Sari la conținut
Forum Roportal
Schimbarea Perceptiei

Primul "pinguin" mort

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Managerul de audit la filiala romana a multinationalei Ernst&Young a decedat din cauza epuizarii dupa mai multe saptamani de munca fara pauza.

 

O tanara de 32 de ani, manager de audit la filiala romana a multinationalei Ernst&Young, a fost gasita moarta in casa, la sfarsitul saptamanii trecute, colegii sustinand ca aceasta a decedat din cauza epuizarii dupa mai multe saptamani de munca fara pauza.

 

"Isi dorea foarte mult sa avanseze profesional si, desi i s-a oferit un post de contabil-sef la Siemens, ea a preferat sa ramana la Ernst&Young pentru ca aici a devenit manager de audit

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te supara , a fost alegerea ei sa promoveze calcand peste limitele fizice ....in cazul asta ale ei

Dumnezeu sa o odihneasca !

 

:stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si da si nu... e pacat ca sunt multi oameni care cad prada iluziei carierei in corporatiilor multinationale... care de fapt sunt o mare palnie care iti sug totul, timpul, banii si sufletul tau.

 

 

pana nu incerci ...nu ai de unde ...stii :)

 

P.S ...viva la revolucion ....da care ? :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La ea era valabil doar "munciti, munciti, munciti", ca de consumat nu consuma decit aer si apa, din cite se pare... decit sa muncesc ca idiotul si sa mi se umple contul bancar fara nici un rost, mai bine am eu o gramada de timp al meu si bani mai putini. La o adica, banii nu sint totul, iar treaba cu promovarea e pentru cei care cred ca o functie inseamna ceva.

 

Am avut placerea sa cunosc persoane cu citamai functiile care nu au uitat sa fie oameni, in primul rind. Cine decide sa lucreze si sa traiasca ca un robot, mai devreme sau mai tirziu o sa moara. Singur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca si-a meritat soarta. A fost o rautate din partea celui care a spus asta. Cu ce a gresit? Ca si-a dorit un serviciu mai bun, ca a fost constienta de faptul ca, in zilele noastre daca vrei sa urci trebuie sa fii constiincios, nu sa te prefaci ca muncesti (asa cum fac eu acum)?

Ma rog, ideea e ca pe mine m-a impresionat cazul ei, chiar nu merita. Pacat ca doar ajungandu-se aici, reuseste si ea sa se odihneasca.... Sper sa se odihneasca in pace!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu cred ca si-a meritat soarta. A fost o rautate din partea celui care a spus asta. Cu ce a gresit? Ca si-a dorit un serviciu mai bun, ca a fost constienta de faptul ca, in zilele noastre daca vrei sa urci trebuie sa fii constiincios, nu sa te prefaci ca muncesti (asa cum fac eu acum)?

Ma rog, ideea e ca pe mine m-a impresionat cazul ei, chiar nu merita. Pacat ca doar ajungandu-se aici, reuseste si ea sa se odihneasca.... Sper sa se odihneasca in pace!

 

A gresit prin faptul ca "a fi constiincios", asa cum zici tu, inseamna ca iti impinge limitele eficientei astfel incit in alea 8 ore de job sa dai tot ce poti, dar sa fii in stare si sa te duci acasa unde sa iti poti vedea de o familie, sau macar sa ai o relatie (depinde de virsta, de persoana samd). In zilele noastre, daca vrei sa urci, trebuie sa fii impacat cu propria persoana si multumit de sine. Atita vreme cit tu stii ca faci tot ce e omeneste posibil in alea 8 ore, daca munca ta nu e respectata sau ti se impune sa bagi ca un sclav non-stop, se transmite un calduros "fuck you" angajatorului si se trece mai departe.

 

Am fost in situatia ca dupa 8 luni in care am facut tot ce imi statea in putinta sa imi fac treaba in alea 8 ore (fara forumuri in timpul programului, mess sau mai stiu eu ce alte bazaconii, uneori nu ma dezlipeam de scaun pina la pauza de masa si nici dupa), sa mi se spuna ca nu imi dau interesul, ca am mentalitate comunista si ca imi termin treaba "premeditat" la fix. In prima zi in care mi s-a spus ca "ar fi bine sa mai ramin", desi era 18:15 deja, le-am zis ca sint asteptat acasa, plus ca ma durea capul in draci (sufeream de oboseala cronica de ceva vreme), iar daca nu le convine, sanatate si voie buna.

 

Dimineata urmatoare am gasit pe masa actele de desfacere de comun acord a contractului de munca, si astfel m-am nascut pentru a doua oara! :crazy: Aveam salariu mare pentru Iasi, nu ma tin parintii in palma, insa nu regret si nu voi regreta niciodata nimic legat de chestiunea respectiva. Problema la noi e ca romanii inghit prea multe si au mentalitate de sclavi, iar parintii nu ajuta cu nimic la asta, multi absolventi fiind efectiv impinsi de la spate in joburi unde nu sint nimic mai mult decit robotei.

 

TREZIREA!!!

Editat de Jugulator
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×