Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare tuturor,

 

In primul rand vreau sa va spun ca inainte de a scrie acest mesaj am "rasfoit" multe pagini si multe forumuri dedicate hepatitei B si m-am hotarat sa postez la voi pentru ca am observat raspunsurile pertinente si obiective.

In al doilea rand as dori sa va impartasesc "patania" mea: in urma cu circa o saptamana m-am simtit foarte rau (stari de voma, ameteli, lipsa pofta de mancare, dureri de oase), initial am crezut ca este vorba de o raceala sau o gripa puternica si am incercat leacurile "minune" anti-gripale si anti-raceala. Vazand ca situatia nu se indreapta am chemat salvarea iar medicul mi-a spus ca in spatele acestei presupuse gripe se poate ascunde o hepatita. M-a intrebat de culoarea urinei, care intr-adevar era mai inchisa la culoare, dar de fiecare data cand eram racit si luam medicamente "minune" mi se schimba culoarea urinei asa ca n-am dat prea mare atentie initial. Urmatoarea zi m-am prezentat de urgenta la spitalul Victor Babes unde am fost internat de urgenta. Dupa cateva zile in care m-au "indopat" cu perfuzii (glucoza), pentru ca nu puteam manca sau bea nimic, chiar si o gura de apa daca beam, vomitam si chiar erau niste firicele rosii cred ca de sange, mi-am mai revenit putin. Medicul mi-a spus ca am fost foarte aproape de a da "coltul" si mi-a spus diagnosticul Hepatita Virala Acuta B. Mi-a spus ca transaminazele au fost la o valoare mare (5900) dar ca am trecut de momentul critic si sunt pe drumul cel bun. Dupa ce mi-am revenit am inceput sa ma documentez despre aceasta boala, despre tratament, despre regim si sincer, m-am cam speriat putin cand am vazut ca din stare acuta poate trece in stare cronica.

Toate acestea s-au intamplat in ultima saptamana si am hotarat sa va cer sfaturi cu ce ar trebui sa fac in continuare din punct de vedere al medicamentatiei, al regimului alimentar si al modului de viata pentru a ajuta corpul sa dezvolte anticorpii necesari doborarii acestui virus. Momentan sunt inca internat in spitalul Victor Babes si in curand cred ca voi iesi si as aprecia cateva pareri si sfaturi. Medicii sunt foarte tacuti, le scoti vorbele cu clestele din gura (oricum, nu prea as sti ce sa intreb, am vazut aici pe forum o gramada de termeni).

Daca e nevoie si de date despre analize, o sa intreb medicul, le notez si le postez in acest subiect.

Va multumesc din suflet anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

lasa clestele la o parte. e mai bine ca esti pe drumul cel bun. mie aici (in america), mi-au zis ca ma tin in spital sa nu intru in coma, daca intru imi fac transplant, si ca poate fi cronica reactivata, deci am de asteptat 6 luni (ca e 6 luni de la manifestarea clinica cu HBsag, nu 6 luni de la expunerea originala. la 6 luni, HbsAG negativ, HbsAB =0. la momentul ala, fara cleste: "poate fi fals negativ, daca HIV e pozitiv". Iar testul Hiv, care e negativ, deci alt mic cosmar. peste inca 2 luni, HBsAB = 7 UI, si mai am de asteptat inca 3 luni sa vad daca am peste 10 Ui, adica daca sunt imun. daca nu, imi fac booster shot de vaccin, si inca o luna de asteptat pana la rezultatul final. la fiecare follow up, se fac absolut totzi markeri si toate LFTs, le stiu pe derost, absolut tot ce va putetzi imagina, AFP included, la fiecare vizita, pentru a exclude orice eroare de testare. Initzial testele au fost: HAV, HCV RNA, HCVab, HEV, EBV, CMV, ANA, AMA, sifilis, swab culture, PAP smear (putetzi da search si voi sa vedetzi ce inseamna)-toate negative. Hiv de 3 ori testat (e negativ, ca la ultima testare am urlat la doctor ca il aveam facut la 6 luni de la EXPUNERE si era negativ, deci accept doar daca imi face HIV PCR care exclude orice urma de indoiala, dar e foarte scump, si a acceptat). La 6 luni, repetate toate (astia n-au pe ce arunca bani de asigurare), doar unul nou, si anume: HAV IGG, sa vada daca sa-mi faca vaccin. asta a fost o surpriza si pentru mine, si anume: am avut hepatita A fara simptome in copilarie, imun natural pe viatza. Toate negative, si astept anticorpii finali la markeri B. pot sa descriu in detaliu cosmarele prin care am trecut, inca sunt ametzit de toate studiile facute de mine si informatziile prea reale primite de la doctori! sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Vreau sa-ti multumesc pentru raspuns si incurajari, dar sincer sa fiu nu prea am inteles mare lucru din termenii tai... Sunt putin confuz, m-am trezit dintr-o data intr-o lume noua cu termeni, medicamente si analize, total straine pentru mine.

