Sari la conținut
Forum Roportal
criss_iuliana

Sfaturi pentru cancer!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si sa stii ca citostaticele sunt un rau necesar.

un rau necesar pentru ce? sa accelereze sfarsitul poate.

nu e suficient sa mananci si sa traiesti sanatos. nu e suficient sa-ti faci planuri. totul depinde de schimbarea, lupta launtrica a persoanei in cauza. si oricat ar spune bolnavul ca va face si va drege, in sine, posibil sa fi renuntat la multe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai dreptate Listener...dar,e dreptul fiecaruia de a alege!

Oricine stie ca radiatiile,citostaticele...ma rog,toate acestea...slabesc sau chiar ataca sistemul imunitar.

Se stie ca o tomografie facuta spre a vedea daca exista un cancer,poate provoca uneori ea insasi cancerul pentru ca un sistem imunitar slabit nu va suporta radiatiile.

Tocmai de aceea se fac tomografiile doar in caz de forta majora.

a alege cind ai toate datele ...... dar multi nu le au si aleg ce? ce li se spune..... asa ca :good: ai fi uimita citi nu stiu de efectele secundare ale celor trei terapii "ortodoxe" asa ca :o:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In septembrie 2004 soacra mea a fost diagnosticata cu cancer generalizat in stadiu foarte avansat. I-au fost atinse ovarele, tot peritoneul, splina, ficatul, plamanii si oasele. De aproape TREI ani de zile numai citostaticele o mai tin in viata si nu e o leguma. Se misca, vorbeste, mananca de toate, culmea ca mai face si treaba (gateste, isi spala una alta, sterge praful; ca zice ea nu poate sa stea pur si simplu)

ah, si inca ceva! Tumorile de la nivelul splinei si de la plamani s-au micsorat vizibil, iar celelalte au stagnat de aproape jumatate de an.

A incercat tot felul de terapii naturiste, care mai de care mai elaborate, etc. si era cat pe ce sa "dea coltul". Arata exact ca un cadavru umblator acum 7 luni. Acum nu mai arunca banii pentru a se autosugestiona. Face citostatice si mananca bine. Asa ca mai ganditi-va daca vreti sa traiti pe lumea asta sau sa va autosugestionati pe cealalta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In septembrie 2004 soacra mea a fost diagnosticata cu cancer generalizat in stadiu foarte avansat. I-au fost atinse ovarele, tot peritoneul, splina, ficatul, plamanii si oasele. De aproape TREI ani de zile numai citostaticele o mai tin in viata si nu e o leguma. Se misca, vorbeste, mananca de toate, culmea ca mai face si treaba (gateste, isi spala una alta, sterge praful; ca zice ea nu poate sa stea pur si simplu)

ah, si inca ceva! Tumorile de la nivelul splinei si de la plamani s-au micsorat vizibil, iar celelalte au stagnat de aproape jumatate de an.

A incercat tot felul de terapii naturiste, care mai de care mai elaborate, etc. si era cat pe ce sa "dea coltul". Arata exact ca un cadavru umblator acum 7 luni. Acum nu mai arunca banii pentru a se autosugestiona. Face citostatice si mananca bine. Asa ca mai ganditi-va daca vreti sa traiti pe lumea asta sau sa va autosugestionati pe cealalta.

citostaticele o tin in viata? :) nu stiu ce terapii naturiste a incercat dar daca le-a incercat dupa citostatice nu e de mirare ca a scazut "efectul" :) ......dar cancerul e inca in ea....asa ca daca te imbeti cu apa rece e problema ta...... ma bucur ca are "imunitatea" inca puternica sa "inghita" citostatice....... ce o tine in viata este "activitatea" ......faptul ca nu se gindeste la boala etc....(dar se pare ca nu le iei in calcul) :> - maninca bine si de toate nu e asa? ma bucur - hraneste in continuare boala...... :yes: - imi cer scuze daca am fost "prea" dur........ :o:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toata lumea!

Sunt noua prin zona insa va urmaresc de ceva vreme si ... am nevoie de niste informatii.

