Sari la conținut
Forum Roportal
Carmy

Tinerii romani, ce alternative au pentru continuarea studiilor la nivel superior?

Postări Recomandate

Alternativele sunt numeroase si depind de ce vrei sa te faci cand vei fi mare :stars:

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Alternativele sunt numeroase si depind de ce vrei sa te faci cand vei fi mare :crazy:

Poate ca intrebarea mea nu a fost pusa destul de clar. Intreb acest lucru deoarece la noi nu exista alta posibilitatea pentru continuarea studiilor decat institutiile de invatamant universitar. Deci, nu exista decat o singura solutie... sa facem facultate. Si daca nu vrem sa facem neaparat 3 sau 5 ani de facultate? Ce alta solutie avem. Nicio solutie. Ori tot rormanul care vrea sa faca cariera si vrea un post mai bune face facultate sau ramane fara, si asta este, se descurca cum poate. Stim foarte bine ca avem in tara destui prosti cu diploma si destui tineri care au potential intelectual dar din pacate care nu au conditii materiale pentru a urma o facultate. Mie nu mi se pare o sansa egala data tuturor tinerilor care vor sa faca studii superioare. De ce la noi e asa si in alte tari se poate. Multi poate ar raspunde...pentru ca suntem in Romania. Este foarte adevarat acest raspuns, dar nu trebuie sa ne multumim cu el. Eu tot am cautat sa vad ce as putea face dupa liceu, sa fac orice altceva in afara de facultate, ceva mult mai practic, care sa imi ofere posibiliatea de a avea un contact direct cu mediul profesional, asa cum se intampla peste tot in lume. Cu greu am gasit o singura alternativa, dar macar exista, si acum ma intreb cati au avut curiozitatea sa caute si altceva decat facultati.

Tu ce ai vrea sa faci ...cum vezi tu lumea asta a facultatilor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incearca o meserie sau sa faci o specilaizare in ceva ce iti place. Din pacate jegul ala de hartie pe care ti-o dau ei cantareste mult. Sau , poti sa faci facultatea la F.R - fara frecventa si sa te si angajezi. Oricum fac la noi este egala cu zero in 90% din cazuri.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incearca o meserie sau sa faci o specilaizare in ceva ce iti place. Din pacate jegul ala de hartie pe care ti-o dau ei cantareste mult. Sau , poti sa faci facultatea la F.R - fara frecventa si sa te si angajezi. Oricum fac la noi este egala cu zero in 90% din cazuri.....

Am gasit o chestie foarte interesanta. Se pare ca este primul gen de instituie de agest fel si propune ca model un tip de invatamant francez, dar care se gaseste in majoritatea tarilor europene. Sunt cursuri de formare profesionale de scurta durata in alternanta si idee e chiar interesanta. Se gasesc mai multe informatii pe www.cefora.ro. Eu cred ca merita incercat cel putin in prima faza sa ma informez.Oricum e o SUPER IDEE...ma intreb de ce lucruri de astea apar atat de tarziu la noi ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×