Usor usor am inceput sa invat pentru ca in primul rand pe mine ma intereseaza, am hotarat sa nu mai las asta exclusiv in seama medicilor asa ca as aprecia cateva sfaturi si date ca pentru "incepatori"

 

Multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

si eu am trecut printr-o hepatita acuta acum un an si 3 luni. Mi-a fost si mie destul de rau, cu toate ca mi-au crescut transaminazele doar pana la 3000, spre deosebire de tine.

Eu am fost printre cazurile fericite, dupa aprox. 3 luni de la iesirea din spital mi-a iesit la analize AgHBs negativ.

Prea multe pentru a scapa de virus nu prea poti sa faci, decat sa tii regim strict cel putin 6 luni de la iesirea din spital, si, mai ales, sa nu faci efort si sa nu te stresezi sau sa te agiti.

Doctorul ne-a spus ca aprox. 90% din cei care au hepatita acuta scapa de virus in cateva luni, iar daca virusul e prezent dupa 6 luni de la iesirea din spital, sunt considerati cronici.( alti medici sunt de parere ca de virus nu scapi cu adevarat niciodata, ci doar de virusul de suprafata, AgHBs).

 

Te sfatuiesc sa ai mare grija de tine dupa ce o sa iesi din spital, fiindca eu nu am prea avut, si ma doare ficatul chiar si dupa atata timp. Am tinut regim si nu prea, si, mai ales, nu m-am prea odihnit. Si ficatului asta ii trebuie, odihna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lasa clestele la o parte. e mai bine ca esti pe drumul cel bun. mie aici (in america), mi-au zis ca ma tin in spital sa nu intru in coma, daca intru imi fac transplant, si ca poate fi cronica reactivata, deci am de asteptat 6 luni (ca e 6 luni de la manifestarea clinica cu HBsag, nu 6 luni de la expunerea originala. la 6 luni, HbsAG negativ, HbsAB =0. la momentul ala, fara cleste: "poate fi fals negativ, daca HIV e pozitiv". Iar testul Hiv, care e negativ, deci alt mic cosmar. peste inca 2 luni, HBsAB = 7 UI, si mai am de asteptat inca 3 luni sa vad daca am peste 10 Ui, adica daca sunt imun. daca nu, imi fac booster shot de vaccin, si inca o luna de asteptat pana la rezultatul final. la fiecare follow up, se fac absolut totzi markeri si toate LFTs, le stiu pe derost, absolut tot ce va putetzi imagina, AFP included, la fiecare vizita, pentru a exclude orice eroare de testare. Initzial testele au fost: HAV, HCV RNA, HCVab, HEV, EBV, CMV, ANA, AMA, sifilis, swab culture, PAP smear (putetzi da search si voi sa vedetzi ce inseamna)-toate negative. Hiv de 3 ori testat (e negativ, ca la ultima testare am urlat la doctor ca il aveam facut la 6 luni de la EXPUNERE si era negativ, deci accept doar daca imi face HIV PCR care exclude orice urma de indoiala, dar e foarte scump, si a acceptat). La 6 luni, repetate toate (astia n-au pe ce arunca bani de asigurare), doar unul nou, si anume: HAV IGG, sa vada daca sa-mi faca vaccin. asta a fost o surpriza si pentru mine, si anume: am avut hepatita A fara simptome in copilarie, imun natural pe viatza. Toate negative, si astept anticorpii finali la markeri B. pot sa descriu in detaliu cosmarele prin care am trecut, inca sunt ametzit de toate studiile facute de mine si informatziile prea reale primite de la doctori! sanatate!

 

Jax25 e bine ca ai invatat tot ce conteaza despre boala ta si crede-ma ca te inteleg cand spui ca asteptarea este cea mai pacatoasa. Eu de fiecare data astept cu infrigurare rezultatele de la analize si ma intreb daca or sa fie spre bine.

Crede-ma ca eu as fi preferat informatii "prea reale" decat baiguieli sau jumatati de fraze in care sa iti zica doar "o sa fie bine" sau nici macar.

