Sari la conținut
Forum Roportal
Cela

Despre Autori si Bibliografii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Maximus, posta la adresa http://www.roportal.ro/discutii/ftopic10266.html textul de mai jos (ca si alte idei in acest topic deja inchis) inspirat fie de scrieri ale mele mai vechi pe vreun forum, fie de pe site-ul meu care azi este inchis ((www3. sympatico.ca/ws7n ).

Nu ma deranjeaza acest fapt, personal considerand ca ideile trebuie sa circule, mai ales cand sunt corecte si adevarate, insa e a doua oara deja cand cineva pe acest forum preia idei fara sa aminteasca sursa, sau macar sa aminteasca ca nu detine bibliografia pe baza careia a fost intocmit textul, adica nu-i este autor decat indirect.

Asta din pacate creaza confuzii in alte parti, pe unde mi se reproseaza plagiatul . . .

 

 

 

O suma importanta de idei (chiar ideile centrale) ale crestinismului apar in alte religii cu mult inaintea acestuia.

Crestinismul s-a inspirat si din alte parti sau e pura coincidenta??

Pe scurt:

1.Mitul babilonian al zeului Bel-marduk

Aici apare tema invierii din morti, Marduk era prins ca urmare a unor intrigi, era despuiat si ucis iar apoi aruncat intr-o pestera. Pestera era strajuita de soldati, el era jelit de femei. Impreuna cu el erau judecati doi raufacatori unul era ucis altul era eliberat. Comemorarea "patimilor" lui Marduk aveau loc pe 1-11 martie. In final zeitatea invia si iesea din mormant spre bucuria multimii.

2. Mitologia persana

Ahura-Mazda va trimite in lume pe eroul Cheresaspa, pentru a restabili ordinea. Misiunea acestuia odata indeplinita, fecioara Eredhat-Fedhri, va naste pe Saoshiant, "Mantuitorul". Cand va implini 30 de ani, Saoshiant va lichida definitiv conflcitul cu fortele raului, invingandu-le. Apoi va prezida Invierea Mortilor, va separa pe cei buni de cei rai, primii fiind primiti de indata in cer, in Gorodemano (Lacasul Cantecului),

3. Mitologia egipteana

Mitului invierii este si mitul lui Osiris, Isis si Horus, initial zei ai vegetatiei la egipteni. Si aici eroul mantuitor este ucis dar invie in final, si aici el este nedreptatit, si aici el dupa inviere devine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, dar astea sunt idei super cunoscute celor care se preocupa de aceste aspecte, si sunt pasionati de mitologia orientala. Poate i-o fi fost lene sa mai scrie el textul si l-a copiat. Sunt foarte multe siteuri mai ales straine unde am intalnit aceste informatii.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai dreptate, dar astea sunt idei super cunoscute celor care se preocupa de aceste aspecte, si sunt pasionati de mitologia orientala. Poate i-o fi fost lene sa mai scrie el textul si l-a copiat. Sunt foarte multe siteuri mai ales straine unde am intalnit aceste informatii.

 

E adevarat ca exista disponibile toate aceste idei chiar si pe net, doar ca formularile, ortografia romaneasca, sistematica comparatiei in sine, este aceea creata de mine pe baza unei bibliografii in principal romanesti. De altfel, in alta parte, autorul (maximus) chiar indica sursa (adica site-ul meu, acum inchis) pentru o alta chestiune pe care o aduce in discutie, numai ca eu am vazut asta ulterior:

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic10106.html

 

Maximus: uite aici referitor la "proorocirile" post factum facute de profetul Daniel

http://www3.sympatico.ca/ws7n/Index8.htm

Editat de Cela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×