Mama mea are metastaze la ficat plecate de la un cancer de colon. Dupa parerea medicilor (si cei din Ro si din strainatate) cam de un an si jumatate ar fi trebuit sa nu mai fie printre noi. Dar .. inca este. La inceput (august 2005 cand a aflat diagnosticul) a incercat sa faca citostatice insa dupa cateva sedinte a renuntat pentru ca a 'simtit' efectiv ca o omoara. De atunci a trecut pe un regim strict plus diverse tratamente naturiste facute (dupa parerea mea) cam dupa ureche. Problema este ca a slabit foarte mult si de ceva vreme e cam fara energie insa din ecograful facut in iunie se pare ca tumorile au stagnat si practic nici un alt organ nu e invadat de metastaze. Intrebarea mea este : exista un doctor care sa aiba habar de tratamente naturiste si eventual ce posibilitati de 'energizare' ar exista dat fiind faptul ca nu mananca decat cruditati si o data pe saptamana doar pui la gratar sau peste?

listener observatiile tale sunt foarte pertinente si am senzatia ca stii mai mult decat spui. Orice sfat e binevenit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
citostaticele o tin in viata? :cheer: nu stiu ce terapii naturiste a incercat dar daca le-a incercat dupa citostatice nu e de mirare ca a scazut "efectul" :o: ......dar cancerul e inca in ea....asa ca daca te imbeti cu apa rece e problema ta...... ma bucur ca are "imunitatea" inca puternica sa "inghita" citostatice....... ce o tine in viata este "activitatea" ......faptul ca nu se gindeste la boala etc....(dar se pare ca nu le iei in calcul) ;) - maninca bine si de toate nu e asa? ma bucur - hraneste in continuare boala...... :> - imi cer scuze daca am fost "prea" dur........ :bye:

multa iubire

razi degeaba. A incercat terapiile naturiste (si nu spun ca le-a incercat pe toate) imediat ce a inceput si citostaticele. Si-a revenit de la starea de cadavru ambulant in momentul in care a incetat sa se mai indoape cu diferite "leacuri" vandute de diversi escroci. Escroci care isi aleg cu foarte mare grija, si de ce nu, cu usurinta victimele din randul celor atat de grav bolnavi si a rudelor acestora, care in starea de disperare in care se gasesc ar bea si zeama de copite daca cineva foarte "versat" le-o ofera in cel mai mare secret, frumos ambalata. E revoltator pana unde poate ajunge meschinaria, lasitatea si ipocrizia unor "semeni" ai nostri.

E clar ca atunci cand a inceput citostaticele a resimtit din plin efectele secundare ale acestora, cu atat mai mult cu cat niste tampiti "atoatestiutori" ii aplicau o schema gresita. Insa asta e alta poveste. Mai exista si criminali cu acte in regula printre noi. Este sub stricta supraveghere medicala. Lucrez in domeniu, asa ca nu ma imbat cu apa chioara. Stiu exact despre ce vorbesc. Gresesti cand spui ca nu se gandeste la boala. Ba se gandeste, si inca foarte mult insa priveste partea pozitiva a lucrurilor si are in jurul ei oameni care chiar au habar cu ce se lupta si stiu cum sa o incurajeze. daca tot te pricepi, inseamna ca stii destul de bine cate tipuri de citostatice sunt, cate moduri (scheme de tratament) pentru a le aplica exista, si stii si cum actioneaza.

p.s. eu nu sunt impotriva terapiilor naturiste (daca asta ai inteles tu). Fiecare are drept de decizie asupra vietii lui. Personal, daca as putea doar sa pun mana si sa anihilez raul as face-o in orice moment.

:hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

EDIT: ramai, te rog, la a-ti exprima opiniile doar in ceea ce priveste subiectul fara remarci necivilizate la adresa "interlocutorului"!