Iti doresc succes la rezultatele analizelor si sanatate maxima in viata!

 

Buna,

 

si eu am trecut printr-o hepatita acuta acum un an si 3 luni. Mi-a fost si mie destul de rau, cu toate ca mi-au crescut transaminazele doar pana la 3000, spre deosebire de tine.

Eu am fost printre cazurile fericite, dupa aprox. 3 luni de la iesirea din spital mi-a iesit la analize AgHBs negativ.

Prea multe pentru a scapa de virus nu prea poti sa faci, decat sa tii regim strict cel putin 6 luni de la iesirea din spital, si, mai ales, sa nu faci efort si sa nu te stresezi sau sa te agiti.

Doctorul ne-a spus ca aprox. 90% din cei care au hepatita acuta scapa de virus in cateva luni, iar daca virusul e prezent dupa 6 luni de la iesirea din spital, sunt considerati cronici.( alti medici sunt de parere ca de virus nu scapi cu adevarat niciodata, ci doar de virusul de suprafata, AgHBs).

 

Te sfatuiesc sa ai mare grija de tine dupa ce o sa iesi din spital, fiindca eu nu am prea avut, si ma doare ficatul chiar si dupa atata timp. Am tinut regim si nu prea, si, mai ales, nu m-am prea odihnit. Si ficatului asta ii trebuie, odihna.

 

 

Multumesc de raspuns si incurajari Rozi si felicitari ca ai reusit sa treci cu bine peste virus!

 

Aici la spital mi-au dat o foaie in care scrie cam ce regim sa tin. In principal trebuie sa mananc carne slaba (pui, vitel sau peste), fructe proaspete (mai putin banane, pepene galben, pere etc.), legume crude (mai putin cele bogate in celuloza cum ar fi mazare, fasole uscata, varza, conopida, ciuperci etc.), fainoase (gris, orez, fidea, macaroane etc.).

De asemenea ar trebui sa renunt la grasimi, alcool, condimente, ceapa, usturoi, prajeli, ciocolate, inghetate.

Eu inainte beam foarte mult Pepsi (o sticla de 2,5 L/zi) dar cu vreo 2 luni inainte de criza ma lasasem de el pentru ca ma simteam foarte rau, o spun din experienta ca este foarte toxic.

Nu cred ca ar fi o problema pentru mine sa tin o perioada mai indelungata acest regim, mai ales ca stiu cum m-am simtit si ce puteam sa patesc. M-am hotarat sa nu mai neglijez sanatatea si odihna pentru ca am 32 de ani si nu vrea sa dau in primire de acum.

Tu de ce ai neglijat, de ce nu ai avut grija de tine, chiar si dupa ce ai fost bolnava?

Editat de plouat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pt PLOUAT!!!

Tine regim alimentar ca la carte >carne slaba si cit mai rar ,lactate multe ,fructe si zarzavaturi proaspete ,patrunjel ,ceaiuri hepatice si de galbenele ,miere si polen de albine, odihneste-te cit mai mult!! Cola si Pepsi ,sa nu mai bei in viata ta .Sunt otrava curata !!

Nu intra in panica daca transaminazele nu-ti scad f repede .Este normal ca ele sa scada treptat .Facand hepatita ac virala ,ai mai multe sanse sa elimini virusul din organism prin cresterea imunitatii ,mai multe sanse decit noi cei cu hepatita B cronica.

Eu nu am facut forma acuta de hepatita ,cel mai probabil am facut o forma asimptomatica pe care nu am remarcat-o!!

 

SANATATE !!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pt PLOUAT!!!

Tine regim alimentar ca la carte >carne slaba si cit mai rar ,lactate multe ,fructe si zarzavaturi proaspete ,patrunjel ,ceaiuri hepatice si de galbenele ,miere si polen de albine, odihneste-te cit mai mult!! Cola si Pepsi ,sa nu mai bei in viata ta .Sunt otrava curata !!

Nu intra in panica daca transaminazele nu-ti scad f repede .Este normal ca ele sa scada treptat .Facand hepatita ac virala ,ai mai multe sanse sa elimini virusul din organism prin cresterea imunitatii ,mai multe sanse decit noi cei cu hepatita B cronica.

Eu nu am facut forma acuta de hepatita ,cel mai probabil am facut o forma asimptomatica pe care nu am remarcat-o!!

 

SANATATE !!!!

 

Multumesc mult pentru incurajari si sfaturi Daria_38!

