-200 de ron,maxim 250. Ce mi-ati recomanda? Credeti ca ar fi bine sa astept craciunul poate prind vreo reducere? De black friday nu am avut bani...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor.Va implor din suflet,daca se poate sa imi dati un sfat. Vin sarbatorile,iar aparatul meu Samsuns s1060 are obiectivul blogat de ceva vreme,trebuie sa trag de el ca sa mearga..in fine,nu asta e important. As dori sa imi achizitionez un aparat foto mai bun ,bugetul fiind cuprins intre 150-200 de ron,maxim 250. Ce mi-ati recomanda? Credeti ca ar fi bine sa astept craciunul poate prind vreo reducere? De black friday nu am avut bani...

La pretul asta greu gasesti ceva bun. Iti recomand Olympus VG-150, un pic mai scump, pe la 320 lei. Daca vrei sa te incadrezi in buget incearca Samsung ES-9.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La pretul asta greu gasesti ceva bun. Iti recomand Olympus VG-150, un pic mai scump, pe la 320 lei. Daca vrei sa te incadrezi in buget incearca Samsung ES-9.

 

Multumesc mult pentru raspuns! Mai pusesem ochii pe o camera,doua eu.Imi poti spune daca sunt bune,MAI bune,sau macar recomandate?

 

http://www.altex.ro/camera-foto-digitala-samsung-es90-14-2-mp-5x-2-7-inch-negru

 

http://domo.ro/Foto_Video_&_Optica/Camere_foto/Camere_foto_compacte/Fujifilm/Aparat_foto_digital_Fuji_AX200_+_SD4GB_+_Husa

Editat de Dark Joker

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru raspuns! Mai pusesem ochii pe o camera,doua eu.Imi poti spune daca sunt bune,MAI bune,sau macar recomandate?

Sunt foarte asemanatoare. As lua Samsung pentru ca merge cu acumulator. Cealalta merge cu baterii AA, o sa mai dai bani in plus pe acumulatori si incarcator.

Olympus VG-150 are un obiectiv mai luminos si se descurca mai bine in lumina slaba in comparatie cu FinePix AX200 & Samsung ES90.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte asemanatoare. As lua Samsung pentru ca merge cu acumulator. Cealalta merge cu baterii AA, o sa mai dai bani in plus pe acumulatori si incarcator.

Olympus VG-150 are un obiectiv mai luminos si se descurca mai bine in lumina slaba in comparatie cu FinePix AX200 & Samsung ES90.

 

Multumesc din nou pentru raspuns. Consideri acumulatorii un avantaj in favoarea bateriilor? Intreb pentru ca am deja niste acumulatori + incarcator de la camera samsung pe care o aveam si nu ar fi asta un inconvenient.Din contra,intr-o calatorie mi s-ar parea mai accesibil sa am baterii de rezerva si sa le inlocuiesc,asa un acumulator cum il pot incarca?

 

De asemenea ,un plus la cele doua camere mi se pare filmatul HD,nu ca m-as astepta mult de la o camera foto,stiu ca pentru asta exista cele video ,dar mi se pare accesibil avand in vedere ca mai fac si filmulete.

 

Asadar,cu un ultim deranj fata de tine, imi poti zice daca sunt mai buni acumulatorii [gen samsung] fata de baterii[reincarcabile] si de ce?

Plus: bateria e singurul criteri de diferentiere mai important intre cele doua?

 

Multumesc anticipat inca o data:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, video e mai bun la FinePix AX200 & Samsung ES90. Acumulatorul de la Samsung este Li-ion vs. NiMH. Sunt avantaje si dezavantaje la ambele tipuri. Eu prefer Li-ion pentru ca se incarca mai repede si se descarca mult mai putin daca nu le folosesti, in comparatie cu NiMH.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, video e mai bun la FinePix AX200 & Samsung ES90. Acumulatorul de la Samsung este Li-ion vs. NiMH. Sunt avantaje si dezavantaje la ambele tipuri. Eu prefer Li-ion pentru ca se incarca mai repede si se descarca mult mai putin daca nu le folosesti, in comparatie cu NiMH.

 

Iti multumesc foarte mult pentru tot feedbackul tau! Mi-ai fost de mare ajutor si n-as stii cum sa te rasplatesc :D. Luand in considerare tot ce mi-ai spus si bugetul meu ,am mai dat peste o camera care ma multumeste parca destul de mult .Atat ca firma,si ca filmare si ca specificatii. As dori sa stiu parerea ta si jur ca te voi lasa in pace:)) .Sunt o persoana foarte nesigura si pesimista asa ca ce vei spune tu conteaza mult:D

 

Multumesc!

 

Camera peste care am dat este: http://www.altex.ro/camera-foto-digitala-canon-a3200-14-1-mp-5x-2-7-inch-portocaliu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, e OK. Obiectiv luminos, cu stabilizare optica de imagine (la celelalte era stabilizare digitala, mai slaba), video HD si acumulator Li-ion. Nu mai sta pe ganduri e chilipir. Calitatea pozelor e OK. Vezi aici poze facute cu Canon A3200.

Editat de Khyan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, e OK. Obiectiv luminos, cu stabilizare optica de imagine (la celelalte era stabilizare digitala, mai slaba), video HD si acumulator Li-ion. Nu mai sta pe ganduri e chilipir. Calitatea pozelor e OK. Vezi aici poze facute cu Canon A3200.

 

Mi se pare genial.M-am indragostit de el... Nu il voi mai prinde la reducere,cred ca e doar de black friday,iar eu nu am inca banii,insa voi face tot posibilul sa il iau.Multumesc mult!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×