Sari la conținut
Forum Roportal
Dj Hestia

Oldies, But Goldies

Postări Recomandate

Cu siguranta va mai amintiti ce muzica obisnuiati sa ascultati cand erati mai mici si sunt mai mult ca sigura ca, dupa ce veti citi topicul acesta va va apuca melancolia si va veti rascoli colectia de CD-uri/ casete sau ce aveati pe timpul acela si veti deschide cutia cu amintiri din acele vremuri frumoase... ;)

 

Eu, imi amintesc bine ca am copilarit alaturi de casetele pe care tata le cumpara cu orice ocazie si pe care le ascultam cu mare interes alaturi de sora mea, cocotate pe masa, langa casetofonul nou si stralucitor (pe atunci). Sandra, Erasure (Always = amintiri frumoase din drumetiile la munte, cu familia), Ambra (remember: Che Bisognio de-Amore si te-Appartengo), Smocaey cu Oh, Carol, Rednex (Cotton Eye Joe = vesnica serbare de la gradinita :pee ), REM (Losing My Religion), 4 Non-Blondes - What-sa Up, Aqua - Barbie Girl sunt doar cateva dintre melodiile mele preferate de pe atunci si sunt mandra sa spun, cu mana pe inima, ca inca imi mai plac! :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La mine piesele de care-mi amintesc sunt nitel mai vechi.

 

Imi aduc aminte ca imi placea la nebunie Roxette. A fost prima formatie al carei fan eram. Si ma suparasem cumplit pe taica-miu ca-mi stersese caseta. Imi mai aduc aminte de New caids On The Blocca - Step by step. Asta era piesa pe care am facut primii pasi de dans din viata mea... Aveam doar 4-5 ani. Mai era o piesa pe care o ascultam la radio... parca Mirabela Dauer - Ioane, Ioane, toata lumea doarme... stiti voi. Ceva mai tarziu, Modern Talcaing.

Fiecare varsta are melodiile ei, melodii care ma reprezinta mai mult sau mai putin. Dar am o melodie ce cred eu ca ma reprezinta per total: A-Ha - Tacae On Me

Editat de cjsonix

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hohohooooo! Dj_Hestia, super fain topicul! :clap:

M-am regasit printre piesele enumerate de tine... as putea continua lista cu muuulte exemple graitoare ale aceleeasi "ere": :cry:

Fun Factory - Daddy Lend Me Your Car

ABBA - Angel Eyes

Bee Gees - Secret Love, Stayin' Alive

Grifith - Murderer

Lista poate continua....;)

Astept sa va citesc "copilaria" din discografii. :band:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cj, cele enumerate de tine le-am desoperit si eu fericita, ce-i cert, un pic mai tarziu, dar sunt bucuroasa ca nu au ramas undeva in negura ptr. mine. ;)

 

Intre timp am mai rascolit un picut si mi-am amintit si de Chilly - Say I-m Your No 1 (pe care inca imi mai place sa "topai") si Mill Vanilli :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana mai indrazneste careva sa posteze ceva aici, imi voi lua tastaura in brate si voi purcede la o "calatorie in timp". Imi face placere topicul lansat de Dj_Hestia... ma duce cu gandul la copilaria mea. As da orice sa o pot retrai. De fiecare data cand ascult anumite piese, gandul imi zboara la acei ani (cei mai frumosi)... si tare bine ma simt! Bineinteles, asta se datoreaza parintilor mei, carora le multumesc. :band:

 

Nu numai melodiile enumerate mai jos mi-au tinut companie de-a lungul anilor! As putea scrie zeci de pagini... dar

astept(am) sa-si aminteasca de copilarie si alti forumisti.

;) visatorii Everly Bothers - All I Have To Do Is Dream

:) balada tanguitoare a lui Amedeo Minghi - I Ricordi Del Cuore

:clap: nostalgica Berlin - Tacae My Breath Away

:cry: agreabila Gianna Nannini - Bella E Imposibile

:) optimistul Blacca - Wonderful Life

:good: declaratia de la Republic - Ti Amo

;) increzatorul Robin Cooca - I Won-te Let The Sun Go Down

;) trista (Dolores O-Riordan) The Cranberries - Zombie

:- declaratia albastra de la BZN - Blue Eyes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai e nevoie sa spun ca toate cele enumerate mai sus sunt superbe? Ooops, deja am spus-o ;) Anyway, mi-am amintit de ceva: ca frica imi era mie de clipul de la Zombie... asta cand eram mica si ma speriam si de Godzilla si de Candyman... :">

 

Dar de Mr. President - happy people ce ziceti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar de Mr. President - happy people ce ziceti?

[snapbacca]33922[/snapbacca]

 

:cry: Zic de bine! Imi place (astazi am reascultat melodia... si bineinteles, amintirile din copilarie mi se derulau frumos in fata ochilor)! ;) "What A Feeling" cum ar spune si Irene Cara...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu imi aduc aminte cat de innebunit eram dupa queen. imi aduc aminte ca am :victory: (si barbatii plange :good: ) cand a murit fredie mercury, apoi a fost era nirvana, apoi dire straits, brothers in arms care inca a ramas melodia mea de suflet , metallica mai imi placea mult si inca imi place, rem, no doubt a facut furori .... joe cocaer-n-oublie si-aime, iris, guns-n ..... sunt multe multe altele dar nu imi vin in minte acum. fiecare are o semnificatie pentru mine... si le traiesc pe fiecare in acelasi fel in care le traiam si atunci. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fiecare are o semnificatie pentru mine... si le traiesc pe fiecare in acelasi fel in care le traiam si atunci. :)

[snapbacca]34522[/snapbacca]

 

Asa e! Nu degeaba se spune ca muzica este purtatoare de idei si ganduri frumoase! :good:

 

Fall in love with music, fall in love with dance

Fall in love with anything that macaes you want romance

Macae a little softer on the way that you go

Just thinca that everything you touch could turn to gold :victory:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu as putea sa ii adug pe cei de la Scorpions. nu cred ca se uita asa usor o piesa ca wind of change sau white dove :victory: .

Pinca Floyd-Another bricca in the wall

eternele balade de la Guns-n-roses sau Metallica

 

john Travolta&Olivia Newton-you are the one...

 

The righteous brother-Unchained melody

Ben E caing-stand by me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×