Sari la conținut
Forum Roportal
vesperala

Dan Spataru... de neuitat

Postări Recomandate

Nu-i dadeam prea mare importanta.. Dar la un moment dat, am cunoscut pe cineva... ii murise mama doar cu o luna inainte de a ne cunoaste. Mama lui era fan Dan Spataru si, de la moartea ei, il indragise si el pe artist. De atunci zambesc cand aud de Dan Spataru..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te banuiesc a fi admiratoarea lui ! ?

Nu sunt admiratorul lui si nu comentez de ce !

Caut de multi ani o melodie compusa cred de Temisticle Popa si interpretata de Dan Spataru :Era cantr-o pveste.

Am ascultat-o o singura data la radio,e o melodie trista in care un frate anunta celuilalt frate moartea mamei lor.

Ma intereseaza daca o ai,doresc mult s-o ascult!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:jester: Nu, nu sunt admiratoarea lui, doar ca imi aduce aminte de un episod din trecut..

Amarena, Cristos a Inviat,La Multi ani ! :P :jester:

M-a adresasem Vesperalei cu comentariul de mai sus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dan Spătaru: povestea unui star al muzicii româneşti | VIDEO

 

Miliţia călare îl apăra de fani.

 

Autor: Roxana Roseti

EvZ.ro

 

Tineri sau vârstnici, femei sau bărbaţi, milioanele de admiratori se regăseau uşor în bărbatul de talie medie, modest, îmbrăcat sobru şi teribil de carismatic în acelaşi timp.

 

Se regăseau în cântecele sale - uşor de fredonat: "Ţărăncuţă, ţărăncuţă", "Drumurile noastre poate se vor intălni vreodată", "Trecea fanfara militară in frunte c-un tambur major". Nici un solist de muzică uşoară din România nu a avut parte de gloria lui. Cântăreţul Dan Spătaru înceta din viaţă pe 9 septembrie 2004, în urma unui stop cardiac, în locuinţa sa din Bucureşti, la numai 64 de ani.

 

Foarte iubit

 

A fost o vreme când stadioanele erau pline, iar miliţia călare îl înconjura ca să îl apere de fani! Se spune că, odată, a fost de-ajuns să îi fie numele scris cu cretă pe caldarâm pentru ca la spectacol să vină o mulţime de oameni. A terminat ICEF- ul, deoarece îi plăcea sportul. Dragostea pentru muzică a moştenit-o din familie, era student când a început să cânte la Casa Studenţilor, prin anii 60, a început cu muzica italiană, care era la modă. La începuturile carierei, Dan Spătaru a fost angajat al Teatrului Fantasio din Constanţa. Camelia Dăscălescu a fost cea care l- a descoperit. Şi va spune că acest băiat o să ajungă ceva!. Odată, la o terasă, l- a intălnit pe Temistocle Popa, care i-a făcut aproape toate şlagărele.

 

A ajuns un cântăreţ foarte iubit nu numai în România, ci şi în

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×