 

Buna la toata lumea!Sunt noua prin zona insa va urmaresc de ceva vreme si ... am nevoie de niste informatii.Mama mea are metastaze la ficat plecate de la un cancer de colon. Dupa parerea medicilor (si cei din Ro si din strainatate) cam de un an si jumatate ar fi trebuit sa nu mai fie printre noi. Dar .. inca este. La inceput (august 2005 cand a aflat diagnosticul) a incercat sa faca citostatice insa dupa cateva sedinte a renuntat pentru ca a 'simtit' efectiv ca o omoara. De atunci a trecut pe un regim strict plus diverse tratamente naturiste facute (dupa parerea mea) cam dupa ureche. Problema este ca a slabit foarte mult si de ceva vreme e cam fara energie insa din ecograful facut in iunie se pare ca tumorile au stagnat si practic nici un alt organ nu e invadat de metastaze. Intrebarea mea este : exista un doctor care sa aiba habar de tratamente naturiste si eventual ce posibilitati de 'energizare' ar exista dat fiind faptul ca nu mananca decat cruditati si o data pe saptamana doar pui la gratar sau peste? listener observatiile tale sunt foarte pertinente si am senzatia ca stii mai mult decat spui. Orice sfat e binevenit.
da-mi o adresa de email si o sa putem comunica :cheer: multa iubire Editat de spider
continut "verbal" necivilizat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
http://www.formula-as.ro/reviste_429__66__...elular...-.htmlE netul plin...Daca dateai o cautare,gaseai sigur...dar probabil ai vrut sa ne iei prin "invaluire".Oricum,e bine ca aflam de cit mai multe produse;nu stii de unde sare iepurele...http://www.sanatateata.com/produse/culevit.htm
Multumesc Bagherra pt. raspuns, intr-adevar intre timp am gasit aceste inf. si multe altele, eram la inceputul cautarilor; din pacate, putine se pot aplica in cazul tatalui meu. am expus cazul la un alt topic (cancerul de piele, melanom, cum poti scapa de alunite).Spider, daca intri pe acolo poate ma sfatuiesti si pe mine.Multumesc f. mult
da-mi o adresa de email si o sa putem comunica :cheer: multa iubire
The listener, aceste tratamente naturiste pot fi facute intr-o clinica, sub supraveghere medicala? Eu cam tot ce-am gasit se poate face acasa asumandu-ti riscul sa ii aplici singur tratamentul. Cazul tatalui meu este f. grav, l-am expus la Cancerul de piele , asa cum am precizat in rasp. anterior, deci mi-e teama sa-l iau de sub controlul medicilor cu sangerare la stomac. Traieste cu perfuzii si tratamentul cu vasc care-mi da sperante, pt. ca nu tb. inghitit ci e injectabil ar trebui efectuat de un cadru medical, la fel perfuziile cu care se hraneste si ia tratament pt. stomac. Nu a inceput inca citostatice. De altfel mi s-a spus ca nu-l pot ajuta cu nimic in acest stadiu. Inteleg ca tratamentul cu vasc ajuta si la oprirea sangerarii, dar medicii din spital nu-ti spun nimic, majoritatea nu accepta aceste tratamente alternative. Cum sa fac sa i le dau? In plus e complicat de transportat, cel putin pe distante mai mari, mi s-a spus ca nu suporta, dar eu sunt dispusa sa incerc cu o ambulanta echipata, s-o gasi contra cost, dar unde sa-l duc?Ma poti ajuta. Poate citesti si descrierea cazului.Multumesc din suflet tuturor. Nu-mi vine sa cred sa atatia oameni ocupati pana peste cap se opresc din alergatura nebuna de zi cu zi sa ajute neconditionat niste straini. Aceasta incercare din viata mea m-a facut sa vad ca nu mi-am facut destul timp nici pt. familia mea, darmite pt. altii si cu siguranta ma va schimba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da-mi o adresa de mail sa vedem ce putem face ...asa e mai simplu pentru a comunica.......

multa iubire

 

am si eu mare nevoie de ajutor pentru nepotica mea, sfaturi orice....

adresa de e-mail este suhade@netscape.net

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×