Sa inteleg ca eu am fost "fericitul" posesor al unei forme simptomatice... Putea sa treaca criza si sa nu bag de seama si se croniciza si scapam mai greu sau deloc de ea...

Cat priveste regimul sa fii sigura ca am sa-l tin cu sfintenie iar cat priveste partea cu odihna deja am luat masuri in privinta asta, am renuntat la unul dintre servicii si o sa acord mai mult timp pentru relaxare pe care am neglijat-o foarte mult in ultima perioada.

De Pepsi oricum m-am lasat inca dinainte de criza pentru ca am simtit ca imi face rau si nu o sa mai beau.

Aici in spital nu cred ca mai stau mult pentru ca "tratamentul" meu aici consta doar intr-o pastila rosie (polivitamina) pe care o iau dimineata si seara, in rest macare si odihna ceea ce pot face si acasa si in conditii mult mai bune. Mancarea este deplorabila, sunt gandaci si tot felul de boli pe aici cu care n-as vrea sa intru in contact.

Daca, Doamne fereste, se cronicizeaza hepatita acuta, asa cum s-a intamplat la tine ce sanse si ce solutii ar mai fi pentru a scapa de ea?

Sanatate maxima si tie si un 1 mai fericit!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc mult pentru incurajari si sfaturi Daria_38!

Sa inteleg ca eu am fost "fericitul" posesor al unei forme simptomatice... Putea sa treaca criza si sa nu bag de seama si se croniciza si scapam mai greu sau deloc de ea...

Cat priveste regimul sa fii sigura ca am sa-l tin cu sfintenie iar cat priveste partea cu odihna deja am luat masuri in privinta asta, am renuntat la unul dintre servicii si o sa acord mai mult timp pentru relaxare pe care am neglijat-o foarte mult in ultima perioada.

De Pepsi oricum m-am lasat inca dinainte de criza pentru ca am simtit ca imi face rau si nu o sa mai beau.

Aici in spital nu cred ca mai stau mult pentru ca "tratamentul" meu aici consta doar intr-o pastila rosie (polivitamina) pe care o iau dimineata si seara, in rest macare si odihna ceea ce pot face si acasa si in conditii mult mai bune. Mancarea este deplorabila, sunt gandaci si tot felul de boli pe aici cu care n-as vrea sa intru in contact.

Daca, Doamne fereste, se cronicizeaza hepatita acuta, asa cum s-a intamplat la tine ce sanse si ce solutii ar mai fi pentru a scapa de ea?

Sanatate maxima si tie si un 1 mai fericit!

 

 

 

 

Daca respecti regimul si odihna impuse, mai mult ca sigur ca o sa scapi de virus. Am inteles de la medici ca sunt cu atata mai mari sansele sa scapi de virus, cu cat esti mai in varsta. Eu aveam 25 de ani atunci, am inteles ca tu ai 32.

 

La iesirea din spital, mi-am intrebat doctorita daca are rost sa iau ceva produse naturiste, aloe vera sau ceva de genul asta.

Mi-a raspuns ca ea, personal nu are incredere in acest tip de produse, dar ar fi bine sa incerc in schimb reflexoterapia, ca are pacienti carora le-a facut bine.

 

Oricum, mi-a zis ca, orice vitamine sau produse naturiste as lua, sa nu o fac mai devreme de 1 luna de la iesirea din spital.

 

Pe mine m-a lasat acasa din spital cu transaminaze de 450, aveam deja o luna in spital, si nu mai aveam rabdare, eram deja agitata, iar trasaminazele nu mai scadeau. Asa ca m-a lasat acasa, crezand ca acasa, linistita, o sa-mi scada mai rapid.La controlul de 10 zile erau tot 450, si abia la controlul de 1 luna erau scazute la 70, iar in inca o luna au ajuns la normal.

 

 

Am incercat si eu sa tin regim si sa ma odihnesc, dar reluarea serviciului mi-a dat peste cap totul. Am obsevat ca nu atat mancarea nesanatoasa imi face rau, pe cat oboseala, agitatia si stresul. Incerc sa nu ma obosesc, dar faptul ca stau 8 ore la birou pe scaun, si presez ficatul, e destul. In weekend, cu toate ca mai lucrez cate una alta pe acasa, am observat ca nu ma doare. Cum incep luni serviciul, cum iar ma jeneaza ficatul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca respecti regimul si odihna impuse, mai mult ca sigur ca o sa scapi de virus. Am inteles de la medici ca sunt cu atata mai mari sansele sa scapi de virus, cu cat esti mai in varsta. Eu aveam 25 de ani atunci, am inteles ca tu ai 32.

