Sari la conținut
Forum Roportal
jet li

Ce fac oamenii cand intalnesc frumusetea ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ziarul Washington Post a facut un experiment, Joshua Bell mare violonist , cunoscut in intreaga lume s-a dus sa cante la metrou in Washington pentru bani - cu o vioara Stradivarius. Cati oameni credeti ca s-au oprit sa il asculte, cati l-au recunoscut si cati bani credeti ca a strans intr-o ora ?

Aici am gasit un video cu el cantand :

Site - http://www.joshuabell.com/

 

Aici e articolul din Washington Post

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/conte...7040401721.html

 

A strans 30 $ si din 1073 de oameni care au trecut doar 3 s-au oprit sa il asculte mai mult. La concertele lui castiga 1000 $ pe minut, sala e plina etc. Cea ce s-a intamplat arata ceva despre lumea in care traim

"It was the most astonishing thing I've ever seen in Washington," Furukawa says. "Joshua Bell was standing there playing at rush hour, and people were not stopping, and not even looking, and some were flipping quarters at him! Quarters! I wouldn't do that to anybody. I was thinking, Omigosh, what kind of a city do I live in that this could happen?"

 

Din articol scrie ca a cantat Ave Maria -

si Chaconne -

Mie nu imi merge videoul din articol. Nu am fost niciodata la teatru sau concert, dar am mai auzit pe la tv oameni cantand la vioara si mi-au placut, am doua melodii de Enescu ca mp3 si atat.

Daca gaseam asa ceva cantat la metrou cred ca ma opream , nu e orice. Oamenii trebuie sa redevina ei insisi, ce s-a intamplat arata ca sistemul i-a prins. Nu imi ziceti ca toti 1073 nu aveau timp. Organizatorii isi faceau probleme ca se aduna o multime, e nevoie de politie, etc

Editat de jet li

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu are nicio relevanta articolul ,iti inchipui ca oameni care merg la concertele lui ,circula cu metroul..?

Era de asteptat rezultatul..experimentului. :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu era de asteptat. Imagineaza ti pe Enescu la metrou. Biletele la concertul lui sunt 100$ cel mai ieftin sa nu crezi ca numai Bill Gates se duce. In America toata lumea are masina oricum, cei care treceau pe acolo nu erau saraci

Dar asculta muzica pe care a cantat-o nu e nevoie sa o fi auzit inainte sau sa recunosti pe cel care canta ca sa te opresti si sa asculti. Despre asta e vorba

Editat de jet li

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vorba e ca omul modern trebuie sa fie platit ca sa vrea sa faca ceva de buna voie... asta e... boii trag la jug pentru bani si se vaieta ca nu au timp...niste imbecili grabiti care trec prin viata ca metroul prin statie - asta au ajuns oamenii sau pinguinii (click), un mare asteroid ar fi cadoul ideal pentru umanitatea anului 2007 - parerea mea, adica a lu' ala extremist care socheaza pe cuconitzele si conasii corporate

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu era de asteptat. Imagineaza ti pe Enescu la metrou. Biletele la concertul lui sunt 100$ cel mai ieftin sa nu crezi ca numai Bill Gates se duce. In America toata lumea are masina oricum, cei care treceau pe acolo nu erau saraci

Dar asculta muzica pe care a cantat-o nu e nevoie sa o fi auzit inainte sau sa recunosti pe cel care canta ca sa te opresti si sa asculti. Despre asta e vorba

Crezi ca americani de rind ,pun pret pe Stradivarius ..sau pe Joshua Bell cind au probleme mai mari ..?

...nu iti dai seama ca nu stiau cine este el ,iar de cintat ma indoiesc ca a cintat pe un Stradivarius .

Iar cu Enescu este cam fortata comparatia .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In articol scrie ca a cantat pe un Stradivarius si descrie si vioara. Eu despre ce zic aici - nu conteaza ca nu l-au recunoscut, auzi ceva frumos stai si asculti, nu e orice , oamenii nu stau pentru ca nu il cunosc apoi se duc la concert la el, se numesc snobi.

Merg la concert zic "vai ce frumos a cantat" ,dar daca intalnesc frumosul pe strada nu se opresc din ce fac, sunt prinsi in lumea lor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In articol scrie ca a cantat pe un Stradivarius si descrie si vioara. Eu despre ce zic aici - nu conteaza ca nu l-au recunoscut, auzi ceva frumos stai si asculti, nu e orice , oamenii nu stau pentru ca nu il cunosc apoi se duc la concert la el, se numesc snobi.

Merg la concert zic "vai ce frumos a cantat" ,dar daca intalnesc frumosul pe strada nu se opresc din ce fac, sunt prinsi in lumea lor

Iti inchipui cata politie trebuia sa fie pe linga el daca ar fi cantat pe un Stradivarius ,la o gura de metrou?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. nu oricine isi poate da seama ce marca este vioara pe care se canta.

2. oamenii de la metrou nu se plimba, ci se indreapta grabiti spre treburile lor.

oricat de bine ar canta o persoana la metrou, nici eu una nu am timp sa ma opresc sa-i ascult. nu ca nu mi-ar place sau nu as aprecia muzica, fie ea si clasica.

e vorba de timp si loc. daca vreau sa ascult o muzica buna, imi aleg un moment special pentru asta. deci ... mi se pare irelevant experimentul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da erau paznici si erau pregatiti sa intervina, asa spune articolul ca era un Stradivarius, de ce nu ma crezi, citeste-l.

Cine crezi ca se asteapta sa gaseasca o super vioara la metrou si sa se intampel sa fie si destul de bandit incat sa incerce sa o fure.

IF A GREAT MUSICIAN PLAYS GREAT MUSIC BUT NO ONE HEARS . . . WAS HE REALLY ANY GOOD?

 

It's an old epistemological debate, older, actually, than the koan about the tree in the forest. Plato weighed in on it, and philosophers for two millennia afterward: What is beauty? Is it a measurable fact (Gottfried Leibniz), or merely an opinion (David Hume), or is it a little of each, colored by the immediate state of mind of the observer (Immanuel Kant)?

Nu e vorba ca nu l-au recunoscut sau nu au recunoscut vioara, am spus.

flori de camp, daca era Enescu la metrou si il recuosteai te opreai ? Dar daca nu il recunosteai ?

Editat de jet li

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
flori de camp, daca era Enescu la metrou si il recuosteai te opreai ? Dar daca nu il recunosteai ?

chiar daca il recunoasteam, nu as fi stat prea mult. eu una nu ma plimb cu metroul decat daca am o treaba bine stabilita si care nu sufera amanare.

arta nu trebuie apreciata pe fuga. as fi ramas totusi cu acordurile melodiei interpretate in minte si un zambet de placere in coltul gurii.

cand vreau sa savurez ceva, imi fac timp special pentru asta. :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×