 

La iesirea din spital, mi-am intrebat doctorita daca are rost sa iau ceva produse naturiste, aloe vera sau ceva de genul asta.

Mi-a raspuns ca ea, personal nu are incredere in acest tip de produse, dar ar fi bine sa incerc in schimb reflexoterapia, ca are pacienti carora le-a facut bine.

 

Oricum, mi-a zis ca, orice vitamine sau produse naturiste as lua, sa nu o fac mai devreme de 1 luna de la iesirea din spital.

 

Pe mine m-a lasat acasa din spital cu transaminaze de 450, aveam deja o luna in spital, si nu mai aveam rabdare, eram deja agitata, iar trasaminazele nu mai scadeau. Asa ca m-a lasat acasa, crezand ca acasa, linistita, o sa-mi scada mai rapid.La controlul de 10 zile erau tot 450, si abia la controlul de 1 luna erau scazute la 70, iar in inca o luna au ajuns la normal.

Am incercat si eu sa tin regim si sa ma odihnesc, dar reluarea serviciului mi-a dat peste cap totul. Am obsevat ca nu atat mancarea nesanatoasa imi face rau, pe cat oboseala, agitatia si stresul. Incerc sa nu ma obosesc, dar faptul ca stau 8 ore la birou pe scaun, si presez ficatul, e destul. In weekend, cu toate ca mai lucrez cate una alta pe acasa, am observat ca nu ma doare. Cum incep luni serviciul, cum iar ma jeneaza ficatul!

 

Multumesc de raspuns Rozi!

Medicul mi-a spus ca nu-mi va da drumul acasa pana nu ajung transaminazele la 200, iar eu dupa o saptamana de tratament am 2900. Banuiesc ca de la valori mai mari cum am avut eu catre valori mai mici scade mai repede, in schimb cand ajung sub 1000 cred ca scad din ce in ce mai greu... Sunt constient ca, daca ies inainte de scaderea transaminazelor acasa nu voi putea sa stau ca aici in spital fara sa fac nimic si sa stau toata ziua in pat. Inainte de a ma interna eram o persoana foarte activa si mi-ar fi foarte greu sa stau degeaba.

Pe mine nu ma doare nimic, chiar ma simt in regula, dar daca analizele nu sunt bune, prefer sa stau si sa ma refac. Am un serviciu la fel ca al tau, toata ziua la birou, dar nu am simtit niciodata dureri in zona ficatului.

Tie dupa externare nu ti-a dat concediu?

Am avut un coleg de salon cu acelasi diagnostic si el a avut la internare transaminaze 3500 iar la externare, dupa 3 saptamani, avea 170. In afara de perioada petrecuta in spital i-a mai dat 21 de zile de concediu de odihna platite 100 %.

Deocamdata nu mai primesc nicio medicatie, doar o pastila de polivitamine de 2 ori/zi, in rest odihna la pat si regim alimentar. Am inceput sa beau ceai hepatic (cred ca de anghinarie), sa mananc citrice multe, lactate si carne slaba, in special de pui.

Singurul lucru pe care il pot face este sa stau, sa astept sa scada transaminazele. Deja am 10 zile si incerc sa nu disper, desi au fost zilele astea libere si gandul meu era numai la padure si iarba verde.

Eu totusi iti recomand sa mai mergi la un control, eventual la ecografie sa vezi ce e in neregula cu ficatul de te doare...

Sanatate multa si astept cu nerabdare raspunsul tau!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pt PLOUAT !

Sa nu fii suparat ca ai putea sta mai mult internat ,important este sa-ti fie bine ! Daca scrii pe forum banuiesc ca ai la tine un laptop si cred ca iti este un prieten de nadejde .Asa te mai poti deconecta si mai uiti de boala. Poti consuma pe linga citrice si patrunjel ,contine mai multa vitamina C decit citricele .Cea mai multa vitamina C o contin kiwi .Ficatului aflat in suferinta ii trebuie multa vitamina C . Nu ti se dau medicamente care sa ajute ficatul ,pt ca se merge pe principiul ca un organism tinar are rezerve pt a lupta ,ficatul are o mare putere de regenerare .Tocmai de aceea consumind multe vitamine C ,B1 ,B6 ,din fructe si alimente ,poti creste imunitatea organismului .In general in hepatita acuta B se da numai un tratament simptomatic ,daca este necesar> antispastice ,antivomitive.

Sanatate ! Mi vb ca sa-ti treaca plictiseala !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×